Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Susan

AUTOR

susan

Pozri hlbšie

Človek by nemal bojovať pre ľudí čo ho opustia a nasilu ich držať vo svojom živote. Lebo ak majú odísť, odídu. Mali by sa držať a byť pri tých ktorí sú pri ňom. Lebo oplatí sa bojovať za niekoho kto myslí len na svoje dobro? Život je ťažký preto treba budovať silné a mocné vzťahy… Ako strom buduje svoje korene. Najprv je malý a slabý. Po čase je to mocný a pevný strom, ktorý dáva mnoho: kyslík, tieň, plody, drevo… Ale ten strom bojoval tiež. Bojoval s vetrom, pôdou, priestorom a časom. Trvať to môže aj roky ale čím dlhšie tým to môže byť silnejšie ak jeden nevezme sekeru a nezačne ťať čo je ešte živé a hlavne čo ešte rastie. Jeden bojuje a stará sa o „strom“ a ten druhý ho pomaly zabíja. Pre koho to je bolestivejšie?? 

Niektoré vzťahy sú ako kvety. Kvet je krásny ale ako dlho vydrží? Vyrastie rýchlo, môže mať aj veľké korene, ktoré siahajú do hĺbky ale sú slabé. Môžeme ich ľahko odtrhnúť a potom môžu rýchlo zahynúť. Síce je to krásne, okúzľujúce a niečo príťažlivé… No však len pokým nezvädne a nezahynie. Ale aj s tým musí človek počínať, pretože aj to je súčasťou života. Človek sa aj s tým  v živote stretne lebo to formuje jeho svet a jeho „pôdu“, kde si zaseje kvety, stromy, kry, plody, trávu…. Každý človek si sám rozhoduje či mu na jeho „záhrade“ počas jeho života bude záležať na trvajúcom alebo prechodnom. Každý si sám rozhodne čo si zaseje. A to je jeho osobná vec. Každý sme iný. A to je dobre.

Strom vydrží  silne búrky, mocne vetre. Je silný a len tak ľahko ho niečo neskolí. A to môžeme vidieť aj na tom, že stoji aj na ďalší deň. No niekedy spadne ale koho to je vina? Ľudí? Prírody? Boha?

Sú veci, ktoré nevysvetlíme a nebudú vysvetlené. Sú veci, ktoré neovplyvníme aj keď budeme chcieť. Sú veci nad, ktoré sa budeme musieť jednoducho preniesť. Sú veci čo nás budú trápiť možno do konca života… Ale aj také čo nás posilnia a otvoria nám oči do ďalšieho putovania a sadenia rastlín do našej záhrady v srdci. Bránu na nove kroky po novej ceste do neznáma.

Nič z toho však neznamená, že to musíme vzdať a plakať nad rozliatym mliekom.

Práveže opak je pravdou, treba bojovať a nedovoliť druhým nás odseknúť/rozseknúť. Ak máme s niekým budovať vzťah ako strom, prečo dávať sekeru do ruky niekomu inému, kto nás rozdelí? Ak chceme nechať naše priateľstvo či iný vzťah zahynúť šlo nám o strom či inú rastlinu, ktorá vydrží menej alebo sa treba oň viac starať a nie je až také stále a pevné. Kvet sa odtrhne ľahko a niekedy sa ani zaň nedá bojovať ale strom? Jeho až tak skoro nezlomí vietor ani búrka tak prečo nedbalosť ľudí voči ľudom či planéte? Sú veci a ľudia za ktorých sa oplatí bojovať a aj vzťahy. Existujú aj tie, ktoré je lepšie nechať ísť a nechať zahynúť lebo môžu uvoľniť miesto pre niečo silnejšie a stálejšie.

Treba si uvedomiť, koho treba vo svojom držať a koho nechať ísť. Kto za to stoji a kto len prechádza našim životom. Kto túži byť pri nás a kto len využíva nás a keď dosiahne čo chce či potrebuje, odíde? Niekedy je to čo je naoko pekne len krátke a zraní viac ako to čo možno trvá už roky a nie je až také atraktívne na pohľad. Ale nemôžeme brať takéto vzťahy ako samozrejmosť… Lebo potom si tie rastliny zabíjame sami. A to nás bude bolieť viac ako kvet či tráva. Kto je pri nás, keď sme na dne? Kto je tu aj napriek búrkam? Kto o nás vie aj to čo snami nezažil? Kto sa úprimne o nás zaujíma a nehľadá iba svoje dobro a nerobí to pre svoje využitie do budúcna? Ten koho meno je odpoveďou na doležíte životne otázky tak ten je podľa mňa dôležitejší.

Susan
Ja som človek, ja som živá bytosť. Ja som tu, ja tiež pijem vodu. Ja tu žijem nie len pre zábavu, ja tu žijem aby som zanechala stopu.
  Počet zobrazení: 995Počet likov:
  Počet zobrazení: 849Počet likov:
  Počet zobrazení: 1054Počet likov:
  Počet zobrazení: 1310Počet likov:
  Počet zobrazení: 1475Počet likov:
  Počet zobrazení: 919Počet likov:
  Počet zobrazení: 1117Počet likov:
  Počet zobrazení: 1145Počet likov:
  Počet zobrazení: 1971Počet likov:
  Počet zobrazení: 1418Počet likov:
  Počet zobrazení: 5143Počet likov:
  Počet zobrazení: 1248Počet likov:
  Počet zobrazení: 982Počet likov:
  Počet zobrazení: 1008Počet likov:
  Počet zobrazení: 5134Počet likov:
  Počet zobrazení: 1642Počet likov:
  Počet zobrazení: 1824Počet likov:
  Počet zobrazení: 1023Počet likov:
  Počet zobrazení: 909Počet likov:
  Počet zobrazení: 1760Počet likov:
  Počet zobrazení: 1402Počet likov:
  Počet zobrazení: 1642Počet likov:
  Počet zobrazení: 1380Počet likov:
  Počet zobrazení: 1469Počet likov:
  Počet zobrazení: 1298Počet likov:
  Počet zobrazení: 1156Počet likov:
  Počet zobrazení: 2626Počet likov:
  Počet zobrazení: 2639Počet likov:
  Počet zobrazení: 6485Počet likov:
  Počet zobrazení: 4342Počet likov:
  Počet zobrazení: 3044Počet likov:
  Počet zobrazení: 5542Počet likov:
  Počet zobrazení: 1796Počet likov:
  Počet zobrazení: 1151Počet likov:
  Počet zobrazení: 2356Počet likov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button