Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

adhara

AUTOR

adhara

Óda na jeseň

Milujem jeseň. Milujem aj zimu a vľúdny vzťah mám tiež k zvyšným ročným obdobiam, no jeseň jednoznačne vedie. Bola som jesenným človekom ešte skôr než som zistila, že milovať jar je strašné klišé. Jeseni teda nefandím preto, že sa chcem líšiť, ale preto, aká je.

A aká je? Na základke nás už dosť vytrápili slohmi s opismi jesene, preto nebudem písať nejaké otrepané kydy o stromoch odetých do farebných šiat. Hoci mám strašnú chuť priblížiť jej farby a vône opismi aspoň trochu. Jeseň je slnečné svetlo v žltých lesoch, ktoré ich úplne rozžiari. Jeseň je zobúdzanie sa do hmiel ťaživých pre oko, ale lahodných pre pľúca. Jeseň sú jablká, škvrnité a doudierané, vhodené na košíka ešte mokré od dažďa. Jeseň sú šišky a bukvice, ktoré z nejasného popudu kladiem na parapetu. Jeseň sú polia vyschnutej buriny, cez ktorú žiaria oranžové tekvice. Jeseň sú babie letá naťahané na červeni šípok, také tenké a na slnku napriek tomu také výrazné – a to som arachnofobik! Jeseň sú posledné poľovačky na hríby, je to mrholenie do vyblednutej trávy, neskosenej, lebo rastie príliš blízko pri pletive plota, je to závan dymu z páleného lístia, hoci páliť sa už nesmie, je to…

Nesmiem opomenúť, že práve v jeseni a nikdy inokedy dozrieva najlepšie ovocie na svete. Už len kvôli gaštanom by som ju milovala. A nesmiem opomenúť ani pagaštany konské, tú najmilšiu zbytočnosť, aká v našich zemepisných končinách rastie. Čerstvo opadnuté, voňavé, hladučké a hnedučké sú pastvou pre čuch, hmat aj zrak.

Jeseň je ale viac než to. Je to jediné úprimné ročné obdobie. Jediná časť roka, ktorá sa na nič nehrá. Prečo toľko ľudí verí radšej lživým prísľubom jari?

Jeseň je dobrá aj z praktického hľadiska. V tomto období otravné šesťnožce a osemnožce zaliezajú do škár a nechávajú svet nám teplokrvným. Hoci ani naša krv nie je až taká teplá, aby ustála klesajúce teploty, my si s chladom vieme poradiť oblečením. Neviem pochopiť, prečo túto výhodu jesene nikto neregistruje. Vy, milovníci leta, máte radi štípance od komárov a neraz aj čohosi horšieho, baví vás prezerať sa a vyberať si kliešte? Zároveň je jeseň obdobím, kedy sa čas zmení z letného na zimný – čo je jediné svetielko v temnote otravného ranného stávania.

Jeseň je ale aj pocit ohrozenia. Je to predzvesť katastrofy zvanej zima. Katastrofy, ako vieme, dočasnej, a v dnešnej dobe pre bežných ľudí už nie nebezpečnej. Napriek tomu sa staré inštinkty prebúdzajú a cítim nutkanie nosiť do komôrky, dopĺňať kopy polienok do krbu, pozbierať plody predtým, ako sa do nich zatnú pazúry mrazu. Jeseň je posledná možnosť doplniť zásoby. Obdobie, kedy z bezpečnej blízkosti dverí znepokojene pozeráme, či ten netvor zimy už nejde. Samozrejme, civilizácia nás pred ním ochráni, no stále tu zostáva príjemné mrazenie nad ohrozením, aké zažívame pri pozeraní hororu z bezpečia obývačky.

Jeseň je obdobie, kedy je každý jasný a slnečný deň darček, nie nudná samozrejmosť ako v lete. A my by sme ten darček mali prijať a využiť, lebo bohvie, kedy sa najbližšie naskytne príležitosť prejsť sa vonku a nebyť pritom súčasne zababušený tak, aby sme stratili svoje tvary. Jeseň je opatrná prechádzka v šušťavej záplave, ktorú nám poslali stromy, užívanie si posledných prchavých zvyškov svetla a tepla s vedomím, že keď slnko zapadne a teplo svetu vyrve, máme možnosť vrátiť sa do teplúčka do tepla domova. Jeseň je posledná možnosť prejsť tam, kde chcete stráviť nasledujúce obdobie prírodnej nepohody a obmedzeného vychádzania. Jeseň nás volá do bezpečia. Jeseň prehlbuje pocit domova, pokiaľ ho máte… a pocit neistoty a vnútorného chladu, ak domov nemáte.

A napokon, jeseň je istota. Každoročná záruka, že príde – na rozdiel od pravej zimy.

Jedna z málinko záruk, ktoré v živote máte. 

 

Tento článok je z kategórie

Viac podobných príspevkov nájdete tu.

Po viac ako siedmich rokoch prispievania dávam zbohom literárnemu blogu Enigma. Dôvodom bola zmena blogu do neprijateľnej a nefungujúcej podoby. Verní čitatelia ma stále budú môcť nájsť na mojich stránkach www.adhara.sk, kde so železnou pravidelnosťou pridávam každý týždeň (minimálne) jeden nový príspevok. Tam budem pokračovať aj v článkoch o písaní, ktoré tvorili väčšinu mojich príspevkov na Enigme. S mojou tvorbou sa dá stretnúť aj v oddelení knižných noviniek v podobe tretieho vydaného románu – Úvod do teórie chaosu.
Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to Óda na jeseň

 • Veľmi pekné a výstižné. Každé obdobie je niečím úžasné.

 • Pekné vyjadrenie „pocitov z jesene“, na rozdiel od mnohých „popisov jesene“ – na tie sa hodí skôr fotoaparát. 

 • Vďaka za pozitívne komentáre. Bála som sa, či tento príspevok nebude príliš slohový a či čitatelia nebudú očakávať, že som už ďalej.

 • vždy som sa cítil čudne a myslel som si že som pako ked sa mi pači jesen. aspon nie som sam 🙂 ale co u ludi sledujem tak ludia okolo mna maju vacsinou(nie je to pravidlo) radi obdobie v ktorom sa narodili.
  pravdu povediac, čakal som skôr báseň a od teba by potešila dvojnásobne.

 • Ale ja som sa, astronomicky vzaté, narodila v lete. 🙂

  Viem, óda je báseň a názov je teda zavádzajúci, no nič lepšie mi nenapadlo.

 • nenapíšeš nejakú? pjosííím.

 • Nemám na ne nápady a keby som aj mala, nedopadlo by to dobre. Posedné pokusy o báseň som totiž mala na základke a o poézii neviem ani základy (čo sa s tou základkou nevylučuje :-)).

 • Tiež milujem jeseň. 

  Toho roku je neskutočne pôvabná. 

  Fajn, čítanie.

 • Vďaka za komentár.

 • Ach. Urobili ste to, tak aj ja to urobím. Týmto dávam po viac ako siedmich rokoch zbohom literárnemu blogu Enigma. Verní čitatelia ma stále budú môcť nájsť na mojich stránkach http://www.adhara.sk, kde so železnou pravidelnosťou pridávam každý týždeň (minimálne) jeden nový príspevok. Tam budem pokračovať aj v článkoch o písaní, ktoré tvorili väčšinu mojich príspevkov na Enigme. S mojou tvorbou sa dá stretnúť aj v oddelení knižných noviniek v podobe tretieho vydaného románu – Úvod do teórie chaosu.

  P.S. Vložila by som to formou príspevku, no nakoľko sa mi po poslednom „vylepšení“ nedá nijaký pridať, som nútená skúsiť takúto formu.

  • Blogy fungujú len pár dní. Snažili sme sa spustiť najprv e-shop, čo sa podarilo.
   Blogy sú v testovacej prevádzke. Mnohé funkcie momentálne upravujeme.
   Teší nás, že mnohí naši verní blogeri si upravujú dizajn podľa nových možností, čo zvyšuje ich atraktivitu.
   Zhruba do mesiaca by malo byť všetko tip-top.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button