Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

strossovci

AUTOR

strossovci

Hudba k láske

S Henrichom bol život slnečný. Príjemných 25 stupňov, na dvore zelená tráva okolo nafukovacieho bazéna. Žiadne oblaky, žiadne prehánky, istota a pokoj. Biela blúzka so sukňou po kolená.  Keď som sa schúlila do jeho náručia, bola som doma. Bol pozorný, otváral mi dvere, nosil ťažké tašky a počúval ma. Ohromovalo ma, že mi bol schopný dať všetko len preto, lebo som s ním bola.

Nič nežiadal.

Mojim nápadom sa usmieval,  zaujímalo ho o mne úplne všetko a večer, keď sme zhasli, miloval ma nežne a vášnivo, akoby hral na husle. Opatrne mi prešiel ukazovákom stredom čela cez nos k perám a ja som ho chcela uhryznúť. Zatváril sa prísne a pohrozil mi prstom. Zvážnela som a započúvala som sa do jeho clivých tónov, ktoré pomaly postupne naberali na sile, intenzite a nehe.

Dokonalý husľový koncert.

Nič pre mňa.

Chcela som mu to povedať pokojne, bez zbytočných scén, no on nechápal. Uisťoval ma, že tu bude vždy len pre mňa, pripravený otvoriť mi dvere, keď sa budem vracať. Tak som vzala motyku a zasekla ju do bazéna na dvore. Aby pochopil, že to myslím vážne.  Voda sa vyliala na dokonalý trávnik. Zamračilo sa a ja som odišla s pocitom ľahkosti, lebo byť zbožňovanou, dostávať všetko a nedávať nič bolo pre mňa ťaživé.

 

Stretla som Gaba. Pri ňom som počasie nevnímala. Menilo sa rýchlo, často a intenzívne. Našla som to, čo som hľadala. Chlapa, pre ktorého by som vraždila. Bola som pripravená nasledovať ho kamkoľvek. Vedela som, že so mnou nebude navždy a on mi to nikdy nesľuboval. Preto som do vzťahu s ním šla po hlave, aby to celé nakoniec bolelo ešte viac.  

Bazén sme nemali, ležali sme vo vani. Niekedy mi otvoril dvere a držal ich so sklonenou hlavou, kľačiac na jednom kolene, kým som prešla a inokedy mi zabuchol pred nosom. Ráno krátka kožená sukňa, na obed roztrhané rifle, večer červené plesové šaty s páperím na rukávoch.

Rozprával mi vtipy, ja som ho za to hrýzla do ramena. Vravel, že som jeho liek a užíval ma v návykových dávkach.

Sex s Gabom, to boli gitary a bubny.

Nežne zabrnkal na moje struny a potom mi vyrazil dych. Bolestné balady, ktoré mrazili v zápästiach sa striedali s výbušnou energiou, ktorá gradovala až do úplného šialenstva.  Nežný spev prechádzajúci do besného revu. Svojou hudbou ma ovládal a mne sa každá skladba vryla do pokožky.

Už je to pol roka, čo odišiel.

Ja som mu nechala na ramenách jazvy od nechtov a zubov a on mne deravú dušu, ktorú stále neviem zaflekovať. Keď zabuchol dvere, utekala som do lesa. Vysoké borovice nemo načúvali mojim výkrikom a bez mihnutia oka znášali moje zúrenie a besnenie. Chcela som si vybiť zlosť, no tá sa len zmenila na smútok. Unavene som si ľahla na zem a trýznila sa spomienkami. Nekonečne dlho som ležala bez pohnutia a tráva mnou bolestivo prerastala.  

Prišiel ku mne Henrich a chcel mi pomôcť vstať. Zaváhala som. Bolo by jednoduché započúvať sa do jeho sladkých huslí, no nebolo by to fér. Nechcela som sa klamať a preto som vstala sama. Gitaru potrebujem k životu a pri jej prvých tónoch by som mu aj tak zasa utiekla. Hudbu má človek v krvi a tá sa nedá len tak vymeniť.

Teraz bojujem s počasím sama a čakám. Na niekoho, kto zahreje, ale nespáli. Na muža, ktorý ma rozosmeje, nebude mi otvárať dvere, /na to stačím sama/, no vykopne ich, ak budú zamknuté. Na lásku, v ktorej nikto nie je víťazom a nikto porazeným. Na hudbu môjho života, v ktorej budú husle, gitary a bubny v súlade.

Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to Hudba k láske

 • trochu nostalgicky ma to hodilo do vlastnej minulosti… krásne napísané à la strossovci s veľmi peknými obrazmi premenlivej reality. 

  Je to jeden z tých príspevkov, kedy si hovorím: Dokelu, presne takéto čosi by som rád napísal. Ale vlastne už nemusím, lebo niekto to cítil podobne a dal nám to, aby sme sa vedeli orientovať v počasí.

   

  Nech ťa Múza neopúšťa!

  Dušan Damián 

 • Potešil si

 • Perfektná sonda do ženskej duše, o hlbinách ktorej väčšina mužov nemá ani potuchy (najmä my, huslisti).
  P.S. Napadol mi (ako vždy) jeden priliehavý citátik:
  „K dobrým chlapcom sa chodia dievčatá vyplakať, ku zlým vyspať.“
  Zrejme ženy potrebujú muža, v ktorom by boli zastúpené oba atribúty, taký však, žiaľ, neexistuje. Niektoré to riešia systémom manžel + milenec, je to však dosť stresujúce a len dočasne uspokojujúce. Nakoniec to všetko „vyrieši“ plynúci čas. 

 • Myslím si, že pre muža nie je až tak ťažké byť občas huslistom a občas gitaristom, horšie je odhadnúť, čo od neho žena práve vyžaduje, keďže mu to nemieni povedať a často to ani sama nevie. Citát samozrejme dokonale vystihol pointu.

 • Nuž, ja poznám len také, že viem, poviem,… a chlap to nespraví. Samozrejme, nie sú to žiadne nesplnieľné žiadosti ako napr. doniesť mi kameň z Marsu.

  Inak, dobre napísaný príspevok, aj keď tématicky nie moja šálka kávy.

 • No áno, niekedy zas nedokážu chlapi ani to, čo im povieme po lopate. Viem, že takéto témy nemusíš, o to viac si cením, že si prečítala a pozitívne ohodnotila. Ďakujem 

 • Text tejto starej pesničky túto ženskú schizofréniu tiež dobre vystihuje:
  https://www.youtube.com/watch?v=j0hqVZDgxB0

 • ja viem, že je to asi klišé jak hovado, ale k tomu sa mi viaže tá kniha muži sú z marsu a ženy z venuše. Je tam popísanej kopec pravdy. Muži proste myslia inak ako ženy.

 • Vieš čo? Všetky témy o ktorých píšem sú klišé a no a čo ? Možno celý môj život je klišé. Ďakujem že si prečítal. Tú knihu som myslím niekedy čítala a fakt je pravdivá.

 • tema pekne spracovana, pacilo sa mi to prirovnanie muzov/lasky k hudbe. skor taka uvaha. verim ze mnohym zenam si brnkla na spravnu strunu spravnym sposobom.

  co sa tyka temy(a aj myslienok) samotnej, radsej sa vyjadrovat nebudem. mozno by to bolo klise co by som povedal. snad len trochu naznacim, zensky futbal a muzsky futbal nikdy nebude to iste.

 • Vážim si každého, kto si nájde čas prečítať a okomentovať. A keď je komentár navyše pozitívny, je to veľké povzbudenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button