Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

adhara

AUTOR

adhara

Holandsko na lodi 2015

Alebo História sa opakuje či Plavby sú nákazlivé

Každé dva roky sa opakujúca séria príspevkov o Holandsku na lodi (minulé diely tu, tutu) má teraz netradičného autora. Verte či nie, Vlado Preložník zlomil na plavbu po holandských kanáloch aj mňa. Ja a môj americký tím (rodinní príslušníci, s ktorými som pred dvoma rokmi absolvovala návštevu USA,) spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí dohromady obsadili dve lode, sme 7. 8. 2015 zdvihli kotvy z prístavu vo Warmonde. (Obrazne povedané, kotvy na lodiach sú, ale v praxi sme ich nepoužívali).


A ideme! Toto je naša prenajatá veľká loď Olympia, taký pojazdný hotelík.

Druhý člen našej miniflotily, loď Beaufort.

Holandsko je zvláštna krajina. Hustota obyvateľov obrovská, ale vôbec nepôsobí dojmom hlava na hlave. Hoci z akéhokoľvek miesta, ktoré sme prešli, bola vždy na dohľad stavba, mimo miest to vyzeralo skôr ako juhoslovenské lazy: polia, stromové aleje, pasúce sa kravy, kone, len sem-tam domček.

Holandská klasika alebo výbava, zdá sa, väčšiny rodín: domček, auto a loďka.

Občas to nie je jednoduché s parkovacími miestami a bolo treba uviazať loď ďaleko od centra.

Zaujímavé boli otvárajúce sa mosty.

A ešte zaujímavejšie bolo, ak sa most neotvoril. Stožiar dole, stoličky dole, hlavy dole!

Lode, lode, všade samé lode… človek nikde neuvidí toľko rozličných lodí, ako tu.

Videli sme lode malé…

…veľké…

…kvetinové…

…labuťotvaré…

…preliezkové (?)…

…a prevážajúce čokoládu.

Holandsko by sa pokojne mohlo premenovať na Mlynovo…

…Bicyklovo…

…či Syrovo…

Ďalšie fotky nájdete na mojej stránke.

Po viac ako siedmich rokoch prispievania dávam zbohom literárnemu blogu Enigma. Dôvodom bola zmena blogu do neprijateľnej a nefungujúcej podoby. Verní čitatelia ma stále budú môcť nájsť na mojich stránkach www.adhara.sk, kde so železnou pravidelnosťou pridávam každý týždeň (minimálne) jeden nový príspevok. Tam budem pokračovať aj v článkoch o písaní, ktoré tvorili väčšinu mojich príspevkov na Enigme. S mojou tvorbou sa dá stretnúť aj v oddelení knižných noviniek v podobe tretieho vydaného románu – Úvod do teórie chaosu.
Ďalšie príspevky

Komentáre

2 Responses to Holandsko na lodi 2015

  • … ďakujem za pekné fotky, oceňujem, že boli robené aj z druhej lode našej flotily, takže je na nich aj „moja“ veľká Olympia. Zábavná bola na nej najmä plavba pod niektorými mostami. Pre menej znalých: Každá loď má svoju prieplavnú výšku – naša Olympia vyčnieva nad vodu 245 cm. Mosty na kanáloch sú zdvíhacie, no keď v niektorom z mostových polí svieti žlté svetlo, znamená to: „Keď sa zmestíš, môžeš plávať aj pod spusteným mostom“. No a my sme často plávali aj pod mostami s výškou 250 cm nad hladinou. Medzi loďou a mostom teda zostávalo 5 cm. Jasné, že sme všetci ležali na hornej palube, pretože zdvihnúť hlavu znamenalo prísť o ňu.
    Tiež som si pozrel veľkoplošné fotky na Tvojej stránke – sú prekrásne.

  • Ďakujem. Ale fotky z druhej lode ste si mohli porobiť viacerí. Úsmiaty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button