Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

Odpočuté (15)

V mene našej vlády…

Za čias socializmu (daj mu pámbičko odpočinutie večné) som v jednu zimu robil lyžiarskeho inštruktora na Chlebe. V rámci prestávky som sa, uzimený, vyviezol lanovkou hore, s úmyslom dať si horúci čaj v chate na vrchole. Keď som vošiel, v miestnosti bolo nezvyklé ticho. Zraky všetkých sa upierali na herca  Mariána Labudu (vtedy v najlepších rokoch), ktorý stál za vrchstolom, v ruke držal pohár s nejakým páleným, zdvíhal ho a práve prednášal túto vetu:

V mene našej vlády … vyhlasujem dnešný deň … za nedeľu!    

Nastalo všeobecné veselie, no ja som sa nikdy nedozvedel, o čo vlastne išlo. Dnes to už viem – Marián bol odjakživa veľký recesista.

Využitie: Niekedy ma na rôznych oslavách nútia, aby som predniesol prípitok. Keď sa mi nechce vymýšľať kvetnaté vety, použijem „labudovský variant“ – vstanem, zdvihnem pohár a prednesiem iba dve vety:

„V mene našej vlády … vyhlasujem dnešný deň … za nedeľu!
Na zdravie!“
 

Všetci sa smejú a pochvaľujú si, aký pekný, vtipný  a hlavne stručný prípitok.

Poznámka: Pred „labudovským“ prípitkom si overte, či náhodou nie je nedeľa. Ináč budete za debila.
Pozor! Podobné prípitky sa skôr hodia na menej slávnostné príležitosti (napr. oslava utíšenia víchrice, ktorá vám odniesla strechu domu). Na prípitok k slávnostnejším katastrofám (napr. svadba) si pripravte 15-minútový kvetnatý prejav, čítaný z papiera.

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Komentáre

One Response to Odpočuté (15)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button