Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

gabysuch

AUTOR

gabysuch

Drakos a Bakana

Pospevovala si Bakana vyberajúc a skúšajúc si šaty až kým jej jedny nepadli ako uliate. Drakos bol výborný tanečník, ba aj celkom fešák na rozdiel od iných drakov, ktorí mali priveľmi veľké bruchá a na chrbte vriedky skoro ako ropuchy. Keď mal dobrú náladu, správal sa slušne ako pravý džentlmen. Bol milý, pozorný i zdvorilý. Keď ho však niečo veľmi nahnevalo či rozčúlilo, z papule vyšľahol také plamene, že ich žiaru bolo vidieť spoza humien a jeho smradľavý dych bolo cítiť na míle ďaleko. Preto ho ani Drakomila, najkrajšia zo všetkých dračíc nechcela.

Bakana zaplatila za nové šaty parfumom, vyrobeným z krokodílích zubov a hadej kože s prídavkom rybacích šupín a utekala k Ježikaderke, aby jej upravila jej neporiadne vlasy. Ježibaba Ježikaderka sa okamžite pustila do práce i začala čarovať:

Čáry máry
hrebeň a aj fén,
rýchlo vlasy začešem.
Púpava a zlaté klasy,
zafarbím na žlto vlasy.

Keď sa zvečerilo, Bakana nasadla na svoju rýchlu metlu, vyletela do vzduchu, trikrát zakrúžila nad najvyšším vrchom v horách a vyriekajúc tri čarovné slová:,, bakanus, brakalus, brakalá,“ zmizla za úpätím vysokých hôr k Drakosovi. Letela ponad Vihorlat k Morskému oku, kde býval aj so svojimi siedmymi drakmi.

,,Vitaj u nás Bakana,“ riekol Drakos sediac na najvyššom kameni pri Morskom oku. Potom jej mávnutím svojej silnej dračej laby naznačil miesto. Nato ju ponúkol dračím mokom, vyrobeným jednou z jej predchodkýň. Jedným okom sledujúc Bakanu a druhým nenápadne pokukujúc po Drakomile riekol:
,,Pekne si sa vyfintila, dobre si sa pripravila, to veru hej. Avšak keď na morské oko zažiari lúč Luny, skočíš so mnou do tanca.“

Kúzlami mi pomôžeš,
mágiou dych premôžeš,
inak u mňa zostaneš!
Dychu zlého zbavíš ma ty hneď!
Ako znie tá odpoveď?

,,Dobre si to rozmysli,“ poznamenal Drakos svojím hlbokým hlasom nakláňajúc sa k ježibabe. Nato fúkajúc naň svoj dračí smradľavý dych pokračoval: ,,Inak vedz, že ťa odtiaľto nepustím a ty mi budeš naveky slúžiť a variť mi dračí odvar ako tvoje predchodkyne.“

Komentáre

2 Responses to Drakos a Bakana

  • King napísal detskú rozprávku štýlom pre dospelých a ty si zase napísala zložitú vzťahovú drámu štýlom pre deti. Čiže ste na to každý išli z opačnej strany 😛 ako je fakt zaujímavé, ako sa ti takýmto naivným štýlom podarilo ďeťom vysvetliť zložité vzťahy ako napríklad milostný trojuholník alebo fungovanie barterového obchodu 😀

  • Klimeux,
    ono to ale nie je vzťahová dráma. Možno ti to síce tak vyznieva,ako dráma, ale nie je to tak aspoň podľa mňa. Počkaj, tam vôbec milostný trojuholník nie je..Pozor, tu nie je uvedený celý príspevok. Ale ďakujem. Žeby budúci opak Kinga? A čo s ním všetci máte?:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button