Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

Fidži (Fiji)

FOTO: autor + Peter


Súostrovie Fidži tvorí viac ako 300 ostrovov medzi Melanéziou a Polynéziou. Objavil ho v r. 1643 Holanďan Abel Tasman, pri hľadaní Terry australis – Austrálie. Neskôr boli ostrovy britskou kolóniou, nezávislosť získali až v r. 1970. Dvestotisícové hlavné mesto Suva leží na najväčšom ostrove Viti Levu. Pristávate však na letisku v Nadi.


Väčšina malých ostrovčekov je neobývaných, porastených tropickou vegetáciou s príbrežným koralovým útesom. Niektoré ostrovčeky sú vám k dispozícii komplet  – pred pár rokmi tu strávila dovolenku na prenajatom ostrovčeku Nicole Kidmanová za smiešnych 23 000 dolárov za noc.


Domorodci sú milí a srdeční, ochotní vám kedykoľvek pomôcť alebo sa s vami len tak porozprávať. Na letisku (ako ostatne na väčšine tichomorských ostrovov) vás vítajú domorodí hudobníci…


… a neodmysliteľný veniec z kvetov, spolu s drinkom na privítanie. Človeku sa až  nechce veriť, že túto časť sveta nazývali až do pol. 19. stor. Kanibalskými ostrovmi, ktovie prečo…

  • V roku 1867 prišiel do dedinky Nabutautau misionár Thomas Baker aj so siedmimi pomocníkmi šíriť kresťanstvo a po nedorozumení boli zjedení miestnymi. Baker je známy aj ako posledný človek zjedený na Fidži kanibalmi. Sekera, ktorou bol zabitý je vystavená v Nautautau a misionárova topánka je v múzeu v meste Suva.Rezorty pre turistov sú rovnaké ako všade na svete, (v Bulharsku, Rumunsku, Taliansku…): prepychový hotel s balkónmi a terasami, wifi, bar, salóniky, veľký bazén, wellness centrum, kúsok od hotela pláž s jachtami… Pár rozdielov sa predsa len nájde: obytný komplex je doslova utopený v tropickej vegetácii, veľká jedáleň nemá radiátory, ba často ani steny, po vojdení do bazénu či mora vám nenaskakujú zimomriavky – teplota vody a vzduchu je rovnaká (28 C), súčasťou večere sú obvykle tanečnice v palmových sukničkách. 


Najčastejšie slovo, ktoré budete počuť na Fidži je „Bula“. Znamená niečo ako: „Dobrý deň“, „Vitaj u nás“, „Som rád, že Ťa vidím“ … a sprevádza ho vždy milý úsmev. Človeku sa až  nechce veriť, že títo priateľskí ľudkovia ešte pred 150 rokmi … 
Na Fidži zažijete najúžasnejšie západy slnka na svete. Zrejme vďaka vodnej pare vo vzduchu sa celé nebo sfarbí do krvavočervena a na obzore vyrastú bizarné oblaky – vyzerajú ako stromy zo strašidelného lesa. KLIKnite si a počudujte sa.


O pár minút neskôr (v trópoch sa stmieva rýchlo) sa červená mení na fialovú. Neskutočné.


Hotel je večer pokojný, nijaké opilecké (nemecké) vyspevovanie, či (talianske) motorky krúžiace pod oknami. Príjemne sa kúpe v temnom mori. Bál som sa však pridať k sekte Adamitov, aj keď ma jeden jej člen upokojoval: „Ryba nehryzie, ryba žužlá.“


Ráno vyrážame loďou k jednému z mnohých neobývaných ostrovčekov.


Niektorým nedočkavcom sa zdal pristávací manéver pomalý, a tak naskákali do vody. Doplávalo 95,3 % plavcov (zrejme žraloky, elektrické raje, dýchanie cez šnorchel pod vodou a pod.), teda povolená strata 5% nebola prekročená. Osobné veci pohrešovaných sme si večer v hoteli spravodlivo rozdelili (žrebovaním). Mne sa ušiel strojček na vykrúcanie mihalníc a kulma.


A sme na pevnej zemi, vlastne piesku. Ak nastavíte na fotoaparáte trochu teplejšie farby, vyjde vám veru poriadne gýčová pohľadnica.


Takto nejak vyzeral Tom Hanks vo filme Stroskotanec, ktorému úchvatnú prírodnú kulisu poskytol neďaleký ostrovček Monuriki.Na svoje si prišli i milovníci fotografovania krajiniek…… i potápači – šnorchlisti.
Modrá hviezdica je ozdobou tunajších koralových útesov, často ju nájdete v katalógoch cestoviek, ktoré vás lákajú prežiť dovolenku na Fidži. 


Podmorský život sa dá sledovať aj „za sucha“ – z paluby lode so skleným priezorom v podlahe.
Ešte pár fotografií so sympatickými domorodcami…… ráno rozlúčková prechádzka naboso po pláži…


… a potom už len autobus na letisko v Nadi, kde nás čaká o trochu väčšie lietadlo, než tento akvaplán.

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button