Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

adhara

AUTOR

adhara

Druhy komentátorov na blogu

Ďalšia lekcia z prehľadného manuálu “Ako prežiť na literárnom blogu”. Výkladový slovník toho, čo nám užívatelia chcú povedať, sme si už prešli, teraz si rozoberieme archetypy osobností, ktoré na blogoch stretávame:

Komentátor “Mrtvej brouk”

Častokrát ide o prvé vývojové štádium všetkých ostatných typov komentujúcich. Väčšinou sú to nováčikovia, ktorí zavesia svoj prvý príspevok na server a so založenými rukami a vyloženými nohami pred počítačom čakajú, kedy sa začnú sypať oslavné ódy. Keď sa tak nestane, Mrtví brouci buď z toho sprostého webu plného ignorantov sklamane odídu, alebo prijmú pravidlá hry a začnú komentovať.

Komentátor: “Obranca”
Jeho jedinými komentármi je obrana vlastných príspevkov po negatívnych komentoch. Ísť komentovať niekoho iného, to ani za svet. V krajnom prípade, po silnej provokácii, idú pod príspevok negatívneho kritika a pomstia sa mu vysmiatím jeho diela.

Komentátor “Autorov kamarát”

Ich prevažný výskyt je v literatúre pre mládež a vo fantasy (pre mládež). Ich komentáre sú krátke, prosté a jednoznačné. “To je strašne skvelé!!” “To nemá chybu!!!” “Naozaj máš veľký talent!!!” “Už sa neviem dočkať pokračovania!” Jedna veta v príspevku štandard, dve vety zriedkavejšie, tri vzácnosť. O čo slabšia slovná zásoba, o to viac výkričníkov, hviezdičiek a písmeniek (“supeeeeeeer!”).

Komentátor “Všetko sa mi páči”
Prispievateľ z kategórie dokonale chápajúcich pravidlo “aký požičaj, taký vráť”. Jeho vizitkou je kladné hodnotenie takmer čohokoľvek a ak už je príspevok naozaj des, objavia sa jemnulinké, náznakové výčitky, ktoré sú buď šikovne zamaskované, alebo horlivo ospravedlňované. Na prvý pohľad pripomínajú komentátorov kamarátov, ale ich príspevky sú dlhšie a obsahujú kvetnatejšie opisy, akú eufóriu v nich dané dielo vyvoláva, čo je na ňom dokonalé a čo ešte dokonalejšie. Títo šikovníci totiž vedia, že teraz sa im sotvakto odváži napísať pod ich príspevok, že je to nečitateľný odpad a námietky, ak si ich vôbec nejakí nevďačníci dovolia, budú nežné a mierne. Zbierkou pozitívnych komentov pod svojím dielom a štýlom vlastného komentovania vytvárajú dojem, že sú geniálni a zároveň skromní. Veľmi úspešná stratégia.

Komentátor “Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem”
Ich príspevky spravidla začínajú informáciou, že dočítali len po prvú kapitolu/stranu/odsek a podobne, ale zato ich sprevádza podrobný rozbor daného kúsočka textu. A nakoľko oslavovať čosi na každom jednom slovíčku by už mali problém aj “Všetko sa mi páči”, ich postrehy sú väčšinou negatívne. Charakteristické je vypisovanie všetkých vadných slovíčok a viet pod seba s detailným zdôvodnením, prečo to tak nemôže byť. Ich činnosť viac pripomína redakčné úpravy ako recenziu. Tiež pomerne úspešná stratégia života na literárnom serveri – nemusia sa prehrýzať kvantom textu a zároveň budia dojem, že ich komentáre sú podrobné, všímavé a hĺbavé. Je to vhodná stratégia hlavne pre ľudí so silnejšou chrbtovou kosťou alebo slabším žalúdkom, ktorí si pre jeden z uvedených zdravotných nedostatkov nemôžu zvoliť “Všetko sa mi páči”. Jej nevýhodou však je, že kladný ohlas na ich vlastné príspevky sa dá očakávať s oveľa menšou pravdepodobnosťou – naopak, na ich texty sa dohrnú hordy ľudí, ktorí im nakladú po pysku za každý preklep.

Komentátor “Riťolez”
Títo komentátori by veľmi, ale naozaj veľmi radi vydali a intenzívne na tom pracujú. Okrem naštudovania si základov gramatiky a štylistiky tá ich práca spočíva v tom, že sa neuveriteľne pchajú do zadku každému náznaku redaktora, vydavateľa, spisovateľa, skrátka hocikoho, kto by im aspoň teoreticky mohol vo vydaní pomôcť. Absolútne nekriticky a bez stopy po vlastnom názore pritakávajú všetkému, čo napíšu redaktori a vydavatelia. Svedomito karhajú neskúsených, nevypísaných nováčikov, opakujú im základné pravidlá o písaní, a naopak diela skúsenejších autorov chvália a v diskusiách im pritakajú. Lenže aj majster tesár sa utne, nie to ešte nepublikovaný autor, a tak sa občas veru stane, že riťolezovia netrafia: to, čo považovali za potápajúcu sa loď, bol v skutočnosti len nový typ plavidla – ponorka. Inými slovami, zvozia autora, ktorý sa neskôr stane úspešným. Čo urobia potom? Prirodzene, tvária sa, akoby sa vôbec nič nestalo, akoby tie škriepky predtým neboli. Od okamihu úspechu autora stoja bezpodmienečne na jeho strane a tvrdia, že to tak bolo odjakživa, vlastnými päsťami ho hája v každej diskusii a neskutočne srdečne mu prajú veľa ďalších úspechov.

Komentátor “Patent na negatívne komenty”

Tieto typy rozsiahlo a intenzívne drvia väčšinu autorov. Od iných kritikov dávajúcich negatívne ohlasy ich však delí jeden podstatný znak – v žiadnom prípade nedopustia, aby negatívny komentár napísal niekto iný než oni. Takže ak napíšete pod nejaké dielo tvrdú kritiku ako prvý, čoskoro užasnuto čítate príspevok od najväčšieho zdrbávača na serveri, aby ste to chúďatko úbohé nechali na pokoji, vy kretén sprostý. Keby to bol jeden prípad, dalo by sa to vysvetliť rodinnými zväzkami, ale u viacerých? Zdá sa, že motto “patnetov na negatívne komenty” je zásadne nesúhlasiť s ničím. Schéma komunikácie s nimi je takáto: buď on niekoho zdrbe a vy s ním intenzívne nesúhlasíte, alebo vy niekoho zdrbete a on s vami intenzívne nesúhlasí. O čo im ale okrem osobných útokov a nadávania vlastne ide, to zostáva záhadou.

Komentátor “Globalista”

Najvzácnejší a po “Všetko sa mi páči” aj najvyhľadávanejší typ komentátora, s výnimkou masochistov a perfekcionistov, ktorí dajú radšej prednosť typu “Čím menej čítam, tým viac komentujem”. Dielo si totiž prečíta celé, alebo aspoň z veľkej časti a vyjadrí názor naň ako na celok bez toho, aby sa zdržiaval somarinami typu “tretia strana, piaty riadok druhého odstavca zdola, šieste slovo, nemá byť tvrdé y”. Ich recenzie sa podobajú knižným recenziám alebo hodnoteniam redaktorov vydavateľstiev. Ak sa im niečo páči, napíšu to, ak sa im nepáči, tiež to napíšu, ale v únosnom rozsahu.

Komentátor “Chodiaca príručka tvorivého písania”
Sám síce nič nepublikoval, ale hlavne, že úplne najlepšie zo všetkých vie, ako treba správne písať a nenechá si to nikým zobrať. Od typu “Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem” sa líši tým, že nehovorí konkrétne, ale všeobecne, no zato o nič menej podrobne. Nenechá si ujsť nijakú príležitosť vyťahovať svoje poučky vyčítané z príručiek a svoje názory na písanie. A keď príležitosť nie je, to nevadí, vytiahne ich aj tak. Rád diskutuje – pardon, káže – od vidím do nevidím a odvádza diskusie na míle od ich pôvodnej témy. Odvolávky na to, že iní redaktori/vydavatelia/spisovatelia mávajú aj iné názory, ignoruje. Je predsa logické, že spisovateľ je ten posledný človek, ktorý o písaní niečo vie. Nie je vylúčené, že ide o typ “Riťolez”, ktorý k takémuto správaniu prejde, keď nijaký redaktor nie je nablízku. Inklinuje k rodinkárstvu s inými podobne ladenými autormi, s ktorými potom organizuje krížové výpravy proti zadubencom odmietajúcim jeho učenie.

Komentátor “Flamer”

Najhrubší druh literárnych kritikov neváhajúci používať slová ako “sračka, odpad, hnus, žvást” a podobne. Bodaj by nemal odvahu, keď v jeho profile, aspoň pod týmto nickom, nenájdete ničovaté nič. Ďalší typ komentátora, ktorý podstatu pravidla “aký požičaj, taký vráť” chápe dokonale. S radosťou sa zapája do kontroverzných diskusií, čím majú vyššie grády, tým lepšie a agresívne výzvy “tak vyves aj ty niečo, nech sa pobavíme” zásadne ignoruje. Ich pôvod je nejasný. Časť z nich budú asi bábkovské účty uživateľov vystupujúcich na tom istom webe aj pod iným nickom so všetkou vážnosťou, ktorých tá servítka pred ústami už dusila. Môžu to však byť aj ohrdnutí autori, ktorí si liečia svoje mindráky, alebo len skrátka cynici, ktorí sa svojou cynickosťou zaslúžili o to, že po večeroch nemajú lepší program ako zdrbávať autorov.

Najčastejšie krížence

Niektoré druhy komentujúcich sa medzi sebou často krížia, uvádzame najčastejšie prípady takéhoto spojenia:

“Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem” x “Riťolez”
“Patent na negatívne komenty” x “Flamer”
“Všetko sa mi páči” x “Globalista”
“Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem” x “Flamer”
“Chodiaca príručka tvorivého písania” x “Riťolez”
“Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem” x “Chodiaca príručka tvorivého písania”
“Obranca” x “Autorov kamarát”

Tak čo, ku ktorému typu komentátorov patríte vy?

 


 

Tento článok je z kategórie

Viac podobných článkov nájdete tu.

Po viac ako siedmich rokoch prispievania dávam zbohom literárnemu blogu Enigma. Dôvodom bola zmena blogu do neprijateľnej a nefungujúcej podoby. Verní čitatelia ma stále budú môcť nájsť na mojich stránkach www.adhara.sk, kde so železnou pravidelnosťou pridávam každý týždeň (minimálne) jeden nový príspevok. Tam budem pokračovať aj v článkoch o písaní, ktoré tvorili väčšinu mojich príspevkov na Enigme. S mojou tvorbou sa dá stretnúť aj v oddelení knižných noviniek v podobe tretieho vydaného románu – Úvod do teórie chaosu.
Ďalšie príspevky

Komentáre

27 Responses to Druhy komentátorov na blogu

 • No pobavil som sa. Dúfam, že budú čoskoro nasledovať i ďalšie kapitoly tohto veľmi praktického manuálu 😀 ..akurát teraz neviem, do ktorej kategórie sa mám zaradiť vzhľadom na stručnosť, jednoduchosť a pozitívnosť môjho komentára.. asi to bude niečo medzi „všetko sa mi páči“ a „riťolez“, vzhľadom na to, že už si spisovateľkou, ktorá by sa mi mohla niekedy hodiť 😀

  Ale tuším si ešte zabudla kategóriu „psychológ“ 😉

 • Adhara,
  aj ja som sa dobre pobavila. Akurát rozmýšlam kam sa tiež zaradiť, alebo si počkám na pokračovanie ako KLimeux? Alebo potrebujem okuliare aby som sa našla.

  Asi to bude tiež ten riťolez, keď som ti zadarminko robila reklamu na Nula kelvinov. Len neviem či skončila v kapse, alebo na predajni..:) Ale reklama zadarminko je dobra, či nie:)?Joujou

 • Nedočítal som to dokonca, ale určite je to sračka. Inak sa mi to celé páči!

 • Vďaka. No pokračovanie, to neviem neviem, zatiaľ sa vôbec nič nečrtá, ibaže by ma nakopala múza. 🙂 A aká je charakteristika kategórie psychológ? Doplň, nech to tu máme úplné. 🙂

 • Dík. No ako som písala, vyhliadky na pokračovanie sú dosť bledé. Dobrá, dobrá, no môžeš mi o tej reklame napísať niečo viac?

  Inak, ten Riťolez, na toho som nevzala inšpiráciu tu, ale na inom literárnom serveri – tam sa dlhodobo pohybuje taký ukážkový exemplár, že toho len vypreparovať a postaviť do múzea. 😀

 • Ale no, tri typy naraz, to sa nedá. 🙂 Nie, žartujem – ja dokonca vykazujem (na striedačku a v závislosti od servera) znaky až piatich rozličných typov!

 • Myslím, si, že tento príspevok nemá nič spoločné s poslaním tejto stránky!
  Pekný deň! 😉

 • Našťastie, poslanie tejto stránky nezávisí od toho, čo si myslíš.

 • Strážkyňa poslania tejto stránky prehovorila… trasme sa!

 • Konečne som si po dlhšom čase otvorila enigmácke okienko, dobre som sa zasmiala a aj ma hlava začala bolieť z toľkého úporného premýšľania o tom, ktorý typ by som mohla byť ja 😀 ale ani neviem, to bude niečo nové ( si verím 😉 ) ako hamblivý komentátor – radšej budem ticho ako by som mala trepnúť nejakú blbosť… 😀 ale dobre si to vystihla

  nech Ťa tá Tvoja múza kope poriadne aj naďalej 🙂 !!!

 • No. Po kratšom uvažovaní som dospela k záveru – ktorý je možno blud, ale jednoznačne sa zaradiť neviem. 🙂 Napriek tomu, že parciálne by sa niektoré moje komentáre mohli zo schémy vymykať a po tých posledných by som niektorými mohla byť označená za “Patent na negatívne komenty” „flamera“, myslím si, že budem skôr kombinácia „riťoleza“ a „globalistu“. 🙂 Možno sa ale mýlim. Človek sám seba ťažko zhodnotí.

  A ak Ti poviem, že je to dobre, čítavo (hoci miestami máličko zložito) napísané, ale máš tam asi dva preklepy („ak si ich vôbec nejaké nevďačníci dovolia“ – buď vypustiť „ich“, alebo prepísať koncové písmenko slova „nejaké“ a „a z agresívne výzvy“ – bez „z“), tak budem čo? 🙂 Pokiaľ ale ide o konkrétne preklepy a chyby, zväčša si dám tú námahu s ich vypísaním v prípade, že ide o krátke dielko s málo chybami, alebo aj dlhšie a inak dobré dielko – s málo chybami 🙂 ktoré ho nemusia zbytočne „špatiť“. Čo je v podstate i tento prípad.

  Inak sa mi to dosť páčilo (opakujem, milujem Tvoj zmysel pre postreh a iróniu – často aj sebairóniu), len sa mi miestami v texte trochu zle orientovalo. Možno to bolo len kombináciou faktov a mojou neschopnosťou ich uchopiť. Každopádne, ďalší zaujímavý príspevok, ktorý tu podľa mňa čo robiť.

 • Fajn, značím si: „Obranca.“ 🙂

 • Ďakujem. Keď nič netrepneš, si predsa „Mrtvej brouk“. 😀

 • Vďaka za komentár. Pravdupovediac, ja by som Ťa zaradila inam, ale radšej nenapíšem kam, keďže všetky tie možnosti sú v podstate negatívne. 🙂 Ale určite nie medzi patent na negatívne komenty ani flamera. Prototyp „Patentu“ a niekoľkých ďalších som našla na celkom iných stránkach než na Enigme. Tu je nás dva a pol a niektoré typy sa tu preto (momentálne) ani nevyskytujú.

  Ach jaj, preklepiská nešťastné! Má zmysel sem zase písať, koľkokrát som si to po sebe čítala a ešte aj automatikou prehnala? 🙂 Ďakujem, opravené.

 • kam by si ma zaradila? 😀

  Ale je fakt, že ťažko vyberať, ozaj sú zväčša všetky negatívne. Myslím ale, že jednoznačne nespadám ani do jedného. Možno z viacerých trochu, i keď pohnútky k daným prejavom môžu byť rozdielne.

  Jo a ešte jedna možno trochu zlomyseľná otázka. Kam radíš seba? 😉

 • A ešte jedna vec. Čisto osobná a subjektívna. Viem, že precitnutie do reality býva niekedy kruté a človek sa s ním ťažko vyrovnáva. Ale nemám rada, keď si to potom kompenzuje na iných. Nechcem tu rozdúchavať prudkú diskusiu alebo nebodaj rozbroje. Len sa mi to prosto nepáči. Právo vyjadriť svoj názor, samozrejme, máš. Ale aj vzhľadom na fakt, že si sama tvrdila, že si na tejto stránke krátko a nevieš, ako to tu chodí, by som s podobnými vyjadreniami bola opatrnejšia. To je môj osobný názor. Môžeš ho brať a nemusíš. Nemám patent na pravdu. Vlastne si rob, ako chceš. Následky za svoje činy si nesie každý sám. Ale ver tomu, že Enigma je oproti iným serverom ešte veľmi priateľské a mierumilovné prostredie.

 • vsak ja ani nevesiam a necakam, ze niekto zacne komentovat mna 😉 ja komentujem aj ked nevesiam…jaj ci to som uz postupila vo vyvoji ? 😀

 • Enigma je mierumilovné a priateľské prostredie.. ale všetko do času. Niekedy si hovorím, ako dlho to tak ešte vydrží. Nikdy nevieš, kto sa pridá do partie 😛 a s rozrastaním počtu komentátorov je dosť pravdepodobné, že sa zaplnia i dosiaľ neobsadené pozície a typy spomínané v tomto článku.

 • Radšej sa nebudem pýtať, kam radíš mňa :-).

  Neviem ako na literárnych blogoch, ale ďalšia typická skupina je „provokatér„, ktorý sa snaží či už autora alebo komentátora rozhodiť a vyprovokovať k neprimeranej reakcii, či si do každého nejako rýpnuť.

   

  Mimochodom: 4.odstavec, 6.riadok, prvé slovo – „zásoby“ má byť „zásoba“!

 • No pozri koľko obrancov sa do teba obulo :-). Nože nám prezraď, aké je skutočné poslanie tejto stránky, nech netápeme v temnotách.

 • Aha, tak to je potom už najvyššie vývojové štádium – človek, ktorý sám nezverejňuje, len komentuje. 🙂

 • Veruže sa radšej nepýtaj! 🙂
  Ale veď do kategórie provokatér spadajú až tri tu spomenuté typy: Flamer, Patent na negatívne komenty a Chodiaca príručka tvorivého písania. Všetky tri typy komunikujú dosť drsne a ak sa autor na provokáciu chytí, hneď je oheň na streche.
  Opravené.

 • Podľa mňa si kríženec „Všetko sa mi páči“ a „Globalistu“. Väčšinou sa snažíš byť čo najviac pozitívna aj v prípade keď to… ehm… autorovi nevyšlo.
   
  Kam patrím ja? To je veru na dlhú analýzu. 😀 Priznám sa, že je to server od serveru a čas od času rôzne. Hoci sa za to hanbím, na niektorých serveroch som bola Mrtvej brouk. Potom som sa to snažila zmeniť tým, že som sa nútila do komentovania, no na jednom z tých serverov som narážala na samých Obrancov a iných hysterikov. Tak som tam komentovanie cudzích diel vzdala a sama som zostala len Obranca. Na tých serveroch, kde ma neznechutili hneď od začiatku, som sa vyvinula do štádia „Čím menej čítam, tým viac sa vyjadrujem“. To je taký môj hlavný typ. No keďže tento typ komentátora autori nemajú veľmi radi – a ja tiež nie – pokúšala som sa vypracovať na Globalistu. Lenže táto snaha skončila mojím prerodom na „Chodiacu príručku tvorivého písania“. 😀 A to je ešte horšie než „Čím menej čítam“. Okolo „Chodiacich príručiek“ bývajú najzdĺhavejšie flamewary. Takže teraz som krížencom „Čím menej čítam“ a „Chodiacej príručky“, stále sa usilujúcej pobrať nejaké prvky „Globalistu“, no väčšinou neúspešne. 😉

 • to najnizsie, lebo sa hra na mudreho, ale radsej nic nevyvesi, lebo by vysvitlo, ze nie je ktovieaky autor   😀 😉 😀

 • Skvele som sa pobavila!!!! 😀 

  Ja som asi mrtvej brouk, hlavne v poslednej dobe 😛 a kedysi som bola asi všetko 😀 

  Good job, Adhara 😉

 • Vďaka Ti.

  Ono je to taký uzavretý cyklus, broukom to začína i končí. 😀

 • kam by si asi zaradila mna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button