Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

radka.zbinova

AUTOR

radkazbinova

Na vlnách životom

Život je ako more,
čo tajomstvá na dne svojom skrýva,
bo nie všetko ako navonok sa javí aj tak býva.

Občas prídu i búrky života,
keď more búrlivé, hľa človek nespútaný môže byť,
a tak ako aj ono svoje poklady i človek
svoje taje môže skryť.

Prídu obdobia nečakané ako víchor v plachtách
čo unáša objekt svoj v diaľ,
keď nik nemôže vedieť, či príliv nepriplaví žiaľ.
Tak ako koráb na mori neraz stroskotá
i ľudskej túžbe sa to môže stať,
lebo čo život nadelí nám i ľahko môže vziať.

Na vlnách životom býva neraz veľa útesov
čo na človeka čakajú každý deň.
A človek musí bojovať ako šelma divoká
aby uskutočnil svoj sen.

Život je klbko tajomstiev,
čo našim údelom je ho rozmotať.
Prežiť ho naplno smieme len
keď unášať sa necháme ním
a nenecháme ho stroskotať.

Komentáre

5 Responses to Na vlnách životom

 • Milá Radka,

  hm… ako to napísať. Prikloním sa k chalanom. Veľa čítať. A Všímať si. Ako to robia „veľkí ujovia básnici“ (a tetky poetky :)). Nezober to osobne, možno Ti to kamarátky pochválili. Ale medzi ľuďmi, ktorí vedia o poézii aspoň o máličko viac, to budeš mať s kritikou trošku ťažšie. Je to dosť slabé, plné gramatických rýmov (byť – skryť, diaľ – žiaľ, stať – vziať a podobne) – potom to znie ako verklík. Aj gramatický rým môže byť, úplne sa mu nevyhne asi nikto. Ale nesmie byť na ňom postavená celá báseň, ak má mať nejakú úroveň. Teda môj osobný názor, nemusíš ho brať.

  Nemyslím to v zlom. Ak Ťa baví písanie poézie, určite sa slovami kritiky nenechaj odradiť. Ber ju ako plus, ako možnosť zlepšovať sa. Veľa čítaj, veľa si všímaj. Kritika posúva dopredu, ak jej je človek otvorený. Viem o tom svoje a som veľmi vďačná za svojich kritikov. Aj keď to vždy nie je príjemné.

  Nech sa darí.

 • Oukej. A teraz trochu konkrétnejšie. použité rýmy a aj „myšlienka“ mi pripomínajú niektoré básne. Básne podobného typu sa podľa mňa v hojnom počte vyskytujú v rozhlase v reláciách ako „Hráme našim jubilantom“. Čo nakoniec nemusí byť zlé, lebo tá relácia má vcelku dosť poslucháčov. A podobné sa vyskytujú aj na štátnych pohrebných obradoch, alebo sobášoch. Čiže – áno, použiteľné sú. Či je toto tvoja méta už posúď sama.

 • Nedávno som si čítal z dlhej chvíle predtlačené priania k narodeninám na pohľadniciach a musím povedať, že túto métu už si pokorila 😉

  Každopádne, z tvojich doterajších príspevkov je tento pre mňa najprijateľnejší. Pokračuj ďalej, vol zaujímavejšie témy. Možno by to chcelo nejaký nevšedný zážitok , akýsi „spúšťač“, ktorý ti otvorí nový svet literárnych možností.

 • Ďakujem za vyjadrenia k mojim príspevkom. I kritika človeka posúva vpred. Len chcem, aby ste pochopili aj vy mňa, že nie je ľahké z jedného dňa na druhý zmeniť spôsob písania a vyjadrovania emócií- a ja som doteraz písala takto, doteraz to nikomu nevadilo a videli to skôr v pozitívnom svetle. Budem sa snažiť skúšať niečo nové- na inej úrovni, ako „len“ rozhlasové a pohľadnicové priania ako ste to vy nazvali. 🙂 I keď je pravda, že niekedy len ťažko zmení človek niečo, na čo je zvyknutý, na jeho autonómne vyjadrovanie sa a svoj štýl.

 • Ale zase to neber, že ťa chceme „prevychovávať“ alebo silou mocou meniť tvoj štýl písania 😛 Píš, ako ti to ide najlepšie. Keby si to mala robiť s odporom alebo už dopredu rozmýšľať, čo ti na to asi povieme, strácalo by to celé zmysel. Máš mať z toho hlavne radosť a dobrý pocit.

  Štýl písania sa málokedy, podľa mňa, mení vedome. Väčšinou sa človek skôr nechá ovplyvniť tým, čo číta. Nemyslím, že by to priamo okopíroval alebo tak, skôr sa len určitými vecami inšpiruje a nevedome sa to potom premietne v jeho tvorbe. Nie je to plagiátorstvo, je to skôr preniknutie do spôsobu uvažovania toho ktorého básnika. Človek viac prijíma než tvorí.. ten „vlastný štýl“, ktorý spomínaš, sa v dnešnej dobe myslím trochu predceňuje 😛 to ale neznamená, že by jednotlivec nebol do určitej miery i kreatívny a inovatívny, takže píš a teš sa z toho. Určitú úlohu zohráva aj vek (na ktorý sa ťa samozrejme pýtať nebudem ;)) ale vyhovárať sa na neho zase nedá, lebo i dvadsiatnik môže písať lepšie ako poét na sklonku života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button