Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

bacovak

AUTOR

bacovak

Roztápanie

Horúce srdce

V chladnom tele

Čo chce dostať sa

Von.


Neborák človek,

Čo roztápa sa,

Z hrdla počuť

Ston.


Bolesť znamenitá

Opantáva myseľ,

Keď nastáva

Zlom,


Necitlivé prebudenie

Znovu narodeného

A

Skon.

 

Hlas vnútra, 

dar z neba, 

ozve sa 

v ňom:

 –

„Láska slobodná,

vždy ma čo dať,

no ty,

musíš sa jej celý

odovzdať.“


A on kričí: 

„Už som!“

 

Komentáre

26 Responses to Roztápanie

 • Hmm, trochu lascívnej poézie.. prečo nie? 🙂 Už sa vlastne aj patrilo rozšíriť okruh tém, ktoré sa tu vyskytujú. Ale je to podľa mňa fakt pekne napísané. Formálne tiež upratané, hlavne rytmicky sa mi to pozdáva. Stále rozmýšľam, či tam tá predposledná strofa musela byť, či by to bez nej celkovo nevyznelo lepšie, alebo naopak, či to lepšie nie je s ňou. Neviem.

 • presne nad tou poslednou som premýšľala aj ja, ale bez nej mi to pripadalo také nedokončené…

  možno ten koniec niekedy prepíšem 🙂

 • Niet čo komentovať, meniť, vylepšovať. Dokonalosť sa nedá vylepšiť 🙂 

 • vrelá vďaka, červenám sa ;))

 • Niee, posledná jasné, že tam musí byť! 😛 myslel som predposlednú, lebo rytmicky mi tam nejako narúšala celý koncept.

 • ja som tiež hovorila o nej, len som sa zle vyjadrila :))

 • Nejako veľa sexu sa tu nahromadilo v poslednej dobe.

  A mne sa to nepáči.

 • Narážka na…? 

  Hádam ti len niečo nechýba :/ 😀

 • Žiadna narážka. Konštatovanie.

  A áno, chýba mi niečo. Napríklad diela, ktoré dokážu zaujať aj inak ako sexom, alebo inými údermi na základné ľudské potreby. Nie sme opice.

 • Ad: „Nie sme opice.“

  … ále, sme. (Naša podstata je pudová, to len spoločenské normy ju držia na uzde, ale len nedokonale a dočasne. Keď tlak „pary“ v kotle stúpne, otvoria sa pretlakové ventily – v podobe vojen, revolúcií, agresie, násilia, vrážd i sebevrážd, nezriadeného životného štýlu, voľného sexu, hedonizmu, anarchie. Po čase sa to všetko skľudní, ventily sa uzavrú a tlak v uzavretom kotle znova pomaličky stúpa… Tak sa to opakuje po stáročia.)

  Ešte citátik, tentoraz od Umberta Eca.

  „Aby sa kniha dobre predávala (= čítala, pozn. -vp-), musí byť v nej sex (zástupný termín „láska“, pozn. -vp-) alebo smrť, najlepšie oboje“.

 • Ešte jeden aforizmus na pobavenie prostého ľudu

  Úsmiaty

  Intelektuál je človek, ktorý si myslí, že na svete existuje aj niečo zaujímavejšie ako je sex. 

  Pretože intelektuáli sú (podľa Gaussovej krivky) v menšine, je jasné, o čom je väčšina kníh, filmov, textov piesní a divadelných hier. (Ale sú možné aj hry z oblasti strojárenstva…)

 • Čo je silnejšie, než životné potreby organizmu? Je snáď láska silnejšia ako hlad? Alebo ambície než smäd?? (Láska hreje, ale radiátor je radiátor… :D) Držal by si hladovku lebo ťa nemiluje žena, ktorú miluješ? Rozhodol by si sa neisť na záchod, kým by si sa posunul o pozíciu v zamestnaní na rebríčku smerom hore?

  Ak áno, tak nie si človek, ale imaginárna literárna postava, lebo len ony to dokážu – a to tiež len vďaka svojej neexistencii. 😀

  Naše vlastnosti a hodnoty z nás robia ľudí, ale nezbavujú nás životných potrieb. 

 • Ak hovoríš o životných potrebách – jedlo, voda, vzduch atď – sex? Skús žiť bez sexu napríklad dva mesiace – prežiješ to, neumrieš. Bez jedla a ostatných potrieb to nedokážeš. Takže za až tak veľmi základnú potrebu by som to neoznačoval. Okej, je potrebný pre zachovanie genofondu, ale nie je potrebný pre tvoje aktívne prežitie.

  Ide o môj názor. Ani knihy o jedení a pití a termoregulácii mi neprídu ktovieako zaujímavé. Ak hovoríme o životných potrebách… Diela v ktorých sa vylučuje moč mi rovnako neprídu veľmi zaujímavé.

  Viem, viem, superpriorita ľudstva. A?

 • Možno to neuznáš za pravdu, lebo to hovorím ja, ale sex (alebo milovanie – podľa toho s kým :D) je dôležitý pre psychické zdravie rovnako ako voda a jedlo pre fyzické. Človek, ktorý napriek zdraviu a schopnosti milovať sa, nemá pravidelný sex, má večne zlú náladu, frfle a znepríjemňuje život celému okoliu. V neskoršom veku (napríklad škaredé staré dievky) prichádzajú o zdravý rozum. A v tele, ktoré má nedostatok sexu, korenia choroby a nie len zo stresu. (Okrem iného – najčastejší zabijak vzťahu je? Nevera. A neverný partner ide za iným kvôli tomu, aby mu lepšie navaril alebo aby mu kvalitnejšie vyžehlil oblečenie? Nie. Ide za, alebo za lepším sexom, než má vo vzťahu v ktorom sa nachádza. Napriek čomukoľvek a všetkému.)

  Netvrdím, že ak to nebudeš denne robiť, do týždňa zomrieš. Len tvrdím, že nebudeš žiť naplno a časom po tom aj tak začneš túžiť a začneš robiť chyby aby si to dostal (zo skúseností mnohých mladých dievčat aj z môjho okolia. Chalani sú predsa len vo výhode…). 

  Nezamysli sa nad tým. Je to zbytočné… 

  Nemienim sa o tom už s tebou viac baviť. Prímy fakt, že sex uvidíš všade, kam vkročíš a čo budeš čítať a čo budeš pozerať v telke. Inak sa zblázniš. 

  Prajem ti plnohodnotný a verný vzťah. 

 • Nezamysli sa nad tým. Je to zbytočné…

   

  Načo niečo píšeš, ak chceš, aby som sa nezamýšľal? Dokazuješ si niečo? Schopnosť argumentácie? Nech sa páči. Ale tá žiadosť je podľa mňa vcelku hlúpa a zbytočná.

  A ďakujem za prianie 🙂 Si veľmi milá 🙂

 • Chcela som docieliť opačný efekt… Podarilo? Nepodarilo?? 😀

 • Ja viem.

 • Nejako veľa toho vieš o ľuďoch, ktorí nemajú pravidelný sex. 😉

  Mimochodom, sú aj iné spôsoby, ako znepríjemňovať život celému okoliu. 😉

 • Aj ty vieš veľa o ľuďoch, ktorý nemajú pravidelný sex. Len to tak možno nevnímaš. Ja som si to uvedomila až keď som sama začala s niekým spávať, ako sa mne striedajú nálady a ako sa dievčatám aj chalanom striedajú nálady práve v závislosti so sexom. (A okrem toho mám tetu, ktorá je stará dievka a kto ju pozná, neverí, že mala niekedy zdravý rozum…)  

 • Vieš, nechcem Ti brať Tvoj názor, maj aký chceš – no nenanucuj ho druhým, lebo to presne robíš. Nie vo všetkom sa dá uplatniť pravidlo „súdim teba podľa seba“. Mohli by sme diskutovať a hádať sa dlho, ale bolo by to asi zbytočné. Ty si nažívaj, ako Tebe vyhovuje, iným neber ich pohľady na vec a neútoč pre rozdielnosť názoru. Každý má právo na názor a nemusí byť hneď preto zaostalý alebo niečo na ten spôsob.

 • Iba som niečo navrhla. Čo je na tom zlé? Ale je pekné, že brániš kamaráta. Určite to patrične ocení 🙂

  Útočiť pre rozdielnosť názoru? Len som chcela vedieť, z čoho pramení.

  Keby len ja a moja teta, tak to neriešim. To bol len príklad, ktorých by som mohla dať hneď niekoľko. Ak som ťa prirovnaním urazila, alebo niekoho z tvojho okolia, na kom ti záleží, tak sa ospravedlňujem. 

  Máš pravdu, je zbytočné sa o tom hádať. Tak to nerob 🙂 

 • Podľa môjho názoru, ten komentár „Hádam ti len niečo nechýba :/ :D“ je vcelku provokačný, až urážlivý. Akože prekáža ti sex v literatúre, no chudák môj, asi ti niečo chýba… Vyjadril svoj názor, že sa mu to nepáči, Tvoj komentár bol poľa mňa vcelku neprimeraný. Ale však v poriadku, sloboda prejavu. Len sa potom nečuduj, že nie každý súhlasí s tým, čo píšeš a ako sa správaš.

  A áno, prečo by som sa nezastala? Poznám Gina dlhšie, než Ty, máš s tým problém? A keby som aj nepoznala, v tomto prípade by som sa aj tak priklonila na jeho stranu, z dôvodov, ktoré som uviedla v prvom odstavci.

 • Teda sa so mnou mieniš hádať?? K ničomu to nepovedie… 

  Pokiaľ viem, sme v slobodnej zemi. Prečo by som sa nemohla pokúsiť niekomu zmeniť názor? Len preto že má na svoj názor právo? Aj ja mám právo mu vysvetliť, prečo si myslím, že ten môj je správny. V tom spočíva kúzlo diskusie :). OK, vysvetlili sme si to a skončili sme. Zato že ja som arogantná, tak musíš byť aj ty?? 😀 Chcela som ho podpichnúť. Nerozčuľuj sa toľko, budeš mať vrásky 🙂

  Pekný večer, Ja

 • len tak si sem prídem a je tu 23 komentárov… nuž, škoda, že nie celkom k môjmu príspevku :))

   

  a len pre zaujímavosť pôvodne mala byť táto báseň o láske – o chladnom, nezaľúbenom človeku, ktorý sa zaľúbi ,“ roztápa sa“, no jeho city nie sú opätované.

  uznávam, že z toho nakoniec vzišlo niečo úplne iné a očividne to zaujalo :)) tak predsa len je všetko so všetkým prepojené …

   

  a čo sa týka sexu ako takého, mimo mojej tvorby sa vyjadrovať nebudem 😉

   

  žite v mieri, každý podľa svojho :))

   

 • Prepáč, prosím.

   

  Nechal som sa vyprokovať od veci útokom. Stojím si za svojim. Básnička má určité kvality, ale keďže sa tu v poslednom čase nahromadilo sexu, tak pre mňa nemá až takú hodnotu. Holt blbý čas.

 • to vôbec nevadí, ja si vážim aj negatívny (kritický) názor 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button