Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Maťo

AUTOR

Maťo

Sokol

Akákoľvek podobnosť s reálnou udalosťou, či so žijúcimi prípadne už mŕtvymi osobami, je čisto náhodná.

 

Bol raz jeden sokol Gusto,

písať veľmi chcel.

V pamäti mal veru husto,

oči zastrel bieľ.

 

Nevšimol si, že tie diela

nikto nečíta.

Je v nich veľká pravda skvelá,

v každom ukrytá.

 

Texty chrlil neprestajne,

žhavil didaktik.

Avšak jeho reči tajnej

nerozumel nik.

 

Ani miesto na výslní,

iným nenechal.

Darmo boli vervy plní,

iba on bol kráľ.

 

Texty nikým nečítané,

bolo ich však mnoho.

Snáď nikdy mu nenapadne,

že ich spájať mohol?

 

Keywords:

Didaktik

http://cs.wikipedia.org/wiki/Didaktik

Ďalšie príspevky

Komentáre

14 Responses to Sokol

 • …cisto nahodna….

   

  nech ta muza kope !!! 

  🙂

 • Vidím, že sa vo svojej tvorbe vyjadruješ aj k „aktuálnym spoločenským problémom“ 😀 Čo iné už človeku zostáva ako bojovať s ľudskou hlúposťou cez poéziu.. Dohováranie, ani presviedčanie väčšinou nepomáha, k násiliu sa zas prikloniť nemôžeme, takže už zostávajú jedine tie verše 🙂

  Didaktik ma dostal 😀 a ten záver úplne peckový! je vidieť, že si to zbúchal trochu narýchlo, ale splnilo to účel, takže máš u mňa plný bodový zisk.

  K téme už nemám čo dodať, snáď jedine moju obľúbenú hlášku: „Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří“.

 • jo tak on bol celý verš stavaný na didaktiku, na tom som si dal záležať. som rád, že aspoň niekto to ocenil 😀

   

  A díky za pozitívne vyjadrenie k citlivej téme, vám obidvom. A  ten citátik sa mi páči, je taký… príhodný

 • … nech už je obsah tohto seriálu niektorým čitateľom akokoľvek nezrozumiteľný, ba niektorí ho považujú len za výplod grafomana – forma týchto dielok je revolučná. Tak nejak bude možno vyzerať literatúra konca tohto storočia – text bude prepojený s inými webmi, sociálnymi sieťami, autorskými či cudzími videami, fotografiami, hudobnými dielami (tie môžu znieť vo vhodných pasážach aj „pod“ textom), dokonca je možné napojenie na on-line kamery umiestnené v okuliaroch autora, či vybraných reálnych ľudí, pričom divák bude vidieť presne to, čo je v zornom poli účinkujúceho – dielo tak môže získať atribúty happeningu. Je možné, že „holý“ text sa v budúcnosti bude považovať za nekonečnú starinu a hroznú nudu. Jasné, že budú aj „staromilci“ čo budú šušťať zažltnutými listami papierových kníh, no bude ich čoraz menej – tón bude udávať zrejme elektronický priemysel a IT. Netrvrdím, že to takto bude, len uvažujem o možných variantoch vývoja – technické prostriedky na takýto vývoj literatúry, hudby, divadla, fotografie atď. už teraz tu sú a rýchlo sa zdokonaľujú… Len málo autorov ich však využíva (Sokol je jeden z nich, žiaľ skôr „bez ladu a skladu“).

  Keďže Enigma je v podstate overovacia prestupná stanica talentov do vyšších levelov, nebolo by od veci, keby sa niekto pokúsil vytvoriť niečo zmysluplné s využitím multimediálnych „sokolských“ postupov. Iste by to kreatívnejší návštevníci uvítali (a „klasici“ zvozili pod čiernu zem).

  (Webstránke sa nič lepšie ani nemôže stať, ako kontroverzné reakcie na príspevky…)

  P.S. … a ak o vás a vašej tvorbe začnú čitatelia uverejňovať básničky – je jedno aké – stávate sa celebritou.

 • Obsah je mi zrozumiteľný, teda aspoň do istého času bol. Časom u mňa narastala nevôľa. Či už kvôli tým bibliografickým odkazom, ktoré mňa otravujú – verím, že čitatelia nie sú totálne teľatá, a vedia si nájsť výrazy a ich významy v prípade keď niečo nevedia. A tento príspevok bol skôr o tom, že je fakt trochu nespravodlivé voči ostatným užívateľom spamovať to tu príspevkami o dĺžke jedného odstavca, ktorý už tak či tak podľa mňa nikto nesleduje. Asi som netolerantný, budiž. Ale toto mi pripomína spamerstvo.

 • … máš pravdu, webstránka je doslova zamorená týmito príspevkami, pokúsime sa osloviť autora mailom, aby znížil frekvenciu ich pridávania. Mazať ich nemáme dôvod. 

 • Hehe, konečne poézia, ktorej rozumiem. 🙂 Dávam päť hviezdičiek. Len sa obávam, súdiac podľa momentálnej situácie na blogu, že adresát neporozumel. 🙁 Alebo odignoroval… Ale inak, na jednom portáli som čítala, že hento vylásenie na začiatku by Ťa z právneho hľadiska neuchránilo. 😉

 • ..alebo porozumel len jednoducho rád provokuje 😉 ..ale asi neporozumel 😀 Gino, pozor aby si nešiel sedieť na 5 rokov za naplnenie kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu ohovárania 😀 i keď ja by som ťa ako sudca skôr vyznamenal 🙂 …alebo aby si ťa ešte dotyčný fanatický prispievateľ nenašiel (ako sa rád vyhráža na iných blogoch :D) no nič… mali by sme k tomuto dielu napísať čo najviac komentárov.. aspoň takých 50.. možno, že potom dotyčnému dojde, že na tie jeho zlátaniny tu nikto nie je zvedavý. I keď jemu je to jedno, on proste chrlí… pochybujem, že to vôbec píše on.. to len nejaký algoritmus za neho generuje jeden príspevok za druhým 😀 ako sa správa tu, tak sa zrejme chová aj v reálnom živote k ľuďom..

  Vždy keď sa niekde vytvorí normálna „mierumilovná“ komunita ľudí, musí medzi nich vniknúť niekto podobný, aby to celé totálne pochoval a zničil. Na tomto príklade môžeme sledovať „v zmenšenom formáte“ fungovanie celej spoločnosti. Už sa nečudujem, že stále vznikajú nové diktatúry.. ono sa totiž s takýmto bezbrehým egoizmom, hulvátstvom a agresivitou nedá bojovať inak, než postavením k múru.

 • … budhistickejší prístup je – nevšímať si veci, o ktoré človek nemá záujem, a ktoré mu nijako zvlášť neubližujú. (Prekážajú ti muchy? Kúp si sieťku na dvere a pomysli si na muchy tse-tse v Afrike. Nemôžeš sa zbaviť púpav, ktoré ti vyrastajú v trávniku? Obľúb si púpavy.) Napr. na mňa nemá žiadna reklama v tlači, TV, weboch prakticky nijaký dosah, pretože ju jednoducho nevnímam – otočím stránku a čítam si ďalej (naozaj neviem, čo na nej bolo) … A ak si chcem niečo kúpiť, nepotrebujem reklamy, gúgl mi za 2 sekundy vyhodí 10.232 stránok, na ktorých je hľadaný tovar. Reklama v TV je však vítaná – počas nej sa idem napiť, urobiť si kávu, vystrieť si nohy, vybaviť si WC a pod. Priblblé seriály mi tiež nevadia – jednoducho ich nepozerám, v očiach niektorých mojich známych vyzerám však ako blbec, pretože neviem, čo sa včera odohralo v Paneláku alebo na Farme. Keďže kopa ľudí ich sleduje, treba im ich dopriať – ostatní využijú diaľkové ovládanie a vyberú si (ja mám tuším 250 kanálov, no hrôza). Na PC nemám dokonca ani spamový filter – denne mi chodí asi 10 spamov typu „Môj otec zahynul pri leteckom nešťastí a zanechal 15.000.000 dolárov, nechcete sa s nimi podeliť?“ Naopak, tieto spamy ma vždy rozveselia, ale aj uvedú do úžasu, že môže existovať nejaký idiot, čo na ne odpovie, dokonca sú vraj ľudia, čo vycestujú do Afriky s kufríkom peňazí na zaplatenie „právnikov“, aby si prevzali „dedičstvo“ – je k neuvereniu, že existujú kreténi, čo ešte po 23 rokoch kapitalizmu veria podobným veciam; ale zrejme existujú, inak by tie maily už dávno nechodili. Spamy sa dajú vybaviť ukazovákom pravej ruky – stačí na to 0,1 sekundy (klik na delete). Niektoré sú zábavné – napr. stále mi niekto chce predlžovať penis, hahaha, pričom podľa mňa patrím medzi lepší európsky priemer, tak načo… Pozvánky na predajné akcie na obedy zdarma, spojené s nákupmi hrncov za 2.000 €, ma tiež vždy potešia – dobre sa nimi podpaľuje v kozube. Tieto akcie sú však spoločensky užitočné, keď si už všetci dôchodcovia v SR tieto hrnce nakúpia, firmičky zaniknú, a národ konečne „prekukne“ tento spôsob podnikania a svojim deťom bude vtĺkať od malička do hlavy heslo: „Never každej lákavej hlúposti“.  

  Neberme niektoré veci okolo seba tak militantne, najmä ak na ich elimináciu stačí nepatrné úsilie – určite patria k životu. Prejdime vedľa nich s pobaveným úsmevom. (Pozor! Iní spoluobčania sa zas pobavene usmievajú nad tým, čo VY čítate či (nebodaj) píšete, pozeráte v TV, čo obľubujete, aké „hlúposti“ vás dokážu nadchnúť, akými „volovinami“ sa zaoberáte v čase voľna, o fandení niektorej politickej strane nehovoriac, tam ide, rovnako ako pri hokeji, o život.)

  P.S. Požiadali sme uvedeného blogera mailom o zníženie frekvencie pridávania príspevkov.

 • Podľa paragrafu 206 ods. 1 Trestného zákona sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.

   

  Pokiaľ viem, neoznámil som žiadny nepravdivý údaj. Dokonca ide o báseň o zvierati. A keďže spomínam v básni didaktik, nie je možné hovoriť o dejoch zo súčasnosti, keďže didaktik už asi používa málokto, ak vôbec niekto.

 • Joj, to by bolo príma, byť tak dva týždne na výslní pozornosti bulváru, pričom by sa na tom zabávalo celé Slovensko. Lepšiu reklamu si ani nemožno želať.
  Žiaľ, nesplní sa nám to, za básničky súdili po revolúcii len Feldeka, a aj ten súd vyhral.
  (Didaktik v básni ma pobavil – učil som / učil som sa na ňom programovanie -:)

  -vp-

 • Neviem, či si čítal nejaké staré diskusie – v nich vidno, že kedysi reagoval. Síce značne odveci, čím nás privádzal poriadne do pomykova (aspoň mňa, hoci som sa snažila byť diplomatická ako som len vedela), ale reagoval. Teraz ništ. Ale až ničením mierumilovnej komunity by som to nenazvala, keď už, tak mi v tejto úlohe lepšie sedí iný (či iní).

  Gino: Ja som sa tu: http://www.mamtalent.cz/skutecni-lide-a-skutecne-situace-v-beletrii-.phtml?program=1&ma__0__id_b=10462&ma__0__id_kp=34543 dočítala toto:

  Autor se při vytváření díla (bez souhlasu osob, o kterých dílo pojednává) nemůže vyhnout či zprostit zákonné odpovědnosti za zásah do osobnostních práv pouhým konstatováním, že „dílo nemá se skutečnými osudy či životy nic společného“, popř. že „podobnost se skutečností je čistě náhodná apod.“. Taková prohlášení nemají žádnou právní relevanci.”

  Žeby boli české a slovenské zákony až také odlišné? Alebo len ja mám v tých právnych veciach guláš? 🙂 Doporučujem prečítať celý ten článok, tam sa píše o narušení dôstojnosti (čo je tento prípad), identifikácii osôb, atď.

 • ono je to dosť sporné s tým ohováraním… keby sa to bralo nejak striktne, tak by taký shooty už asi musel sedieť v base 😀 akože podľa mňa je úplne scestné, aby za „ohováranie“ alebo jednoducho len robenie si srandy z niekoho hrozil trest odňatia slobody.. už len akokoľvek kriminalizovať takéto správanie je nezmysel.. za uvedenie nepravdivých údajov by mala byť tak maximálne povinnosť sa verejne ospravedlniť. Aj to dokazovanie, čo je pravda a čo nie je zložité.. ak je o niekom napríklad všeobecne známe, že je zlodej avšak nebol právoplatne odsúdený, ťažko ho možno za zlodeja označiť 😛

  A inak, § 206 je Opustenie dieťaťa 😀 ..asi máš nejaký starý Trestný zákon 🙂

 • ups 😀 😀

  neviem, to som sťahoval z nejakej stránky, nie konkrértne zo zákona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button