Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Dušan Damián

AUTOR

dusandamian

Symfónia do prázdna

Sedím v prítmí svojej cely, ktorá bývala mojou izbou. Som pod šatami nahý a obliekam si odhodlanie. Myslím na to, že vo mne zúri búrka a hromy už strieda krupobitie. Prehĺtam naposledy predtým, ako začnem falošne spievať o všetkom, čo nikoho nezaujíma. A predsa sa do toho dávam, ako do písania. Je to moja symfónia o plnosti, ktorá sa ukrýva za prázdnotou. Je to…

 

Je celkom jedno, čo napíšem.

Veď živí slová prázdny rým.

Ale je v ňom čas i priestor…

Tak mi prosím povedz!

Čo robiť ním?

Čo, robiť ním…

 

Život ma pribíja na pódium.

Chcem ti z posledného prvé…

Je však celkom, čo…

Všetky úmysly sú drzé

a viac to neznesiem.

Tak…

túžim iba stáť.

Pestrý ako páv.

Kričať do tmy rán…

Tak ma počúvaj!

 

Je celkom jedno, čo nedodám.

Ono je to o vnímaní.

Vari viac môžem vykrvácať?

Vriace srdce v chladnej dlani.

Ale je v ňom čas…

a bol v ňom priestor.

 

Žitie ma ukotvilo v téme.

Akosi pozabudlo návod.

No už stojím v žiare svetiel

a toto je…

môj nápev.

 

V jeho symfónii…

Túžim… zabudnúť.

Veď bola to hra.

Nemôžem… uniknúť.

Tak, so mnou sa hraj!

Venuj mi každučkú chvíľu!

Vrúcne ma objímaj!

Zmiluj sa… v symfónii.

Svet môj sú tvoje brehy.

Tak, v záplave nehy…

Na to pódium sa dívaj!

Buď mi rýmom a splývaj!

A povedz prosím…

že milovanie nie je zbytočné.

Tak ako mnohé slová polnočné…  

úmysly drzé, zbrklé, úskočné..

Tak ako…

všetko, čo ešte napíšem.

 

…Keby som mal moc svojimi citmi maľovať obrazy a primäť ľudí aby ochutnali moje piesne, využil by som ju na to, aby bolo v každom prázdne plno. 

Dušan Damián
Kedysi som bol výrečnejší a slová zo mňa prýštili ako gejzíry. No tak ako kedysi, keď som na tento blog prišiel, i dnes sa občas zamýšľam nad tým, či som tvrdým človekom s mäkkým jadrom, alebo mäkkýš s tvrdou podstatou. V duchu podobných myšlienok sa ešte občas rozlievam do veršov a piesní dosiaľ nespievaných. Keby ma chcel ktokoľvek kontaktovať, môže tak urobiť na týchto e-mailoch: dusandamian@centrum.sk alebo dusandamian@gmail.com
Ďalšie príspevky

Komentáre

7 Responses to Symfónia do prázdna

 • Ahoj Dušan,

  neviem čo? vôbec k tomu dodať. Snáď len to, že to bola asi jedna z veľmi the best vecí čo som tu naposledy čítala, vynechajúc, že mi tu chýba“ Klimo“, fakt dobrá.

  A toto: ,, Vriace srdce v chladnej dlani“

  sa mi veľmi Ľúbilo.

  Tvoja čitateľka

  Joujou

 • Ďakujem za pozitívny ohlas. Komentár ma prekvapil aj potešil. 

  „Klimo“ chýba nejednému z autorov. 😉

  Takže ešte raz vďaka.

  A zostaň s múzou!

  S pozdravom,

  D.D. 

 • Nie vždy je nízky počet komentárov znakom toho, že sa dielo nevydarilo. V tomto prípade je to skôr znakom presne opačným. Aj tí niekoľkí zarputilí a vytrvalí komentátori, ktorých by sme mohli spočítať na prstoch jednej ruky, teraz mlčia… Čo sa stalo? No jednoducho, nemajú čo dodať. Niekedy už proste nie je viac čo povedať a nastane ticho.. Sám som ho taktiež nemal v pláne porušiť ale keď už sa tu vyskytlo moje meno (teda za predpokladu, že nejde o nejakého iného prispievateľa :D), musel som sa ozvať 🙂 Moje „mentálne suchoty“ mi v poslednom čase bránia niečo zmysluplné napísať a hlavne – po tejto symfónii by čokoľvek vyznelo ako dedinská polka.

 • Občas veru ticho nie je na škodu. Pre autora je však vždy zdrojom neistoty.

  Kto si o svojich dielach myslí, že sú tak dokonalé, že k nim netreba nič dodať, ten sa v tichu dokonca vyžíva. No sú aj takí, ktorí sa ticha obávajú.

  Ale vždy je dobré, keď sa vynorí reakcia, ktorá zblíži autora s čitateľom a vytvorí neporušiteľnú väzbu. Táto po prvom prečítaní môže blednúť ale nikdy sa nestratí.  🙂

  Ale v tomto zmysle si ma trochu nakopol, lebo aj ja som prešiel niektoré tvoje básne mlčaním. (Damnatio memoriae, Zvítanie s veršom, Životy v MHD a priam dokonalú báseň Anonym) Toto ešte určite napravím, keď si ich budem opäť raz čítať. 🙂

  Takže som rád, že si porušil mlčanie, hoci aj kvoli súvislosti s tvojím menom a ozval si sa. (veru, išlo o teba :D) Potešil si ma. 

  Aj tvoje „mentálne suchoty“ časom pominú a objavia sa nové skvosty. 

  Zostaň s múzou! 

   

  PS: Občas dobrá dedinská polka dá duši básnika viac, než symfónia stuchnutého orcherstra. 😀 

   

 • Tak ja som to čítal, ale nejako som nechcel komentovať – lebo, lebo, lebo tento výtvor je akosi mimo môj svet, alebo ako to nazvať. Nie že by som nechcel kritizovať, alebo stále len chváliĺ, to si nemyslím, ale toto dielo proste pri čítaní ide akosi povedľa mňa. Či a čia je to chyba neviem.

 • Podľa mňa to nie je chyba, a pokojne môžeš aj kritizovať. 

  Hoci ak to ide mimo teba, tak asi rozumiem, že ani chuť na kritiku to nevyvolá. 

   

  Ja si myslím, že každý máme svoj svet, ktorého sa dotýkajú len určiteé veci a tie nás potom zaujímajú. Ak som sa ťa nedotkol, môžeme to chápať ako moju chybu, nakoľko som neprenikol do tvojho sveta.

  Ale je otázne čo bol môj úmysel. Nikdy totiž neprenikneme do všetkých svetov, čiže to zrejme nie je ničia chyba. 

   

  Tak ma napadlo, že najväčšie majstrovsko spisovateľa alebo poéta by bolo ak by sa dotkol všetkých sŕdc. To je podľa mňa skutočná výzva písania. 

   

  V každom prípade vďaka za koment Ginosaji! 🙂 

  Zostaň s múzou!

 • Tak si po dlhšej odmlke konečne nachádzam čas komentovať aj ja. Nebudem sa vyhovárať, všetko je otázka priorít. Ale však to je vlastne jedno, svet pokojne funguje aj bez mojich pripomienok.

  Nuž ale teda, pridám i ja svoju trošku, keď už som sa odhodlala. Dušan, hm. Opäť zmiešané dojmy, zrejme som všetko nepochopila, no zrejme sa to ani neočakávalo. Ťažko plne nahliadnuť do myšlienok autora a poňať všetky jeho emócie. Ale malo to čosi do seba. A ku koncu to tak fajne gradovalo, s tým, že tá celkom posledná neveršovaná veta to pribila, jak klinec poslednú latku v latríne (nie, Tvoja báseň s latrínou nič spoločné nemala, to bola len voľná asociácia na klince a drevo :)).

  Tak pekne ďalej pokračuj, poctivo píš domáce úlohy a mamku poslúchaj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button