Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Eerie

AUTOR

Eerie

Na prvý pohľad

Zabuchla som dvere izby a otočila som kľúčikom v zámke. Vyzula som si vysoké topánky na opätku, ktoré mi už hodných pár hodín deformovali chodidlá, a šmarila ich do kúta. 
Nikdy nepochopím, prečo ich  všetky ženy s radosťou nosia. Hlavne ak si na druhý deň obujú tenisky a ich lanie nohy sa akoby zázrakom podobajú končatinám shetlandského ponyho.   

 Rukami som si vošla do vlasov a uvoľnila si prameň uväznený v starožitnej brošni vykladanej umelými perlami. Potriasla som hlavou, akoby som tak mohla vyhnať trýznivý pocit úzkosti z mysle. Dlaňami som sa jemne posúvala po bokoch smerom nahor, až som narazila na šnúrky pevne zviazaného korzetu šiat; prstom som potiahla za jednu zo slučiek a mašlička sa rozviazala. Šaty sa mi zošuchli k členkom. Vystúpila som z nich a kopla ich pod stôl. Konečne som sa mohla nadýchnuť. 
V našom sídle sa konal večierok.  Lesk, noblesa a žiara. Hovoria tomusláva, ja tomu hovorím pretvárka. V jednej chvíli sa na vás človek usmieva a v tej druhej vám už do chrbta zapicháva nôž – hoci aj s úsmevom na tvári, dokonca vášmu chrbtu daruje jeden z úprimných.
Chrbtom ruky som si z pier zmazala rúž. Karmínovočervený fľak na pokožke, jediná spomienka pripomínajúca prázdnotu, v ktorej žijem. 
Môžu byť ľudia takí hlúpi? 
Ľahko zničíš to, čo je primitívne. Aj celkom malé dieťa dokáže podrážkou topánky zašlapnúť chrobáka. Najprv sa s ním pohrá, sleduje ako hmyz v panike lezie zo strany na stranu a snaží sa – samozrejme zbytočne – ujsť pred nebezpečenstvom. Ale to číha všade. Keď sa už jeho nevinné očká nasýtia pocitu bezmocnosti, udelí mu milosť a dupne drobnou topánočkou. 

Je to ľahké. Nastavíš nohu a blonďavá milenka  nejakého (bez)významného ministra sa potkne na jej dlhých drahých šatách veľkosti 36 a hlavu si rozbije o záchodovú misu. Jej krv kvapká rovno na koberec z bielej bavlny! Pôjde to potom vyčistiť?! Krematória sú dnes v móde, ostane po nej iba malá kôpka popola.
Jeden spoza opony ťahá za nitky a sleduje, ako jeho malé domáce zvieratká pobehujú po svete, jeho svete. To on ho ovláda. On rozhoduje o udalostiach. On rozhoduje, čo bude zapamätané a čo zabudnuté. A tiež môže svet veľmi ľahko zničiť.

Scenár zo zlého akčného filmu. Klišé. Vždy sa nájde jeden človek, ktorý zlo zastaví. Vyvolený. Sám Vodca mu prezradí celý svoj plán, pretože je plný pýchy a arogancie. Lebo jeho ego túži po uznaní, ktoré sa mu pod pódiom celého diania nedostalo. A tým pochová hlboko pod zem všetko, čo za tie roky plné tichého manipulovania vytvoril. Všetko sa zrúti ako domček z karát. Vyvolený zvíťazí a ľud, uvedomujúc si krivdu čo na nich Vodca spáchal, ho oslavuje. A z Vyvoleného sa stane nový Vodca. Tam zvyčajne film končí, plátno očernie a zjaví sa nápis:
K-O-N-I-E-C. 
Ale tam končí len to, čo nám chcel režisér ukázať. Čo však nasledovalo ďalej?
Moc človeka zmení. Ako veľmi ovplyvní Vyvoleného? A čo ak sa už na svete neobjaví nikto, kto by zlo zastavil?

Komentáre

2 Responses to Na prvý pohľad

  • Hlavná myšlienka nie je zlá. Možno trochu klišé (ale to je už skoro všetko), ale dá sa. Aj to spracovanie je celkom fajn. Akurát mám pocit, že smerom ku koncu sa postupne vymyká pôvodnému zacieleniu. Text začína ako rozprávanie a prechádza do úvahy, čo by nevadilo, no trochu mi vadí, že koniec nemá nič spoločné so začiatkom.

  • musim suhlasit s adharou, zaciatok sa cital velmi dobre, normalne som sa dostavala do deja, do nejakej situacie v ktorej sa hl.postava ocitla, no a zrazu sup vsetko to, co som si v mysli poskladala bolo fuc a od polovice textu som vobec nevedela chytit nit, uvaha ako taka nie je zla, no podla mna ked zacinas pribeh dokonci pribeh, ak zacinas uvahu pribehom, tych opisov by tam malo byt menej-tykajucich sa toho co sa v danej situacii deje ako napr. rozviazala som si saty, odkopla topanky a pod…to mi pride take neuvahove…ale to je len moj skromny nazor…

    skusim si to precitat este raz a uvidim co mi to povie 🙂

    nech ta muza kope !!!

     

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button