Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

La Laguna di Venezia – Benátska lagúna (2012) – II. časť

Ak ste si nepozreli I. časť reportáže, môžete tak urobiť teraz – na jej konci nájdete link, ktorý vás sem vráti.

BENÁTKY – ostrovná časť

(Malá jazykovedná poznámka: termín Benátky používa len slovenčina a čeština, ostatné národy ich označujú Venice či Venezia; benátčania Venesia alebo Venexia.)

História Benátska je pohnutá – na ostrovoch bývali sprvu len rybári, neskôr na ne utekali obyvatelia z pevniny pred nájazdmi Hunov a Longobardov, najmä na ostrov Torcello, neskôr si budovali obydlia aj na ostatných ostrovoch.

V období Benátskej republiky získali Benátky povesť námornej veľmoci i centra obchodu a umenia.

Slávni rodáci: renesanční maliari Tizian, Tintoretto, Veronese; skladateľ a husľový virtuóz  Antonio Vivaldi, dramatik Carlo Goldoni; kňaz, spisovateľ, špión a diplomat Giacomo Casanova, cestovateľ Marco Polo (hoci Chorváti tvrdia, že sa narodil na ostrove Korčuľa), herec Terence Hill, …

Ostrovné mesto sa v modernej dobe rozširuje aj na pevninu, kde leží letisko Marco Polo Airport, spájajúci toto úžasné miesto so svetom, rovnako ako veľký pobrežný prístav morských lodí Porto Marghera.

Benátky majú okolo 300.000 obyvateľov, ročne ich však navštívi 13 miliónov turistov. Naša 8-členná hŕstka dobrodruhov zo Slovenska mala tú česť patriť medzi nich.


Pretože mariny priamo v Benátkach sú nekresťansky drahé, kotvíme v úzkom prielive na málo obývanom ostrovčeku Le Vignole. Od Benátok nás delia vzdušnou čiarou len 2 km. Za kotvenie platíme tzv. Vatikánskou valutou (= Pánboh zaplať!). Poblíž Benátok je len pár kotvísk „zadara“ – toto je k nim najbližšie. Vyznačuje sa božským tichom a hladinou nerozvlnenou vetrom a prechádzajúcimi loďami, čo je na Lagúne vzácnosť.


Po príjemnom večernom posedení sa prebúdzame do slnečného rána, obliekame si „kraťasy“, do hátižákov balíme zásobu nápojov a peňazí a odchádzame na 300 m vzdialenú „autobusovú“ zastávku. Vaporetto prichádza na minútu presne.


Vaporetto (v preklade „parníček“) je veľký, moderný „vodný autobus“. Padrone (kapitán lode) stojí v prednej časti za lodným kormidlom, riadi loď a zároveň kontroluje lístky. Vaporetto som ešte nevidel ísť pomaly, kapitán vyžmýka z motora čo to dá, je jedno, či je premávka hustá alebo či sú veľké vlny, a tak cesta do Benátok, spolu s krátkou zastávkou na ostrove Murano nám trvala kratšie než štvrťhodinku. Lístok platí 1 hodinu a stojí 7 eur, späť rovnako 7 eur. Oplatí sa kúpiť teda aspoň 12 hodinový lístok a previezť sa ešte naviac po Canale Grande, príp. okolo Benátok.


Pristávame – pred nami sú „Benátky bohaté zlatom“, jedno z najromantickejších, najkrajších a najzvláštnejších miest sveta… mekka turistov, umelcov i milencov z celého sveta.

Campanilla – zvonica – charakteristický objekt patriaci k panoráme Benátok. Na jej vrchole je pozlátená socha archanjela Gabriela. Veža je vysoká takmer 100 m, je na nej aj pekná panoramatická vyhliadka pre turistov. Za 8 eur vás tam vyvezie rýchly výťah. 


Bazilika sv. Marka na rovnomennom námestí je určite turisticky i vizuálne najpríťažlivejší objekt Benátok. Pred hlavnou bránou narazíte na často aj vyše stometrový rad turistov, čakajúcich na vstup do tohto legendárneho chrámu. Nech vás to neodradí – rad postupuje rýchlo, pri vstupe odovzdáte tašky, zahalia vám holé ramená i kolená a môžete sa kochať neskutočnou nádherou chrámových lodí. V chráme sú uložené ostatky svätca, privezené sem r. 828 z Alexandrie.


Určite vás ohúri množstvo zlata, ktorým je chrám vyzdobený – vnútorné kupoly sú kompletne pokryté zlatými mozaikami zobrazujúcimi výjavy z Biblie, dejiny katolíckej cirkvi i dejiny Benátok. Ak bude počas vašej návštevy slnko už klesať k západu, kupoly v jeho lúčoch zažiaria všetkými farbami, čo pôsobí až nadpozemsky. V nemom úžase postojíte aj pred prenosným oltárom Pala d´Oro tvoreným zlatým robustným rámom rozmerov 3,5 x 1,5 metra, do ktorého sú vsadené desiatky maľovaných emailových tabuliek a množstvo drahokamov. Päť kupol troch chrámových lodí podopiera vyše 500 stĺpov zdobených mramorom, farebným sklom, zlatom. Kráčať budete po cenných mramorových mozaikách obklopený sochami, maľbami, kamenárskymi, kováčskymi i zlatníckymi prácami nevyčísliteľnej umeleckej hodnoty. 
Bazilika je skrátka skvost, ktorý by ste si v Benátkach nemali nechať ujsť. 


Asi 100 kanálov obmývajúcich bloky domov preklenuje okolo 400 kamenných oblúkových mostov, umožňujúcim obyvateľom i turistom pohyb po meste.


Zatiaľ čo naša posádka si užíva suchej zeme, kolegovia gondoliéri makajú, až sa z nich kúri. Patrónom talianskych gondoliérov je, a to by ste asi neuhádli, český svätec Jan Nepomucký. 


Taká gondola vôbec nie je lacnou záležitosťou. Ani pre gondoliéria, ani pre turistov. Na novú gondolu sa čaká 5 rokov a stojí 20.000 eur. Jej tvar i materiál je overený 900-ročnou tradíciou: pravá gondola sa vyrába ručne z piatich druhov dreva, váži takmer pol tony, je dlhá okolo 10 metrov a hoci jedna jej strana je o 24 cm kratšia ako druhá, nenakláňa sa, ani nepláva nakrivo, pretože na opačnej strane stojí gondoliér. To, že loď vyzerá vratká, je iba zdanie: je dostatočne stabilná i vo vlnách. Prevažná väčšina gondol je čiernej farby.

Jazda gondolou patrí k štandardným turistickým zážitkom najmä Nemcov, Japoncov, Američanov. Menej solventná klientela (medzi ktorú patria i samotní Taliani) použije radšej vaporetto, príp. vlastné nohy. Za 45 minút plavby gondolou zaplatíte 60-100 eur (zjednávajte). Útechou je, že do lodičky sa za túto sumu môže natlačiť až 6 cestujúcich. Za spev gondoliéra (Óóóóó sóóóle mííííóóó!) si priplatíte. Ak sa nasilu chcete po dovolenke chváliť známym, že ste sa „vozili na gondole“, pričom Vám v peňaženke štrngá len pár drobných, využite špeciálne viacmiestne gondoly, prepravujúce klientov z jednej strany kanála na druhý. Trvá to tri minúty, za ktoré zaplatíte 2-3 eurá.

Zlé jazyky tvrdia, že v poslednej dobe si niektorí gondoliéri privyrábajú ako gigolovia – majú prepracovaný systém balenia neskúsených (alebo naopak, až príliš skúsených) obetí. Dokonca majú vraj tajne vydanú príručku, ako zvádzať klientky – je v nej uvedené, čo platí na turistky podľa národností. A čo platí na Slovenky? … to tak vedieť… Pokojná jazda po kanále sa tak môže zmeniť na divokú jazdu v hotelovej izbe. V časoch prebiehajúcej ekonomickej krízy však pravá slovenská vlastenka využije radšej služby nášho, roduverného gigola (napr. z Očovej), parametrami často prevyšujúceho tak ospevovalých Talianov a zabráni tak odlivu slovenského kapitálu do cudziny.


Obrázky hlavnej dopravnej tepny Benátok som farebne upravil v štýle teplých tónov fotografií 60. rokov minulého storočia. Zaguľatené rohy romantický pocit len umocňujú. Pri pohľade na ne nostalgia zaplaví najmä pamätníkov, čo za onoho času robili snímky z ciest na zvitkové filmy, povedzme fotoaparátom Flexaret. Kliknite na niektorú z fotografií a vychutnajte si pohľad na pristávacie pontóny vaporett, kotviská gondol, paláce stojace po okrajoch i dopravný ruch na hladine Canale grande. Bella Venezia!


August 2012.


Október 2012.
4-5-krát ročne zatopí voda časť mesta. Tohoročné jesenné záplavy boli mimoriadne vysoké – voda dosiahla úroveň vyše 150 cm nad normál. Prispeli k tomu najmä výdatné dažde. Výšku záplav aktuálne ovplyvňuje i fáza mesiaca, dlhodobo aj pokles kontinentálnej dosky, na ktorej sa mesto nachádza (o cca 3 mm ročne), vplyv môže mať aj zvyšujúca sa hladina mora v dôsledku globálneho otepľovania. V čase našej plavby bolo však námestie sv. Marka suché.


Most Rialto ponad Canale Grande, mramorový oblúk, ktorý doplňujú dva rady obchodov, je ďalšou povinnou zastávkou – je na ňom vždy poriadny nával turistov túžiacich sa fotografovať na pozadí lodí a palácov. Prebiť sa k zábradliu je často poriadna fuška. Keď po štvrťhodine konečne obsadíte priestor pri zábradlí a ustrniete s nacvičeným úsmevom pre fotografa, vždy sa nájde nejaký malý šťúply Japonec, ktorý vám vlezie do záberu. Mám doma celú zbierku záberov známych s vyjaveným Japoncom v zábere.  


Pretože pôda v Benátkach je málo únosná 15.000 domov na ostrove má spevnené podložie dubovými kmeňmi zarazenými do bahnitej pôdy.


Masky k Benátkam patria neodmysliteľne. Sú tu všade: od pouličných stánkov až po luxusné obchody, v cene od 5 do 200 €, vo veľkostiach od prívesku na kľúč až po farebnú nádheru v skutočnej veľkosti. Originálne masky sú vyrábané ručne z papiera, zdobené farbami a flitrami, doplnené pravými perami vtákov či rolničkami. Dostanete k nim aj certifikát pravosti. Maska na obrázku je vyhotovená vo farbách Benátskej republiky – zlatej: zaručuje majiteľovi bohatstvo a červenej, tá je symbolom šťastia. Pretože v súčasnosti práve táto maska visí v mojom byte, ja mám už doživotne „vystaráno“: peniaze a šťastie sa mi budú sypať rovno z neba bez toho, aby som pohol prstom.


A koľko druhov masiek uvidíte v Benátkach? Tisíce…


Pre gurmánov je Taliansko kulinárskym rajom. Pojem „talianska zmrzlina“ pozná každý európan, a je synonymom sladkého pokušenia. 


Neodolali jej ani sviatočne vyobliekaní „mariňáci“ a to sú veru tvrdí chlapíci.


Naša Katka si tiež užíva pohanské rozkoše stredomorskej kuchyne. 

Prístavná promenáda. Nájdete tu kompletnú vzorku obyvateľov našej planéty, vrátane Pygmejov a príslušníkov kmeňov Bantu a Balubu. Príslušníkov najstaršieho kmeňa Európy – Slovákov je tu tiež požehnane.


Naplnení zážitkami, obťažkaní igelitkami plnými darčekov sa v podvečer vraciame rýchlym vaporettom na náš Ostrov pokoja – Le Vignole.

Po noci plnej hviezd nás čaká romantická plavba do odľahlejšej, málo navštevovanej severnej časti Lagúny – tam si budeme môcť naplno vychutnať pokoj kráľovstva vodných vtákov, nádheru farebných plôch vresovísk, chladivý dotyk čistej vody, azúrové tóny oblohy i teplé lúče talianskeho slnka.

FOTO: vp, Edo, Jozef, Katka, Ari, Braňo

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Komentáre

2 Responses to La Laguna di Venezia – Benátska lagúna (2012) – II. časť

  • Uprostred jesenných pľúští som dokončil (netradične suchozemskú) fotoreportáž z Benátok. Iste ste tam už boli, a tak vám ponúkam možnosť pripomenúť si miesta, na ktoré iste radi spomínate, optikou našich štyroch fotoaparátov. 

  • Braňo75

    Ahoj. Bol to jeden z najkrajších výletov. Výborne sme si oddýchli a zabavili sme sa. Skvelá partia to všetko umocnila. Výborne si to spracoval. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button