Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

DUŠA

Augustin Sokol

DUŠA

Súčasťou tohto príbehu sú aj webové stránky na pozadí. Spolu s kľúčovými slovami. Za nimi sú v zátvorkách ich poradové (a aj odkazové) čísla. Zadávam si tieto slová do počítačového prehliadača Google. Stránky si takto vyhľadávam, otváram a v zátvorkách voľne odcitujem.

Dávid ma z Maďarska do Československa prepašuje v sanitke na oddelenie úrazovej chirurgie. Odtiaľ ma dá preložiť na psychiatrické oddelenie. Tam nielenže ľuďom liečia duše, ale dávajú im navyše aj vieru, nádej a lásku. (1) Konečne sa už necítim ako štvaná zver. Dávid mi na oddelenie donesie špeciálne rádio so sluchátkami. Počúvam BBC, Slobodnú Európu a Hlas Ameriky. Utečenci z Maďarska si cez tieto stanice odovzdávajú navzájom správy. Správy sa striedajú s hudobnými vložkami. Moja duša je hladkaná s pesničkou z filmu Odtiaľto až na večnosť. (2) Veľa spím. Lebo aj spánok lieči. Vo sne sa prenášam do budúcnosti. Píše sa rok 2056. Som na predstavení baletu Rómeo a Júlia v Pražskom národnom divadle. (3) Primabalerína má pod kožou implantáty, ktoré v rytme tanca svetielkujú všetkými farbami dúhy. Potom som liečený v kúpeľoch Brusno. (4) Masíruje ma tam prekrásna masérka. Neskôr sa aj ja učím masírovať. (5) Liečim sa aj s hipoterapiou. Kone milujem. (6) Ubehne pár rôčkov. Tentoraz sú to utečenci z Československa. Znovu ubehne pár rôčkov. Snažím sa využiť každú príležitosť, že ako by som mohol vysloviť svoju vďačnosť všetkým pracovníčkam a pracovníkom na psychiatrickom oddelení, kde som bol liečený. Sú to hrdinovia, ktorí sa vystavovali riziku straty zamestnania. V tom lepšom prípade. V horšom prípade väzeniu. Dokonca aj v súčasnosti by kvôli tomu mohli mať nepríjemnosti. Preto neuvádzam ich mená ani názov psychiatrického oddelenia. Svoju vďaku sa pokúšam vysloviť aj tak, že sa prihlasujem do súťaže Kouzelný klíč 2011. Robím to tesne po 21. auguste. V deň smutného výročia. Lebo je to ďalší hlas svedomia, ktorý vytryskol priamo z mojej duše.

(KOUZELNÝ KLÍČ, 7. ročník literárni soutěže pacientů a zaměstnanců psychiatrických zařízení v České a Slovenské republice, Psychiatrická léčebna Bohnice, 2012, 179 s., s. 110.)

Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button