Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Maťo

AUTOR

Maťo

Hora odkundesov

Odkiaľ ste sa vzali?

Stále sa vám máli?

S krvou v očiach ďalej vpred,

neutíchajúci smäd.

 

Nechcú ho vsak uhasiť,

poďme dalej, vravia si,

za hranice všedných dní,

na férovosť zabudli.

 

Žijú život celkom sami.

Plebs, to sú len hologramy,

zničiť, zlomiť, zašľapať,

slasť vám bude dopriata.

 

A ty, kvapka v mori hnevu,

miesto zrna jedz len plevu.

Lahko spoznáš odkundesa,

keď ty trpíš, vtedy plesá.

 

Moja radosť príliš skorá,

každú chvíľu nočná mora.

Miesto čo postráda srdce,

trochu spoločensky súce.

 

Ste iba horou odkundesov,

ukájajúcich sa počas plesov.

Hrdinovia tejto doby?

Synonymum slova snobi.

Prežerte sa svojej zloby…

Ďalšie príspevky

Komentáre

9 Responses to Hora odkundesov

 • Prvé štyri strofy veľmi dobre, v tých posledných dvoch Ti to trochu škrípe. A obsahovo – len mi púšťaš vodu na mlyn…

  Jo a taká drobnosť. Nechcem Ti do toho nejako zasahovať, ale druhá strofa posledný verš, nesadlo by tam lepšie „zabudni“? Čo sa rýmu týka, určite, a čo do významu to podľa mňa tiež neprekáža. Ale hovorím, len môj osobný názor, nechcem Ti do toho kafrať. Aj tak je to dobré.

 • Nerozumiem ako ti púsťam vodu na mlyn? A nie určite tam má byť zabudli 🙂

 • Ako že súhlasím, že si v podstate vyjadril i môj názor.

 • To je také, to je asi každého názor.

 • Básnička všetkých hádže do jedného vreca. Jasné, že medzi bohatými je kopa grázlov a podvodníkov, no na Plese v opere (plesy ti zrejme strááášne vadia, asi si na nijakom nebol) stretneš napr. aj Milku Vášáryovú. Tiež mnoho bohatých ľudí, čo sa dopracovali k bohatstvu tvrdou prácou.

  Hádam len nechceš zostať chudobný – to by o teba nijaká baba nezakopla, hahaha. Jasné, že každá chce bohatého = schopného zabezpečiť rodinu. (Časom sa to aj tu vyčistí a bohatý bude synonymom slova schopný, ver tomu. V civilizovanejších krajinách je tomu už dávno tak, ak odrátame mafiu, samozrejme.)

  Tvoja básnička je plná „proletárskej“ zloby, z takýchto názorov v minulosti vznikali Októbrové revolúcie, znárodňovania, rozkulačovania, vykynožovania alebo aspoň potláčania schopnejších (a samozrejme i bohatších) soc. skupín, napr. židov, intelektuálov, umelcov – a iné radovánky neschopnej pouličnej lúzy. Riadili ju samozrejme „intelektuáli“ typu Lenin alebo vodcovia z ľudu – typu (stolár) Gottwald, (krajčír) Biľak a pod. nevzdelanci a obmedzenci verne slúžiaci „vůdci“.  

   

   

 • Hm. Myslím, že nik tu nepovedal, že byť bohatým je zločin. Je to dostatočne výrečné, ale i dostatočne neurčité na to, aby si si za to mohol dosadiť, čo sa Tebe zdá. Jasné, že nemožno všetkých hádzať do jedného vreca a bohatstvo ako také nie je zločinom. Problémom je presne to, čo si nepriamo naznačil – že my sme ešte nedospeli k štandardu civilizovanejších krajín. Jasné, že aj u nás sú aj bohatí a slušní ľudia. Ale je ešte vždy kopa takých, čo o sebe toto povedať nemôžu. A práve na nich sa to vzťahuje. Aspoň pre mňa. Ak to Ty chápeš inak, je to Tvoj uhol pohľadu. Toľko môj subjektívny názor.

 • Nechcel som, aby sa to tu zvrhlo na „politickú“ debatu, ale budiž. Mne šlo skôr o odsúenie nezmyselného ľudského pocitu nadradenosti. Nadradenosti, ktorá vzniká kvôli statkom. Že ich majú schopnejší? Tudle! Ak budeme nazývať schopnejších ľudí, ktorí klamú, kradnú a podvádzajú, OK. Ale takto nie. Nech majú prachy schopní ľudia, vedci, lekári, odborníci. Ale ľudia bez akýchkoľvek morálnych zábran to nie.

   

  Tiež mám taký pocit, že sa ma snažíte vykresliť ako ľavičiara, proletára, nedajbože revolucionára, Ak sa ýlim, opravte ma. Z vašich slov, mi vyplynulo, že súhlasíte s pravicovým zriadením a kapitalizmom ako takým.

  Vyplýva mi to z viet: „Hádam len nechceš zostať chudobný – to by o teba nijaká baba nezakopla, hahaha.“

   

  Verte mi, že zakopla, ok som škaredý, ale život vážne nie je len o prachoch.

  Posledný odstavec len potvrdzuje moje domnienky, že ma beriete za nedajbože socialistu. Nie nie, socializmus nebol dobrou cestou, rovnako ako kapitalizmus nie je.

  Rozdiel medzi socializmom a kapitalizmom existuje iba vo forme. Vzmáha sa rovnaká propaganda, a je v nás zakorenená už pekne dlho. Velebíme európsku úniu, velebíme kapitalizmus, velebíme statky. Načo to je dobré? Kam vymizli ľudské hodnoty? Nie, za totality určite nebol perfektný život, ale to nie je ani teraz. Existovala propaganda, ktorá funguje aj teraz, a ľudia jej veria. Európska únia je náš záchranca, kapitalizmus je skvelý, vysmievajme sa z totality, uťahujme si z Číny, Kórey, Kuby. Ale ľudia tam žijú a zabávajú sa. Ľudia odtiaľ utekajú? Áno, ale to isté sa deje aj na Slovensku. Dôkazom propagandy je pre mňa to, že si vážne chcú všetci nahonobiť čo najviac pre seba: „Jasné, že každá chce bohatého = schopného zabezpečiť rodinu. (Časom sa to aj tu vyčistí a bohatý bude synonymom slova schopný, ver tomu. V civilizovanejších krajinách je tomu už dávno tak, ak odrátame mafiu, samozrejme.)“. Dokonca to označovať ako civilizovanosť? Nie, toto odmietam. Je to, vlastne ani nie návrat, je to len zotrvanie v evolučnom boji. Ostať na vrchole potravinového reťazca. Čiže v tomto sme stále iba nejaké vyspelejšie opice , ibaže so schopnosťou abstraktného myslenia. Civilizované je pre mňa dokázať niekomu pomôcť, bez nároku na odmenu. Prejsť sa po ulici bez toho, aby som sa musel obzerať, kto má aký krásny dom. Dokázať vnímať krásu života aj v roztrhaných teplákoch. A občas dostať pomoc aj od človeka, od ktorého som to nečakal. Ale ak chcete všetko vyvažovať, nech sa páči. Nie som katolík, ale pomáhať treba. Už len z vám blízkeho dôvodu, budete sa potom cítiť lepšie a nadradenejšie.

   

  Naše sebectvo nepozná hraníc. Nadávame na štát. WTF? Kto tvorí štát? Predsa my. Nadávame na cesty, na rozbité chodníky, všetko naokolo. Kto za to môže? MY. Miesto toho, aby sme sa podujali čosi spoločne podniknúť, alebo si poupratovať len u seba, radšej si nakúpime čosi pre seba. Ale aby sme prispeli do niečoho, čo môže využívať každý, to nie. Ok, je to starosť mesta, obce, štátu, ale vidíme, že to zadrháva, tak si pomôžme sami. Ale nie, radšej budeme sedieť doma a hrabkať si na piesočku alebo lúštiť krížovku, a hromžiť na všetkých naokolo, keď niekto pôjde po zlom chodníčku a zlomí si nohu. Na všetkých naokolo, len nie na seba.

   

  Tu nejde o zriadenie, politický systém, alebo niečo také, tu ide o zmýšľanie ľudí ako také, a to sa zmenou režimu nezmení. Vážne, obzrite si reklamy, správy, a porovnajte ich s tými spred 40 rokov, mení sa iba obviňovaná strana, nič viac. Forma ostáva, ak nie rovnaká tak veľmi podobná. Ale ľudia sa radi nechávajú čičíkať.

  Veľmi som sa rozpísal, a asi sa vám môj mladý blbý názor nepáči, OK. Samozrejme, aj ja by som rád mal prachy, ale nepodmienim tomu každý svoj krok, nezbláznim sa pre peniaze, a nebudem ich svätosväte obhajovať. A NIKDY by som kvôli prachom nepodviedol alebo neoklamal. To je ten rozdiel, voči tej kaste, ktorá je tak strašne velebená.

  Apropo: „Riadili ju samozrejme „intelektuáli“ typu Lenin alebo vodcovia z ľudu – typu (stolár) Gottwald, (krajčír) Biľak a pod. nevzdelanci a obmedzenci verne slúžiaci „vůdci“  -keď boli takí strašní, prečo sa ľudia nevzbúrili? Prečo nepovstali? Je to v našej povahe? Radšej skloniť krk, ale keby fakt boli takí strašní, tak by sa niečo dialo. Nielen Mr. Palach a podobní pseudohrdinovia. Že by ich postrieľali? HA-HA, celý národ by nepostrieľali.

   

  Mimochodom, plesy v tej vásni boli len okrajovo, fakt nemám rád také akcie 🙂

  Priveľmi sa tam predstiera.

   

  S pozdravom a vierou, že ma za tento elaborát hodný mladého nevzdelanca, ktorý len páli naokolo a nenavrhuje žiadne reálne riešenia, neodsúdite a nepošlete do horúcich kapitalistických pekiel za jeho hlúposť.

  M.

 • …do politiky sa tu miešať nemienim a nechcem sa ťa v žiadnom prípade dotknúť, ale zaujala ma jedna vec…že podľa teba každá baba chce bohatého muža. Osobne si myslím, že medzi bohatým a schopným zabezpečiť rodinu je trošku rozdiel…nuž ale  to je každého osobný názor….a možno som ja neznalá doby a dnešných pomerov :)…prajem pekný deň a do budúcnosti veľa šťastia

 • basen je podla mna velmi dobra, ja velmi poetka nie som, ale pacila sa mi, aj to tajomno ako wavako napisala – si kazdy moze vysvetlit inak a myslim ze aj ja si to vysvetlujem tak ako vy….ono, suhlasim s tymto – 

  Naše sebectvo nepozná hraníc. Nadávame na štát. WTF? Kto tvorí štát? Predsa my. Nadávame na cesty, na rozbité chodníky, všetko naokolo. Kto za to môže? MY. Miesto toho, aby sme sa podujali čosi spoločne podniknúť, alebo si poupratovať len u seba, radšej si nakúpime čosi pre seba. Ale aby sme prispeli do niečoho, čo môže využívať každý, to nie. Ok, je to starosť mesta, obce, štátu, ale vidíme, že to zadrháva, tak si pomôžme sami. Ale nie, radšej budeme sedieť doma a hrabkať si na piesočku alebo lúštiť krížovku, a hromžiť na všetkých naokolo, keď niekto pôjde po zlom chodníčku a zlomí si nohu. Na všetkých naokolo, len nie na seba.

   ludia sa radi stazuju no boja sa nieco urobit, lebo keby nieco urobili, alebo vysli von tak sa stane co…nic…vid pripady gorila….na zaciatku hura hura podme protestovat, no kedze protestovali len proti nerozumnemu rozkradaniu statnych penazi, a potom si organizatori stanovili neviem ake vlastne poziadavky, tak ich to uz prestalo bavit…kdeze zima, ked clovek vie za co bojuje tak bude bojovat tak ako bojovali vojaci vo vojne s omrzlinami lebo bojovali za nieco comu verili…bojovali za svoje krajiny a za svojich ludi…klamstvom ziskane bohatstvo ani podla mna nie je bohatstvom…a rozculovat sa, ked niekto vyjadri svoj nazor ktory je uplne iny ako ten „moj“ tak to je trosku… no….

  ludia su sebecki no maju aj strach…hlupy strach cokolvek urobit…hovorim o ludoch tu dolu…ludia tam hore sa-prave naopak-neboja vobec nicoho a preto to vyzera tak ako to vyzera…a plesy? zapneme si telku a pozerame na kvazi hviezdy tv obrazovky v drahych satach a pod. no ani ta ich produkcia neprinasa ktovie co..no nic….uz ani neviem co som to chcela 😀 takze si ma velmi ani nevsimajte… 😉

  a ps Tekinosaagi – nech ta muza kope aj nadalej !!!

   

   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button