Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

m.supa

AUTOR

msupa

Počúvajte krásnu hudbu


 


Pojem hudba je v dnešnej dobe chápaný inak, než aký bol jeho pôvodný zmysel. Pod slovom hudba sa dnes ukrýva veľa rôznych ľudských diel a činností, žiaľ, málo čo z toho možno označiť v pravom slova zmysle umením, hudbou. Pojem hudba bol, najmä v posledných 100 rokoch, posunutý do roviny akéhosi všeobecného ľudského tvorenia, ktoré už dávno nevychádza z inšpirácie a čerpanie z vyšších sfér v čistom napojenia sa umelca na tóny a melódie v týchto sférach znejúce. Do roviny, ktorá absolútne nevyžaduje hodiny, dni a roky tvrdej práce a odriekania, učenie sa a predovšetkým umenie pokory a vrelej vďaky za možnosť odovzdávať ľuďom čriepky nádhery vyšších svetov.


 


Veľa skutočných umelcov minulých čias malo napríklad ťažký život, ale aj napriek tomu – alebo azda práve preto, že v utrpení mohlo byť ich vnútro často otvorené a vnímavé – je ich dielo večné, jedinečné, samo o sebe neprekonateľné a ľudskej duši stále niečo hovoriace.


 


Nie všetci ľudia dnes milujú vážnu hudbu a sú dokonca aj takí, ktorí si myslia, že patrí len do smútočných siení. Sú to neradostné vyhliadky. A to aj do budúcnosti, pretože, ako je spomenuté vyššie, hudba je dar svetlých výšin. Dar šťastia ľudskej duši. Jedna z možností vrelého spojenia sa s vyššími sférami svetov. Krásna hudba sa môže stať modlitbou, ktorá vynesie dušu vysoko nahor, bližšie k Bohu, k zdroju sily, lásky, útechy a jediné skutočné pomoci v núdzi.


 


Čo by bol život bez potravy ducha? A jednou časťou tejto potravy je práve umenie prijímať prúdy svetla skrze otvorenie sa pri počúvaní a prežívaní hudby.


 


Skutočná a pravá hudba je teda vždy pozdravom z výšin, na ktoré sa umelec dokázal naladiť vo chvíľach inšpirácie. Ak takýto druh hudby potom človek citlivo vníma, je mu, ako keby sa rozpamätával na niečo veľmi dávno známe, ako keby sa v ňom prebúdzalo tušenie čohosi veľkého, nádherného a čistého, čoho odozvu nesie sám v sebe – vo svojom srdci.


 


Ale dosť bolo slov. Nech prehovorí hudba. Uvádzam linky na krátke, ale veľmi silné skladby, ktorých stiahnutie trvá iba niekoľko sekúnd. A potom už môžete počúvať.


 


M.Š. v spolupráci s http://www.os-obroda.cz/


 


 


 


http://mp3s.nadruhou.net/vangelis/alpha-62496/


 


 


http://www.uloz.to/hledej/?q=Vangelis+-+La+Petite+Fille+De+La+Mer.mp3


 


Prvé


 


http://www.uloz.to/hledej/?q=+Vangelis+-+Spiral+-+To+the+Unknown+Man.mp3


 


 


http://mp3s.nadruhou.net/jean-michel-jarre/equinoxe-4-147267/


 


 


http://mp3s.nadruhou.net/jean-michel-jarre/oxygene-13-147354/


 


 


http://www.uloz.to/hledej/?q=Vangelis+-+West+Acros+The+Ocean+Sea.mp3


 


 


http://www.uloz.to/hledej/?q=VANGELIS+-+Movements+X+%28Epilogue%29+From+El+Greco.mp3
Ďalšie príspevky

Komentáre

2 Responses to Počúvajte krásnu hudbu

  • Je pekné, že sem mrdol Vangelisa a Jarre – o/ha whatever, ale títo dv aja páni majú trochu ďaleko od vážnej hudby. A opäť dementné bohom presiaknuté omáčky… prečo mi toto tento človek robí?

  • Ach jaj, podľa tohto kazateľa pánbožko schvaľuje len vážnu hudbu? Tak to idem zhorieť v pekle, vážna hudba mi nikdy nič nehovorila. Niežeby ma otravovala, ale môj sluch pri nej jednoducho vypína.

    Inak, mám pocit, že to sťahovanie hudby je tak trochu ilegálne a že takéto kopírovanie niekoho diela bez platenia má k hriechu určite bližšie, ako počúvať to, čo sa mi páči (a predtým si to poctivo kúpiť).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button