Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

lillo

AUTOR

lillo

KRUŽALE

Prepáč, ale musela som,

zabiť tvoju pýchu,

vraždila som, bodala som,

kruto, bez ostychu.

 

Na tvojej košeli rozkvitol čierny kvet,

to bol znak toho, že ťa strácam, že ťa niet.

Moje srdce nekrváca, tvoje však áno,

dívam sa na teba, hnusíš sa mi,

odpracem ťa ráno.

 

Všetko má svoje hranice,

ty si tú svoju prekročil,

bolo ťažké zabiť ťa,

veď na nič si mi neskočil.

 

Vieš čo práve robím?

Usmievam sa, na teba,

som voľná ako vták

a nič mi k tomu netreba.

 

Bol si taký čarovný,

ako pohár, čo spadol na zem,

keď som sa ráno zobudila

a ležal si tam,

zistila som, že to nebol iba sen.

 

Počuješ? Niekto klope.

To je naša zvedavá suseda,

chce vedieť, čo sa deje,

veď sme sa hádali od rána až do obeda.

 

Sadla som si na posteľ

a premýšľala som s pohľadom na tebe,

až teraz mi došlo,

ako málo sme vedeli o sebe.

 

…Dnes už len spomínam na ten deň,

keď sa zo sna nestal sen…

 

Odviedli ma v putách do väzby

a z tvojej vraždy zostali len záznamy a kresby,

kreslené na múroch kamenných,

vieš, tam si každý kreslí svojich zranených.

 

Komentáre

20 Responses to KRUŽALE

 • Opäť tá istá diagnóza ako všade. AJ u mňa čo ma štve. Prvá strofa úplne geniálna, potom už ako taká povinná jazda. Ako filmové jednotky alebo prvé série seriálov. Prvé geniálne a ostatné dole vodou. Občas sa mi normálne nechce pokračovať ďalšími strofami. Alebo asi by som mal vždy napísaťiba nejakú prvú a potom osem takých pospájať a bolo by to geniálne.

   

  Čiže prvá strofa je fakt skvelá ostatné také priemerné. Ale i tak ďakujem

   

 • Do istej miery súhlasím s Tekinosaagim (furt ma štve vypisovať toto nepraktické dlhé meno, až som niekedy v pokušení použiť to normálne :D). Ale nie celkom. Mne sa tam páčia viaceré slohy, najviac asi prvá, druhá a štvrtá 🙂  Trošku mi vari prekážalo, že si menila rýmy – ten striedavý si potom nahradila združeným (ak si tie názvy dobre pamätám). Ale inak nie zlé, celkom sa mi to páčilo 🙂

  Inak… asi som blondína, ale čo má znamenať ten názov? 😀

 • Už básnik H. Heine povedal, že prvú strofu dostane z neba, no ostatné si musí vydrieť. Z toho asi vyplýva, že miera talentu sa ukáže na tých ostatných strofách (slohách), ktoré nie sú „z neba“.

 • Volaj ho Teki.
  (A jeho príp. frajerku Tekila.)

 • To je dobré 🙂 Teki a Tekila 😀 (čo mi asociuje – ja som taký asociál – tú pavúčicu z Včielky Máje. To bola síce Tekla, ale je to podobné :))

 • „odpracem ťa ráno“

  😀 na tom som sa zasmiala 😀 neviem prečo… mne sa tam niektoré veci páčia niektoré nie. súhlasím s Wavako ale aj s Tekim, lebo v istom zmysle je to naozaj povinná jazda. Prvá strofa upúta, je nezvyčajná a originálna, ale ostatné akoby sa opletali okolo toho istého. A to nie je len tvoj prípad. 

  Ale stále platí že talent máš. nechceš vyskúšať voľný verš? ak nie nevadí, ale doporučila by som ti prečítať Rúfusa. Rúfus je neskutočný básnik. A jeho básne ťa prilepia o podlahu 😉 možno by si chytila inšpiráciu. V každom prípade, vidno že si uvoľnila svoje emócie 😀 asi hnev… neplač. 🙂

 • Ďakujem Maji, nuž myslím si, ze každý, kto pise pozeziu ma precitaneho celeho Rufusa, je to aj moj pripad, i ked si rada precitam cokolvek co je spísane do versov 😀 jooooj tuto basen som vyhrabala vcera v mojom zosite basni, tak som si ju sem dovolila dat 😀 je trosku starsieho vydania, dokonca som ju uz pouzila na jednej sutazi, ked som mala menej rokov 😀 ale ano prva a posledna strofa su uplne super..no a ja neplacem, ja som strasne stastny clovek, ale ked su ludia v puberte, tak maju vela pocitov zmiesanych a kadejakych, tak toho popisu 😀 vacsinou sem davam vsetky basne, ktore som napisala pred par rokmi..nuz mala by som vytvorit aj nieco nove…

  …a ozaj odporucam ti, ked uz mas tak velmi rada toho Rufusa, precitat si od neho basen Rakvy z Vietnamu..neskutocne…ale niektore basne presne ako od kazdeho autora ma neoslovili..ale tak to ma asi kazdy citatel..oblubene i neoblubene, pretoze nikto nie sme dokonali :o)

 • Nemusis dakovat za basen, ja to tu davam pre vsetkych 😀

 • ..ano je to tak..ked napiseme prvu strofu, tak je tazke pokracovat v tych dalsich, aby bolo take skvele ako prva a aby to zaroven malo aj hlavu aj patu..

 • ..dakujem za názor,si zlatá…chybou je, ze som tu basen len napisala,ale vobec som sa ju nikdy nesnazila pozmenit ci opravit…preto mozno posobi tak rozhadzane…nuz ten nazov znamena dokopy kruh a žiaľ a tak som to dala dopopy a velmi mi to k nej pasuje 🙂

 • Ja sa úprimne priznám, že Rúfusa vôbec nemám prečítaného. Brali sme ho teraz na literatúre a jeho básne ma dojali k slzám. tak som si ho dovolila odporučiť v nádeji že pomôže 😀 vôbec som o ňom nevedela, že písal tak nádherné voľné verše. Rakvy z Vietnamu? to znie úžasne. Dúfam že na to niekde naďabím 🙂 

  Chápem, staré veci sú staré veci 🙂 v tom prípade by som fakt bola zvedavá na niečo nové 😉

 • Je to v jeho básnickej zbierke s názvom Presné ako chlieb a voda 🙂

 • Ja som Rufusa necital 🙂

  Iba trochu

  A volny vers? NIE! Volny vers je zlo. Kazdy raz ked napises jeden volny vers, tak boh zabije steniatko. za kazdou strofou aj maciatko. A tomu ver ze to je pravda.

  Ja by som toho Rufusa aj cital, ale nemal som chut lebo po prvych troch basniach ma demotivoval lebo som vedel, ze nikdy nebudem pisat verse ako on.

 • Vieš ako sa tomu hovorí? Pýcha 😉

  U mňa sa to síce netýkalo písania, ale v tom istom princípe mi na toto moje sebaľútostné dristanie povedal jeden dobrý kamarát takú veľmi trefnú vec – že áno, ty sa vždy potrebuješ porovnávať len s tými horšími. Mal pravdu. Tiež som sa „s chuťou“ zvykla demotivovať na lepších od seba. Ale aký to má zmysel? Radšej sa im vyhnem? Hlúposť. Ber to ako inšpiráciu a makaj na sebe. Nie je to ľahké. Ale čo cenné je ľahké? Radšej sa budem snažiť a makať na sebe, než sa ľutovať a ticho závidieť.

  Fuj, ale som zamoralizovala. Prepáč. 🙂 Ale nemohla som si pomôcť. 🙂

 • ALe vonkoncom to nespôsobilo žeby som prestal písať. To nie. Iba som sa ho zľakol.

 • Iba si prestal čítať… 😀 😀

 • A vraj blondínka pche

 • Tým si chcel povedať čo?

 • Že nie si hlúpa blondínka ako to tu stále tvrdíš HA HAAAAAA

 • Aaaale to sa Ti len zdá 😀  A z ktorej múdrej vety si to vydedukoval? 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button