Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

Snehulienka


Voda môže mať aj iný tvar, ako nejaké nudné pereje.

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Komentáre

12 Responses to Snehulienka

 • To je snehuliak s prsiami 😀

 • Podľa nariadenia Európskej komisie musí byť v EÚ 50% postavených snehuliakov ženského rodu.

 • Ja som dokonca počul, že by sa mali nabíjať výhradne cez mini-usb nabíjačky.

 • Je to ochrana proti sexuálnemu harrasmentu – keď nejaký úchylák chytí Snehulienku za prsia, spojí sa okruh a típek dostane elektrošok 2.000.000 voltov.
  (Bradavky sú totiž vodivé.)

 • Ach chlapci… 😀

 • Jéj, do tejto sekcie patria aj snehové výtvory? Aj ja mám zopár, môžem zavesiť? 😀

 • čožeby nudné, pôsobivé, no vidieť to, až keď zmrznú 🙂

 • Rozhodol som sa vstúpiť do dejín. Ako autor Sprievodcu pre vodných turistov po Hrone v knižke som doteraz používal výraz PEREJE na označenie pravidelných „statických“ vĺn v prúde rieky, spôsobených nerovnosťami dna, príp. nízkych stupňovitých vodopádov.

  Slovo PEREJ je však podľa mňa prebraté z češtiny a v slovenčine nemá čo hľadať. V r. 2013 vydávam 3. vydanie Sprievodcu a premýšľam nad tým, či namiesto PEREJE nepoužiť slovo ČEREJE. V súčasnosti sa už takmer nepoužíva, snáď výnimočne na označenie strmých úsekov horských potokov a riav. Podľa mňa je to skvostné slovo, vystihujúce jav čerenia sa (vlnenia, vírenia) prúdiacej vody.

  Ak chcete, napíšte mi, ako sa vám staré slovo v novom význame pozdáva.

   

 • Bolo by pekné, keby pereje zmrzli do tvaru ladných kriviek. Obyčajne sa to však nestáva, prúd ľad rozláme a nakopí ho na seba. Stalo sa to napr. v r. 2009 na Hrone.

  Aha:

  http://www.enigma.sk/weblogy/vlado-preloznik/splavujete-rieky/kadochod-na-hrone

   

 • hej, poznám, Hron tam opúšťa pre mňa dôverne známe brehy a vlieva sa do dolniakov, to bola ako by iná krajina, ľudia žili tam, ďaleko, kam bolo treba ísť hodinu autobusom, uf, ešte v desiatich rokoch som našu dolinu pokladal za samostatný štát 🙂

 • aj keby nebolo prebraté z češtiny, ČEREJE sú jednoznačne pôvabnejšie, hravé, presne ako poskakujúce vlnky

  nedávno som listoval v Historickom slovníku slov. jazyka a musím povedať, že tých slov, ktoré by sa malo vrátiť ,je viac

  čeština je vraj bohatší jazyk, nemusel by byť, ale je fakt, že dorozumieť sa dá aj po anglicky

 • Mne je to slovo tiež veľmi sympatické. Aj keď skôr vo význame jemnejších vĺn, pre ne je ako stvorené (presne jak tá časť tela, kde chrbát stráca svoje poctivé meno, na šerbel), ale pre dravejšie vlny mi príde trošku neadekvátne. Je to možno tým, že je to také jemné, láskajúce slovo a nehodí sa do silného prúdu. 🙂 Hoci… jak nad tým teraz premýšľam, tuším aj čereje by vedeli vyrásť a stať sa veľkými a nebezpečnými. Zvláštne sú to tie slová – živé a nespútané! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button