Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Tretie nádeje

Augustin Sokol:


 


Tretie nádeje.


 


3. dejstvo.


Chór: Rok 1964. V našej pozmenenej konšpiračnej 5 sme teraz Wanda, Šárika, Džamila, Richard a ja.


Rozhovory Šáriky, Džamily a mňa sú za otvorenými alebo zatvorenými dverami. Teda s našim vedomím alebo bez nášho vedomia sú naše rozhovory nahrávané cez odpočúvacie zariadenia, ktoré sa nazývajú ploštice.


Rozhovory Wandy a Richarda ale nikto nesmie nahrávať, lebo majú výnimočné postavenie v celej našej sieti. Wanda je aj naša staronová veliteľka.


Po prepísaní a spracovaní sa odpočúvané rozhovory zasielajú ako zašifrované správy.


Pri šifrovaní sa využívajú ako kľúče aj citáty zo Svätej Biblie. V každej správe sa preto nachádza najmenej 1 slovo z takéhoto citátu. Nie je nutné využívať iba to isté šifrovacie slovo. Postačujúce je aj podobné slovo.


Správy sú určené pre vyšetrovateľa, ktorý má vypracovať zdôvodnenie mimoriadneho konania našej 5 na tejto misii.


Som na hliadke so Šárikou.


Ja: Tie slúchadla ti pristanú. Čo počúvaš?


Šárika: Áriu Senty z opery Blúdiaci Holanďan od Wágnera. {


virginia zeani sentas s ballad der fliegende holländer youtube


 


http://www.youtube.com/watch?v=6LWLUgT0u7A


 


sentas s ballad the flying duchman lyrics


 


http://www.impresario.ch/libretto/libwagfli_e.htm


 


(Yohohoe! Yohohohoe! Yohohoe! Yohoe! / Have you seen the ship upon the ocean / with blood – red sails and black masts? / On her bridge a pallid man, / the ship’s master, watches incessantly.)


} Je to večný príbeh o ľahkom zablúdení a ťažkom hľadaní cesty života zo začarovaného kruhu osudu.


Časť z tejto árii som uvádzala v mojej diskusii k úvodnej prednáške Wandy na medzinárodnej konferencii o CPM a PERT. {


critical path method


 


http://en.wikipedia.org/wiki/Critical_path_method


 


(CPM, teda Critical path method, je algoritmus pre plánovanie projektových aktivít. Ide o dôležitý nástroj pre efektívne riadenie projektu.)


program evaluation and review technique


 


http://en.wikipedia.org/wiki/Program_Evaluation_and_Review_Technique


 


(PERT, teda Program evaluation and review technique, bola metóda vyvinutá primárne pre zjednodušenie plánovania a rozvrhovania veľkých a zložitých projektov.)


} Sú to matematické spôsoby hľadania kritických ciest.


Chór: Som na hliadke s Džamilou.


Ja: Pozoroval som ťa, že ako si sa zobúdzala. Zdá sa mi, že po včerajšej snehovej nočnej búrke bude dnes pekný deň. A vedľa mňa leží pekná žena. Na lekárku si až priveľmi pekná.


Džamila: Nevieš, že prečo som tu namiesto Dávida?


Ja: Tak vyšlo. My iba plníme rozkazy. Jednoducho si tu namiesto neho. Ale ako je to s tými skupinami lekárov? To spomínal aj Dávid, ktorý je chirurg. Teda presnejšie úrazový chirurg.


Džamila: Dobre, tak ti to poviem v mojej interpretácii.


Sú to chirurgovia, patológovia, internisti a psychiatri.


Chirurg málo vie, ale veľa robí. Ten sa s ničím zbytočne nepiple. Ide hneď priamo na vec. Najprv začne skalpelom rezať. Až potom uvažuje. Keď to nie je ono, tak nešťastníka zašije. Začne ho inde rezať. Pritom občas v ňom niečo zabudne. Preto ho znovu rozreže. A tak ďalej dokola. Síce málo vie, ale veľa robí.


Patológ, teda studený chirurg, zase vždy má pravdu, nikdy sa nemýli a nič nepokazí. Veď reže už iba mŕtvolku.


Na rozdiel od chirurga, internista veľa vie, ale málo robí. Vyšetruje, skúma a rozmýšľa o všetkých možných príčinách ochorenia. Potom ide za chirurgom. Aby s tým niečo urobil.


Nuž a nakoniec je to psychiater. Ten málo vie a aj málo robí.


Teraz však potrebujeme takých, čo veľa vedia, a aj veľa robia. Sme v tom totižto až po krk. Dostali sme sa do pasce spolu s arabskou 5. S odhodlaním a bojovým zápalom sa tešili na náš spoločný boj. 5 mladých chlapcov. 3 z nich padli. Česť ich pamiatke! Doteraz sa z toho neviem spamätať.


Ja: Prežili iba Sulejmán a Hárun. Ale prečo iba práve oni?


Vďaka Šárike sme však všetci z našej 5 nažive. Dobyla pre nás túto jaskyňu s prameňom. Bol som pri tom. Kryl som ju streľbou. Najprv zo snajperkej pušky a potom aj zo samopalu. Nepriateľské guľometné hniezdo v jaskyni umlčala jediným ručným granátom. A potom všetkých dorazila bodákom. Takže máme čo piť. S jedlom je to horšie. Máme iba zopár konzerv. Ale Šárike sa podarilo niečo pre nás uloviť. Hlad nám zatiaľ nehrozí. {


bibliaaty sk mat 4


 


http://www.bibliaaty.sk/MAT,4


 


(2 A keď sa bol postil štyridsať dní a štyridsať nocí, napokon zlačnel.)


} Džamila: A v tom je problém, lebo ja všetko nemôžem jesť. Veď som moslimka. Preto som minule odmietla konzervu s bravčovým mäsom. Našťastie tam bola aj rybacia konzerva.


Často rozmýšľam o tom nezmyselnom a zúrivom zabíjaní okolo nás. Zabíjanie je ako liečenie do záporna. Aj tam treba vedieť, že kde a čo je na ľudskom tele. A ako to urobiť.


Človek je krehká nádoba. S krehkou chrbticou, ktorá sa dá ľahko zlomiť. Najľahšie na obidvoch koncoch. Kvôli dĺžke ramena páky. Čím dlhšia páka, tým lepšia. Dajte mi pevný bod, a ja pohnem s osou Zeme. Tak povedal Archimedes. Najúčinnejšie je preto páčiť na stavec atlas na krku alebo na krížovú kosť nad trtáčom. Je to ako pri naprávaní chrbtice. Stačí iba nasadiť páku a trhnúť.


Ja: To máš od Šáriky?


Džamila: Čiastočne áno. Ale naprávať chrbticu som už vedela predtým. Robí sa to pomaly, jemne a s citom. Šárika mi vysvetlila, že sa to dá urobiť rýchlo, silne a bez citu. Napraviť chrbticu je však ťažšie, ako ju iba zlomiť. Pre mňa ale najťažšie to bude urobiť bez citu.


Chór: Džamilu na hliadke vystrieda Šárika. Vchádza dnu. Zostane na chvíľku stáť oproti svetlu zvonka.


Ja: Je to vskutku pekný pohľad. To svetlo ti presvitá medzi kolenami. {


bibliaaty sk mat 5


 


http://www.bibliaaty.sk/MAT,5


 


(16 Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je v nebesiach.)


} Pripomína mi to prekrásny zážitok, keď som bol minule s tebou na termálnom kúpalisku v Budapešti.


Vyšla si v 2 dielnych, mokrých a priliehavých plavkách na okraj bazéna. Slnko si mala za chrbtom. Stála si ako v pozore. Slnečné svetlo ti svietilo v medzierkach medzi prekrásnymi, dlhými, štíhlymi, vyplávanými a vyšportovanými nôžkami. Na 4 miestach. Zdola nahor.


Nad členkami, pod a nad kolenami.


A úplne hore medzi stehnami.


Presne tak majú vyzerať dokonale krásne ženské nohy. Sú ako vystrihnuté z knihy o ženskej kráse, z ktorej mi čítala Ružena.

Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button