Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

m.supa

AUTOR

msupa

Pošpinená krása


  


Ženy majú byť pôvabné a krásne. Ich pôvab a krása majú vzbudzovať v mužoch obdiv. Ale pozor! Existujú dva druhy obdivu, zodpovedajúce dvom druhom krásy. Buď obdiv čistý a povznášajúci, vzbudzujúci úctu a ušľachtilosť, alebo obdiv s podtónom nečistoty, chlipnosti a zmyselnosti. Každý z nich zodpovedá presne takému druhu krásy, aký žena svojim zjavom vyvoláva. A teraz otázka: Aký druh obdivu vyvoláva krása súčasnej ženy?


           


Ten čistý, vznešený, ušľachtilý a povznášajúci, alebo naopak ten nečistý, nízky, pudový a poznačený zmyselnosťou? Naozaj nemusíme byť príliš vnímavými na to, aby sme si na túto otázku dali až príliš jednoznačnú odpoveď.


 


Žena mala byť a má byť krásnou v prvom rade vnútorne. Jej vnútorný, citový a myšlienkový život má byť naplnený predovšetkým čistou snahou o vznešenú ušľachtilosť. Čistý vnútorný život je totiž tou pôdou, z ktorej má vyrastať pravá krása ženy. A ak je žena vnútorne krásna, musí sa to napokon prejaviť aj navonok. A to úplne prirodzeným spôsobom, bez prehnanej potreby využívania akýchkoľvek dodatočných skrášľujúcich prostriedkov.


 


Žiaľ, ženy nešli touto správnou a zdravou cestou. Nesústredili sa predovšetkým na budovanie krásy svojho vnútra, na čistotu a ušľachtilosť svojho myslenia a cítenia, ktoré mali upriamiť k tým najvyšším a najvznešenejším ideálom. Takéto niečo bolo väčšinou žien považované za zbytočné márnenie času. Zavrhli cestu rozvíjania prirodzenej krásy, vyrastajúcej zvnútra navonok a zamerali sa iba na rozvoj svojej vonkajšej krásy a to bez takmer akéhokoľvek dôrazu na svoje vlastné vnútro.


 


A tak namiesto cesty nahor bola zvolená cesta nadol. A hoci sú mnohé ženy dneška niekedy naozaj veľmi krásne, ich krása je prázdnou a povrchnou. Nemá totiž oporu v osobnej vnútornej kráse, oporu vo vnútornej čistote a ušľachtilosti a preto je všetko iba povrchnosť a vonkajšie pozlátko. Preto sa to zvrhlo iba na prázdnu vonkajšiu márnivosť, vyzývavosť a zdôrazňovanie telesnosti.


 


Na zdôrazňovanie telesnej krásy a zmyselnosti, ktorá v mužskej časti populácie musí samozrejme vzbudzovať iba zmyselnosť a nečisté chúťky. Lebo rovnaké môže vyvolávať a priťahovať iba rovnaké! Povrchná, prázdna, vonkajšia, zmyselná a nečistá krása ženy preto priťahuje a vyvoláva mužský obdiv zakalený nečistotou, chlipnosťou a exponovanou telesnosťou.


 


Dnešná žena chce byť „sexy“. Tým je povedané všetko!To je hodnota, ktorou sa v súčasnosti meria a posudzuje krása ženy.


 


Milé dievčatá a ženy! Naozaj necítite, že za daného stavu je každý obdivný pohľad muža na vás vašim pošpinením? Vari naozaj má pre vás vaša márnivá, povrchná túžba páčiť sa a upútavať na seba väčšiu cenu, ako vaša vlastná, ľudská dôstojnosť? Vari vám naozaj tak veľmi vyhovuje úloha estetického objektu, v ktorom muži vidia iba vaše telo?


 


Žena dneška je ponižovaná súčasnou módou, ale ona to nespoznáva. Nespoznáva a neuvedomuje si svoje ponižujúce postavenie domnievajúc sa, že to tak musí byť a že práve takto je to správne.


 


Budúcnosť však patrí žene prirodzene pôvabnej a prirodzene krásnej. Žene pôvabnej a krásnej predovšetkým vnútorne. Žene, ktorej vonkajšia krása i spôsob jej odievania vyrastajú z vnútorných hodnôt a vnútornej ušľachtilosti. Bude to ženská krása úplne iného druhu, než je dnes. Krása povznášajúca a nabádajúca k ušľachtilosti. Krása, ktorá dvíha a nie zatláča do špiny!


 


V budúcnosti prežije iba pravá žena! Svoj budúci osud si každá jednotlivá žena napokon sformuje prostredníctvom vlastného druhu krásy, pretože jej osobný postoj k vlastnej kráse ju buď vysoko povznesenie, alebo ju naopak zatlačí hlboko bahna a špiny, z ktorej už viac nikdy nepovstane.


 


http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.

Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to Pošpinená krása

 • Hm…

  Vedela by som rozprávať o jednej žene, ktorá kašle na umelú krásu a radšej rozvíja svoje duchovné hodnoty, bez nároku na odmenu pracuje vo svojom voľnom čase pre vzdelanie celého slovenského národa…

  Všetko je na nej prírodné! Jedinými prípravkami v jej kúpeľni sú zubná pasta, mydlo a šampón. Väčšinu ostatných prostriedkov, ktoré sa bežne v ženských kúpeľniach nachádzajú, nevie ani pomenovať. V živote sa nenalíčila, z farbenia vlasov má hrôzu a keď sa niekto v jej okolí zmieni o holení nôh, klope si na čelo…

  Oblieka sa vyslovene na základe počasia a pohodlia. Minisukňa nie, to v žiadnom prípade, veď by jej bola zima (chlpy na nohách si síce zachováva, ale tie už v procese evolúcie evidentne stratili svoj zatepľovací význam). Niekedy ani nevie, ktoré kusy odevu sú jej a ktoré jej brata…

  A teraz pozor, ide poučenie. Množstvo mužov, ktorí ocenili jej vnútornú krásu prejavujúcu sa navonok, sa rovná číslu… nula.

   

  Smilan, ja by som tak rada videla, ako vyzerá Tvoja žena. Alebo aspoň nejaký ideál ženskej krásy.

 • Predpokladám, že ako sfanatizovaný boží bojovník uznáva celibát a žiadnu nemá.

  Predpokladám, že ako sfanatizovaný boží bojovník uznáva celibát a žiadnu nemá.Nevinný

 • Ja osobne som názoru, že ani jeden extrém nie je dobrý. Opakujem, Smilanove mravoučné články veľmi nemusím, hoci som kresťanka a snažím sa podľa toho aj žiť. No Smilanova cesta sa mi zdá príliš násilná. Aby som ale neodbočovala od témy.

  Rozhodne nie som za to, aby sme chodili ako matky klanu, ktoré udržiavali oheň v jaskyniach v časoch, keď chlpatí ľudia naháňali na lúkach mamuty. Fakt je ale ten, že čo sa týka ženskej krásy, v súčasnosti sa presadzujú trendy, ktoré idú zas až príliš do extrému na strane druhej (i keď aj teraz je to aj o individuálnom výbere). Je ale ťažko prehliadnuteľné, že isté veci sa využívajú kde sa len dá… Je to tak napríklad i v reklamách – kde jedinci postrádajúci akúkoľvek kreativitu nevedia zaujať inak, strčia (polo)nahú ženskú. Potom má človek občas ozaj pocit, že sme pudové zvieratká, ktoré treba navnadiť určitým smerom, aby skočili na „výhodné ponuky“ ako mucha na lep. To je už ale zas skôr primitivizmus ľudí vymýšľajúcich reklamy (a ich hlúpy predpoklad, že človek používa na rozmýšľanie iné časti tela namiesto hlavy).

  O tomto by sa dalo diskutovať veľa. Prosto, ani jeden extrém nie je dobrý. Úsmiaty

 • Ja s týmto príspevkom vôbec nesúhlasím! Nepozdáva sa mi ani delenie krásy na vonkajšiu, či vnútornú. Buď je žena šarmantná, sexi, alebo nie je. Čo je to vlastne vnútorná krása? Veď to je sexepíl a šarm. A čo je vonkajšia krása? Buď niečo je alebo nieje. Pekná či krásna žena je proste sexi a hotovo. Idem si vykrútiť hlavu, poviem si „Bože tá by stála za hriech“, alebo „toto sú nohy pre také by som aj život položil“. Toto je božia krása a hotovo. Boh je krásna žena, ktorá spieva pieseň života! Ktorá miluje a nenávidí, ktorá mierne žiarli a za ktorou sa my otáčame aj keď niekedy nenápadne. Ktorá keď sa usmeje zloží nás na kolená. Inak to neviem vyjadriť. Súhlasím s Adharou.

 •   Na túto tému som raz našiel pekný obrázok, tak som ho pohľadal, tu je:

  obrázok

    Pre tých čo nemajú radi angličtinu, tu je voľný preklad citátu:

   

  „Tí pre ktorých krásne veci majú škaredý význam sú skazení, bez toho, že by boli očarujúci. Toto je nedostatok.

  Tí pre ktorých krásne veci majú krásny význam sú kultivovaní. Tí majú stále nádej.

  Povznesení sú tí, pre ktorých krásne veci znamenajú iba krásu.

  Oscar Wilde“

 • Súhlasíš so mnou? Veď ja som nič netvrdila. 😀 Len som uviedla príklad zo života, ktorý niečo hovorí, ale ver mi, bola by som rada, keby to bolo inak.

 •  Súhlasím- ani jeden extrém nie je dobrý. Ak prispejeme
  a dodáme si svojej prirodzenej kráse  trošku,naozaj  aspoň trošku
  umelej, ničím ju nepokazíme. Všetky tie nádherné modelky a herečky sú
  bez kozmetiky, účesov a šiat len obyčajné baby. Tak aj neopracovaný
  drahokam je iba nenápadný šuter. Ale keď ho vybrúsime-zažiari. A nevidím nič zlého, ak žena je sexy. To vôbec neznamená že sa skrášľuje s jedinou nekalou myšlienkou-uloviť nejakého chlapa. Byť sexy je prirodzene,
  neprirodzene je potláčať v sebe príznaky svojho pohlavia. A takisto
  neprirodzené čakať od chlapov, že nebudú sa otáčať za sexy kočkami-to
  sú normálne zdravé inštinkty. Ak sa neotáčajú, tak potom sú to buď
  fanatici ako Smilan, alebo homosexuáli. Čo sa, mimochodom, navzájom
  nevylučuje. Lebo  násilné a prílišné potláčanie zdravých inštinktov
  práve často vedie ku vzniku všelijakých úchylok. 

 • K tomu niet čo dodať…

 • Ešte mi napadá, čo ak Smilan je žena?! Práve taká, akú opísala Adhara. Nemá muža a je nazlostená na všetky krásky v susedstve. Sú „pošpinené súčasnosťou“ a hriech im steká po tele ako bahno. Sú to slizké morské murény, ktoré tápajú v hlbinách a lovia obete na rybárskych člnoch. Vychádzajú v splne a ich nenásytné duše hlcú mužov ako piškóty. Nehanebnice, ktoré budú potrestané v pekle pekelnom.

  Cíti sa byť ukrivdená, lebo umiera hladom po obdivných pohľadoch a preto dáva na verejnosť, aby nám do duše vzoslala svetlo. „Nie pobehlice ale ja s mojou prirodzenou krásou“! Vy nevidomí svetlom slepí.

  A my hlúpi sa nechávame opájať ich krásou.

  A neviem či mám povedať „chválabohu“ alebo „Bohužiaľ“.

 • Tento článok znie ako z príručky pre ženy a devy niekedy z 20. – 30. rokov 20. storočia. Týmto nechcem povedať, že by sa s ním dalo iba nesúhlasiť.

  Už v tých časoch, ktoré tento článok pripomína, však boli ženy neobyčajnej telesnej krásy,  za ktorými muži chodili ako osy na malinovku… Pritom  mnohých týchto mužov doma čakali cnostné ženušky ušľachtilej vnútornej  krásy (ktorú mnohokrát nikdy nedobehla ich vonkajšia krása) s teplou večerou, nahriatymi papučami pre mužíčka a detičkami v zástupe. A stačilo to týmto mužom?

  Súčasný kult tela, ktorý v spoločnosti  panuje, je naozaj povrchný a hlúpy. No nemyslím si, že ho majú na svedomí práve iba ženy. Myslím si, že jeho zakladateľmi sú muži. Kde nie je dopyt, nie je ponuka. A tak muži rozumu mdlého a vôle chabej spolu so ženami rovnakej úrovne pestujú tento kult a všetko mu podriaďujú. Je to najmä  „showbusiness“ – módni fotografi, fotografky, módni návrhári, návrhárky, modelky, herci, herečky, „missky“  a iné „celebrity“, ktoré by tak zhruba pred sto rokmi chodili po kanáloch, pričom dnes sú postavené na piedestál a sú dokonca mienkotvorné.  Preto máme výpravné časopisy s  takmer až úchylnými článkami  o tom, ako má byť žena „sexy“, ako má žena zapôsobiť na svojho „pána úžasného“ v posteli, resp. ako má uviesť do varu samca pomaly akéhokoľvek živočíšneho druhu.  Ale znova musím zopakovať, že kde nie je dopyt, nie je ponuka.

  Preto pre dosiahnutie ideálu, ktorý je opísaný  v  článku, na ktorý reagujem, teda pre dosiahnutie budúcnosti, ktorá „patrí žene prirodzene pôvabnej a prirodzene krásnej“, „žene pôvabnej a krásnej predovšetkým vnútorne“, „žene, ktorej vonkajšia krása i spôsob jej odievania vyrastajú z vnútorných hodnôt a vnútornej ušľachtilosti“, pričom to bude „ženská krása úplne iného druhu, než je dnes“, „krása povznášajúca a nabádajúca k ušľachtilosti“ a „krása, ktorá dvíha a nie zatláča do špiny!“, by si mali vstúpiť do svedomia práve muži. Napríklad by mohli začať tým, že sa pri rozhovore nebudú ženám pozerať do dekoltu, ale do oči, že sa nebudú obzerať „za každou sukňou“ aj v prítomnosti svojho dieťaťa alebo partnerky, že nebudú ženy vyzliekať očami, pretože sú nadmieru obdarené sekundárnymi pohlavnými znakmi, pričom ich svojím odevom ani nezvýrazňujú, že nebudú pozerať na ženy, ktoré nemajú miery 90-60-90, alebo sú koruplentné ako na genetický odpad, že nebudú mať v zamestnaní v prítomnosti kolegýň lascívne a vulgárne narážky a podobne…

 • s časti prvá časť súhlasím, ale potom hádžete vinu len na mužov, typický ženský alibizmus .. Ženy  by sa mali zamyslieť a zmeniť ako prvé. Ak píšete že sa muži majú pozerať do očí a nie do dekoltu, tak prečo sa žena vhodnejšie neoblešie? Ak si dá niekto dole nohavice tak sa nemože čudovať že sa mu nepozerajú do očí :), Zjavne taká žena asi chce aby takto upútať pozornosť, alebo veľmi povrchne vyberá oblečenie. Alebo výrobcovia šiat vyrábajú také Sú ženy ktoré sami uprednostnujú sukne pred nohavicami. A ak si žena vyberie takého muža ktorý sa obzerá za každou sukňou, je to len jej vina ,že si takého zobrala, mala ho prehliadnuř skôr, jej chyba že si ho brala len pre „modré oči“. A tu to začína, neposudzovať tovar podľa obalu, teda človeka podľa obalu. A preto aj oblečenie, by nemalo odpútavať pozornosť od toho kým v skutočnosti sme. Toto je samozrejme výzva aj pre mužov aj pre ženy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button