Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

A koště tká

Občas sa človeku proste stáva, že je zasrate dolámaný na milión častí. Ako chlpy na stonožkiných pančuchách.

 

Prirovnala by som ťa k ruži, z ktorej sa narodila tarantula. Neviem presne koľko má tarantula očí, no asi veľa. V každom prípade to nie sú dve stránky, ale mnoho strán jednej osobnosti alebo inak aj mnohostranná neosobnosť nejakej osoby.

Nelogický, nepravdepodobný a klamlivý tak, že nikdy neviem z ktorého oka ti hľadím do čriev a z ktorého do duše, ak nejakú máš!

 

Neznášam pavúky bejby, a keď si sa už stal tou tarantulou, nejak si k tebe nedokážem vypestovať odpustenie. No nedokážem sa ani pomstiť a ani ťa zabiť. Máš pritučné brucho a celkovo, bojím sa, čo by som v tebe ešte našla!

Keby to tak nebola pravda… keby sa všetko z toho všetkého vôbec nestalo… Ale kdesi som začula, že vesmír nemá rád slovo „keby“.

 

A tak vychádzam ako obzor; nad hladinu. Nahá a krehká – voda. Niekde by tu mala byť ešte čistička… a keď ju nájdem, prídeš sa napiť; ty spadneš, ja ťa nepustím. Dám si čučo a budem oslavovať, že som ťa konečne v sebe udusila…

Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to A koště tká

 • Tvoje texty mi pripadajú ako obrazy impresionistov: zblízka je to chaos farebných ťahov; zďaleka- ak máš nadhľad, je to výrazná skica,  namaľovaná istou rukou.

 • A ty máš zas veľmi dobrý postreh a pozorovacie schopnosti. Máš pravdu, je to presne tak, ako hovoríš 😉 :))

 • Vesmír nemá celkovo rád slová, ak smiem podotknúť môj skromný názor.

 • Ale to nie je hlavná myšlienka príspevku.

 • Hej to nie je hlavná téma príspevku, tej nemám čo vytknúť, tak reagujem iba na to, čo za zaujalo.

 • a prečo si ozaj myslíš že vesmír nemá rád žiadne slová?

 • Pretože podľa mňa sú slová veľmi slabé, nič nevyjadrujúce. Alebo iba veľmi málo. Máme veľmi veľa slov, no nikdy ani všetky slová sveta nedokážu opísať jednu vec.

 • To ostatné nám dopovie naša predstavivosť. Každému dopovie po svojom. V mieru jeho vnímavosti, v mieru jeho skazenosti. Skutočný majster nenúti nám presný pohľad na vec, ale necháva nám  priestor na našu vlastnú tvorivosť.

 • Sčasti máš pravdu; dôležitejšie sú myšlienky, ako slová, ale v konečnom dôsledku sú slová následkom myšlienky. Slová sú to, čo nám vychádza z duše a majú vplyv – môžu tešiť, alebo zraňovať. 

 • Určite áno, len som proste chcel ukázať na neschopnosť slov vyjadriť tie javy, ale už asi veľa bľabotám zasa.

 •   S týmto by som celkom nesúhlasil. Každý konkrétny jazyk má samozrejme svoje limity a tým do určitej miery i limity čo všetko v ňom možno vyjadriť. Aj preto sa jazyky vyvýjajú.

    Ale tvrdiť vo všeobecnosti že existujú skutočnosti ktoré sa principiálne nedajú vyjadriť jazykom (teda istým spôsobom formálne popísať) je už o dosť komplikovanejšia otázka. Tu si skôr myslím že to tak nie je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button