Simulácia vniku života modifikáciou hry Život.
Úvahy o podstate a pravdepodobnosti života (napr.Prečo neverím na stretnutie s mimozemšťanmi – úvahová časť) ma inšpirovali k malému pokusu. Obetoval som jeden večer na vytvorenie jednoduchej simulácie kde si možno vyskúšať vznik a evolúciu jednoduchého „života“ pri rôznych pravdepodobnostiach.
Hra Život
Keďže vymýšľať nový vhodný model by bolo na dlhšie použil som už osvedčený z hry Život (J.H.Conway). Ak náhodou ešte neviete o čo ide tak v skratke:
Svet je simulovaný jednoduchou mriežkou. Prázdne políčko znamená že sa tam nič nechádza, plné políčko predstavuje bunku. Evolúcia má jednoduché pravidlá:
Viac informácií nájdete napr. na Conway’s Life game.
Modifikácia – Evolution
Bežný prístup je navrhnutie nejakej vhodnej štruktúry a sledovanie jej vývoja. Toto by som prirovnal k inteligentnému dizajnu. Ale ja som lenivý dizajnér a tak som sa rozhodol vyskúšať čo to spraví ak sa má takýto jednoduchý „život“ vyvinúť sám od seba. K tomu som potreboval trocha upraviť pravidlá:
Ideálne by pokus mal prebiehať na nekonečnej ploche. Keďže toto nie je moc reálne tak som zvolil konečný obdĺžnik s prepojeným pravým-ľavým a horným-dolným okrajom (topológia torusu).
Ideou je že časom sa náhodne vytvoria bunky dosť blízko k sebe aby dali vznik kolíske života. Na druhej strane ale tieto mutácie aj rozbíjajú stabilné štruktúry a v istom zmysle umožňujú evolúciu. Výsledky sú vcelku zaujímavé. Ak si to chcete vyskúšať tu je môj malý výtvor:
Požiadavky na spustenie: Ms Windows a podpora OpenGL
Ovládanie
Simulácia sa odohráva na ploche 400×300. Po spustení si vypýta dva parametre:
SPACE – pozastavanie a znova spustenie simulácie
ESC – ukončenie programu
Simulácia prebieha rýchlo až kým sa neobjaví život. Ak je život (zelené bunky) prítomný, tak sa simulácia spomalí aby ju bolo možné sledovať. V ľavom hornom rohu sa zobrazuje pár informácií:
Size – veľkosť mriežky
Turn – počet prebehnutých ťahov (iterácií)
Cells – počet živých buniek (zelených)
1stlife – číslo ťahu kedy sa objavila prvá živá (zelená) bunka
Mutat – počet mutácií na ťah
Seed – seed použitý pri simulácii
A na záver zopár zaujímavých simulácií:
Mutat=200, Seed=1291839727
Napriek veľkému počtu mutácií má život problém sa usadiť. Opätovne vzniká a zaniká až sa mu to nakoniec podarí okolo ťahu 4700.
Mutat=50, Seed=1291840117
Napriek malému počtu mutácií sa vytvorí malý stabilný ostrovček a život začne nesmelo prekvitať okolo ťahu 2800.
Mutat=100, Seed=1291845650
Život má problém vniknúť. Keď to už okolo ťahu 6500-6800 vyzerá že sa uchytí, je komplexná štruktúra postupne zničená. Neskôr potom začne vznikať na inom mieste.
A ešte ilustračný obrázok:
Pridaj komentár