Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

olgaraudis

AUTOR

olgaraudis

Vietor

 Pravidelne, každú jeseň záčina fúkať zvláštny vietor. Taký  vnútorný mistrál.  Svieži, ale nie studený, nasiaknutý vôňou sosnovej živice a morskou soľou. Viem že prilieta z kraja, kde neexistuje čas. Vola ma za sebou. Viem kam mam isť. Jasne vidím cestu- kľukatú poľnú cestu, úzku a po okrajoch zarastenú skorocelom. Nedá sa tam isť autom, iba pešo, pociťujúc v nohách príjemnú únavu. Môj dom, moje priateľa, práca, zvierata, záhrada , kvety, spomienky a  iné krásne veci sú moje korene, moje kotvy, ktoré ma tu držia, ktoré brania podľahnúť volaniu vetra. Ale  viem že príde čas a  ja poslúchnem. Vietor ma strhne ako zožltnutý list. Odídem za nim, a všetko čo ma  tu dnes drží a zaťažuje, nechám tak. Odídem bez ľútostí, z ľahkým srdcom a radostným očakávaním- ako iné odchádzajú na dovolenku. Nežiaľte za mnou. Som tu utečenec. Nežijem v svojom čase ani v svojom svete. Ten vietor vlastne volá ma naspäť, tam kde mam domov.

Komentáre

3 Responses to Vietor

 • pekná pocitovka 🙂 dýcha na mňa tú svoju atmosféru, čo je fajn 🙂

  akurát čo mi občas vadilo bolo zbytočné prehadzovanie poradia slov, akoby si chcela dávať dôraz na poetickosť textu. v skutočnosti je tento spôsob „poetizovania“ zastaralý ako v próze, tak aj v poézii. 

  Uvediem príklad: „ten vietor vlastne volá ma naspäť…“ namiesto: vietor ma volá späť alebo tak podobne. Zvyšuje to dojem patetickosti, ja osobne mám vtedy pocit, ako keby som čítala nejakú ódu. Ale nevyskytuje sa ti to tam často, takže to len okrajovo 😉 proste to nie je potrebné, to najúdernejšie, čo môžeš v texte použiť je obraz. nezvyčajný, zachytávajúci atmosféru a ďalej štylizácia – spôsob akým to podáš. 

  Čo ešte veľmi veľmi ruší je pravopis. máš ho v celku slušný, až na: bez ľútostí – bez ľútosti, alebo: z ľahkým srdcom – s ľahkým srdcom (s kým s čím = vždy „s“, z koho z čoho = vždy „z“) a ešte by si mohla skúsiť písať s diakritikou, pretože bez diakritiky to úplne kazí dojem z diela.

  Prečítala som tvoj Vietor teda dvakrát a musím povedať, že tam máš naozaj veľmi pekné momenty 🙂 tie drobné chybičky sa doladia časom, takže v pohode 🙂 ale určite to máš v sebe a píš.

   

  Zita

   

 • Za prve-musím Ti poďakovať za to že si zobrala na seba ťažkú a nevďačnú úlohu asenizátora: Ten blog to veľmi potreboval. Ohľadne pravopisu všetko beriem. Odkedy takto píšem, viditeľne sa mi zlepšuje, ale niektoré veci sú pre mňa veľmi ťažké. Ešte aj diakritika je v ruštine trochu iná, preto som veľmi neistá v tých veciach. 

 • Takže to mám chápať že ty si Ruska?? tak potom všetka česť! ty kks! 😀 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button