Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Prvá kytica

Prvá kytica


Trio Sokol: Augustin Stinko Sokol jr., Jozef Ďodi Sokol a Augustin Gugu Sokol


Chuck


Chuck Norris,


čak, čak, čak,


trpezlivo čaká,


až spraví Replikátora,


iba z kociek „Lega“.


Obr. 1: „43 Horizont události.jpg, 2007, špeciálna technika autora, 60x91cm.“


http://jozef-sokol.webovastranka.sk/image/1292/8808_Horizont_ud%C3%A1lost%C3%AD.jpg


http://vtipy.vychytane.sk/k/137/chuck-norris/


Wikipedia uvádza: Carlos Ray „Chuck“ Norris (* 10. marec 1940), je americký akčný hrdina, Hollywoodsky herec a momentálne aj internetový fenomén, s veľkým fanklubom. Existuje aj internetový súhrn faktov o ňom. Je hviezdou seriálu Walker Texas Ranger. (…) Replikátori sú tvorení z tzv. blokov, t. j. elektronických častí, schopných spájať sa do rôznych tvarov a vytvoriť rôzne samostatne pracujúce a fungujúce celky. Každý blok pracuje samostatne, čo umožňuje po zničení Replikátora znovu ho poskladať do niečoho iného. Replikátori sú stroje, schopné prežiť takmer čokoľvek. Používajú zložitú logiku a veľmi dobre si všetko pamätajú. Jeden zo spôsobov, ako ich poraziť, je použiť na nich jednoduchú logiku a jednoduchú taktiku, no treba vždy vytvárať nové spôsoby boja, nakoľko ten predošlý už nie je účinný. Replikátori boli vytvorení istou presne neznámou rasou, resp. jedným druhom, ktorý si takto chcel urobiť spoločníka, no zjavne sa to vymklo spod kontroly. Asgardi dokázali zopár Replikátorov izolovať a skrotiť ich, no väčšinou sa tieto pokusy nepodarili. (…) Asgardi sú nepriatelia Goa’uldov a bojujú s Replikátormi. Uzavreli spojenectvo so Zemou. Prvé stretnutie sa uskutočnilo na planéte Cimmeria (P3X-974), ich domovskou planétou je Otala v galaxii Ida. Sú jednou zo štyroch rás, ktoré používali systém hviezdnych brán. Ich vzťah k ľuďom bol síce od počiatku priateľský, no dlho neposkytli ľudstvu žiadnu z vyspelých technológií, o ktoré žiadalo. (…) Hviezdna brána je vedecko-fantastický televízny seriál, ktorý ideovo vychádza z filmu Hviezdna brána (ang. Stargate). (…) Vo svete seriálu sa nachádza sieť antických zariadení, nazývaných hviezdne brány, ktoré spájajú vzdialené kúty Mliečnej dráhy a ponúkajú takmer okamžité medzihviezdne cestovanie. Hviezdna brána zobrazuje dobrodružstvá SG-1, najlepšieho tímu spomedzi ďalších najmenej 25 tímov, ktoré preskúmavajú galaxiu, hľadajú nových spojencov a technológiu na obranu Zeme proti Goa’uldom, Replikátorom a neskôr služobníkom Ori. Paralelne k začiatku 8. série naň dejovo nadväzuje prvá séria, seriálu Stargate: Atlantis. V roku 2007 bol seriál Hviezdna brána ukončený a Stargate: Atlantis bol ukončený v roku 2009, 5. sériou. V roku 2008 boli nakrútené dva filmy, v ktorých je zavŕšený nedokončený dej zo seriálu, a to Stargate: The Ark of TruthStargate: Continuum. Seriál vznikol v roku 1997 a vyrobilo sa 214 epizód, v desiatich sériách. Je to najdlhšie vysielaný sci-fi seriál bez prerušenia vysielania. Je oficiálne zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. V roku 2007 sa Hviezdna brána umiestnila na 28. priečke v rebríčku časopisu TV Guide o najkultovejšiu televíznu šou všetkých čias. V roku 2009 sa začal vysielať nový seriál s názvom Stargate: Universe.


Vila


Rozvášnená masochistka,


beží k svojej milej.


Tĺkli sa navzájom bičmi,


v prepychovej vile.


Pri tom medom natierali nielen svoje biče.


Obr. 1: „IMGP5406.jpg, Medová krajina, 2008, olej, 80×65 cm.“


http://jozef-sokol.webovastranka.sk/image/1292/12505_IMGP5406.jpg


Wikipedia k tomu uvádza: Masochizmus (podľa rakúskeho spisovateľa Sacher-Masocha (18361895), ktorý túto aberáciu románovo opisoval), je forma sadomasochizmu (F65.5 podľa MKCH-10), pri ktorej sa daná osoba (masochista) ukája tým, že je ponižovaný a týraný inou osobou. U jednotlivca dochádza k sexuálnemu uspokojeniu iba vtedy, keď je týraný. U masochistu sa združuje vzrušenie s bolesťou duševnou alebo telesnou. Širšie je masochizmus aj vlastnosť, keď jednotlivec znáša bolesť, ktorej sa môže vyhnúť, alebo sám trýznenie v živote vyhľadáva.


Poznali sme dievčinu, ktorá sama vyhľadávala trýznenie v živote tak, že písala básne, a potom o nich čítala kritické komentáre.


Chile


Než se člověk vymočí,


už je tu opět výročí:


Pabla Nerudy.


Proto já, a Pablo Neruda,


rozzáření do ruda,


proběhli jsme čile Chile.


A po návratu do Evropy


i skrz pustou v Hortobáďi:


zvenku zelení,


zevnitř rudí.


Obr. 1: „Měsíc nad maďarskou pustou.jpg, 2005, olej, 18×25 cm.“


http://jozef-sokol.webovastranka.sk/image/1292/14612_M%C4%9Bs%C3%ADc_na_ma%C4%8Farskou_pustou.jpg


Wikipedia k tomu uvádza: Pablo Neruda (* 12. júl 1904, Parral, Čile – † 23. september 1973, Santiago, Čile), vlastným menom Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto, bol čilský spisovateľpseudonym si zvolil podľa českého spisovateľa Jana Nerudu. Bol nositeľom Nobelovej ceny za literatúru (1971). (…) Maďarská Puszta je vynikajúcim príkladom kultúrnej krajiny, formovanej s pastoráciou ľudskej spoločnosti. Krajina Národného parku Hortobágy zachováva nedotknuté a viditeľné dôkazy, a jeho tradičného použitia, viac ako dve tisícročia, a predstavy harmonických interakcii, medzi ľuďmi a prírodou.


„Košice, to je osobitné miesto na konci republiky, kde sa v šesťdesiatich rokoch 20. storočia ešte stále snúbil a miešal akýsi aristokratický pocit lokálpatriotizmu starousadlíkov s novou prílivovou vlnou takzvaných industrializačných dobyvateľov. 20. storočia.“ JURÍK Ľuboš, ŠUHAJDA Dodo: Slovenský bigbít. 2008, Bratislava, Slovart, 390 s., s. 311, ISBN 978-80-8085-466-9. Takto vnímali niektorí košickí starousadlíci aj „industrializačných“ privatizérov. Augustin Stinko Sokol jr., potomok košických starousadlíkov, vzhľadom na svoj vek (narodil sa 11. novembra 1995), to mal síce na háku, Jozef Ďodi Sokol uvádzal názvy a popisy svojich obrazov v češtine, Augustin Gugu Sokol to najprv vnímal ako príležitosť pre vylepšenie životného prostredia.


http://www.kosice.sk/clanok.asp?file=gov_90-94_poslanci_sk.htm


Neskôr ale z toho vytriezvel, lebo naši „Zelení“ boli ako melóny: zvonku zelení a zvnútra červení.


Vďaka svojej vzácnej priateľke, Lise Dearmond Allen, mal Augustin Gugu Sokol tú veľkú česť a aj šťastie, že mal možnosť sa osobne zoznámil so vzácnymi ľuďmi. Okrem Kurta Vonneguta jr., to bol aj Pablo Neruda. Bolo to koncom roku 1969. Lise slávnemu spisovateľovi prečítala aj hore uvedenú básničku, ktorú ale predtým preložila do španielčiny. Gugu bol najprv z toho zhrozený. Predpokladal, že sa kvôli tomu spisovateľ urazí. Ale opak bol pravdou: iba sa rozosmial svojim známym srdečným smiechom. Potom básničku prebásnil, že sa vynikajúco rýmovala, a to omnoho lepšie, ako v češtine.


Tangáče


Moja milá beží z pléna


a je celá usoplená,


lebo zoťali jej tézu


a už na ňu lezú.


 


Na vzpieračkou v ťažkej váhe,


tangáče hlboko zarezané,


ako minimum na maxime,


kvetinkami modrín ovenčené.


 


Tancuje v tangáčoch vášnivé tango,


za stenou Pink Floyda,


za oknami Billa Gatesa,


za dverami Jimma Morrisona,


na jeho hrobe v Père-Lachaise,


voňajú kvetinky modré.


Obr. 1: „Kostelík mého dětství.Rozália.jpg, 2008, olej, 66×86 cm.“


http://jozef-sokol.webovastranka.sk/image/1292/13327_Kostelik_m%C3%A9ho_detstv%C3%AD.Roz%C3%A1lia


Wikipedia k tomu uvádza: Pink Floyd je britská skupina, považovaná za priekopníka psychedelického, neskôr progresívneho rocku, známa svojimi experimentami so zvukom, koncepčne ladenými hudobnými projektmi, zaujímavými obalmi albumov a pompéznymi živými vystúpeniami. (…) The Wall (Stena) je koncepčný album anglickej rockovej kapely Pink Floyd, ktorý bol vydaný roku 1979. Hudobnou kritikou a aj fanúšikmi je označovaný, ako jeden z najlepších albumov skupiny, je všeobecne považovaný za rockovú klasiku a jeho depresívne hymny inšpirovali mnohých súčasníkov skupiny Pink Floyd. (…) William Henry Gates III (* 28. október 1955), všeobecne známy ako Bill Gates, je americký podnikateľ. Spolupodieľal sa na napísaní interpretra Altair BASICu, pre architektúru Altair 8800 (prvý komerčne úspešný osobný počítač). Bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation a dnes je predsedom jej predstavenstvahlavný softwarový architekt. (…) Microsoft Windows (Okná), je názov pre sériu niekoľkých rodín operačných systémov, od spoločnosti Microsoft. (…) Jim Morrison, vlastným menom James Douglas Morrison, (* 8. december 1943, Melbourne, Florida – † 3. júl 1971, Paríž), bol básnikspevák skupiny The Doors (Dvere). Je považovaný za jedného z najcharizmatickejších, najoriginálnejších frontmanov hudobnej skupiny, ktorý svojim vystupovaním ovplyvnil životný štýl a správanie mnohých rockových hudobníkov. Bol aj autorom niekoľkých básnických zbierok, krátkeho dokumentárneho filmu a aj troch hudobných videoklipov („The Unknown Soldier“, „Moonlight Drive“, a „People are Strange“). Morrison zomrel v Paríži vo veku 27 rokov. Je pochovaný na cintoríne Père Lachaise. (…) Cimetière du Père-Lachaise, (doslova „Cintorín Père Lachaise“) alebo Cimetière de l’Est („Východný cintorín“), je najväčší parížsky cintorín (48 ha), v samotnom centre Paríža. Je to jeden z najslávnejších cintorínov na svete. Nachádza sa v 20. obvode a je povestný tým, že je najnavštevovanejším cintorínom sveta, ktorý láka ročne stovky tisícok návštevníkov.

Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button