Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

adhara

AUTOR

adhara

Šuflíkové vydanie :-)

Keď vymyslím príbeh, vždy ho túžim držať v ruke ako knihu a túžim ho takto držať čo najskôr. Preto som zaviedla tzv. „šuflíkové vydanie“ – román si dám v obochode zviazať, aby som si ho  mohla vložiť do šuplíku v stave čo najviac podobnom skutočnej knihe. Nielen vonkajší vzhľad, ale aj vnútorná štruktúra a organizácia textu je čo najviac podobná vydaným knihám. Dokonca sú tam aj informácie o „vydaní“ – koľké vydanie je to a tiež veľkosť nákladu (tá je spravidla 2 ks – jeden hlavný a druhý záložný).


Takže takto to asi vyzerá:


 šuplíkové vydanie


 


Grafický návrh aj prevedenie obálky si robím sama. Nemám doma ale nijaký špeciálny program na grafiku, takže to tak aj vyzerá. 🙂


 


knihy zboku


 


náhľad na otvorenú knihu


Tlačenie na formát A5 tak, aby sa to dalo zviazať, je oveľa zložitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nie každá tlačiareň to dokáže – presnejšie, nie každá tlačiareň to dokáže tak, aby sa ušetril papier, nebola s tým zbytočná robota a navyše sa to dalo pekne zviazať a vyzeralo by to ako kniha. Čísla tlačených strán sa riadia zložitým vzorcom, ľahko sa pri tom možno pomýliť (aj som sa mýlila). Nemôžete spustiť tlač a odísť – každý list sa v tlačiarni musí obrátiť ručne. Vytlačenie jednej knihy preto trvá aj 4-5 hodín nepretržitej práce. Nehovoriac o takých komplikáciách, ako že keď ide dlhú chvíľu všetko dobre, tlačiareň si povie, že sranda musí byť a náhle jej dôjde toner alebo sa v nej zasekne list.


Všetko som robila metódou pokus-omyl a tých omylov tam bolo toľko, že by sa z nich dala zviazať ďalšia kniha. 🙂 Ale ten výsledný efekt určite stojí za tú námahu.

Po viac ako siedmich rokoch prispievania dávam zbohom literárnemu blogu Enigma. Dôvodom bola zmena blogu do neprijateľnej a nefungujúcej podoby. Verní čitatelia ma stále budú môcť nájsť na mojich stránkach www.adhara.sk, kde so železnou pravidelnosťou pridávam každý týždeň (minimálne) jeden nový príspevok. Tam budem pokračovať aj v článkoch o písaní, ktoré tvorili väčšinu mojich príspevkov na Enigme. S mojou tvorbou sa dá stretnúť aj v oddelení knižných noviniek v podobe tretieho vydaného románu – Úvod do teórie chaosu.
Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to Šuflíkové vydanie :-)

 • Je to dobrý nápad, to si ma teraz inšpirovala…x)) sny o tom, že raz naozaj vydám knihu síce pretrvávajú, ale snažím sa byť realistka. =D Mohla by si prosím napísať približnú cenu, koľko ťa jedna kniha stála?

 • Zviazanie ma stálo asi 2 euro 30 centov, celková cena zahŕňajúca aj papier a toner je však zrejme vyššia. Odhadujem to tak na 4 eurá za kus, čas nepočítam.

 • tak to si ma prekvapila, čakala som viac. =) až budem mať trochu času navyše, určite sa po takom niečom porozhliadnem.

 • naozaj vynikajúci nápad, ako si urobiť radosť… a možno aj mojim najbližším 😉

 • Výborný nápad, mňa by nič takéto ani nenapadlo, nebyť teba. Možno to raz skúsim, aj keď naša tlačiereň je taká… no, drzá. =D

  Kde presne si vytvorila tú obálku? V Skicári?

 • Áno, tuším sa to v slovenských Windowsoch volá skicár (ja to poznám ako Paint). Ale písmo bolo urobené vo Worde a potom prenesené do Paintu cez Alt + print screen.

  Keby mal niekto záujem vedieť, aké čísla strán treba dať tlačiť na jeden list A4 (aby sa to potom dalo preložiť v polovici a vznikli tak dva listy A5, dohromady so 4 stránkami), stačí sa opýtať… 😉

 • Ďakujem.

  Áno, Print je to isté ako Skicár.

 • tak uz sa pytam 🙂

 • Chceme tlačiť 4 stránky formátu A5 idúce za sebou. Označme si ich ako x1, x2, x3 a X4 (začína to ako prednáška z matematiky :-)).

  Na prvú stranu listu formátu A4 vytlačíme čísla stránok:

  x4, x1 (presne v tomto poradí!)

  a na opačnú stranu toho istého listu vytlačíme:

  x2, x3

  Pri každom tlačení je potrebné zmeniť parameter počet stránok na list na 2 stránky (pretože systém je blbý a ponechaný sám na seba by vytlačil každú stránku na jeden list). Takisto je potrebné zaškrtnúť formát A4 – bez tohto kroku sa síce vytlačia dve A5 vedľa seba na jednu A4, ale ich odstupy od okraja strán z nejakého divného dôvodu nebudú symetrické, takže po preložení to nebude vyzerať pekne.

  Príklad tlače: Potrebujeme vytlačiť stránky z číslami 145,146,147 a 148. Dáme tlačiť:

  148,145

  Po vytlačení obrátime list, vložíme ho naspäť do tlačiarne (treba si dať pozor aby nebol hore nohami) a tlačíme:

  146,147

  Po úspešnom vytlačení list prehneme tak, aby sa najmenšie číslo stránky (v našom prípade 145) dostalo na vrch a najväčšie (148) na spodok. Strany 146 a 147 sú vo vnútri. Netreba nič strihať, výsledný efekt je rovnaký, ako keby sme zviazali dve po sebe idúce A päťky. Takýchto listov s nadväzujúcimi číslami za sebou naskladáme mnoho a vznikne celá kniha.

  Odporúčam mnohonásobne skontrolovať po sebe správne poradie listov aj čísla stránok predtým, ako to dáme zviazať. Mne sa často stávalo, že som už (spravidla polomŕtva od únavy po pár hodinách) zamenila jednu cifru v čísle stránok a až po zviazaní som s hrôzou zistila, že tie stránky sú chybné. A stal sa už aj taký kuriózny prípad, že som mala síce správne čísla stránok, ale pochádzali z dvoch rôznych románov. 🙂 V čase tlačenia jedného románu preto silne doporučujem pozatvárať všetky ostatné dokumenty.

  To by bolo stručne všetko, dúfam, že som bola aspoň trochu zrozumiteľná.

 • Nemusíte dokonca ani nosiť knihu do knihviazačstva. Dá sa to zviazať aj doma, jednoducho, rýchlo, aj keď samozrejme to nebude vyzerať až tak profesionálne. Ale metóda, ktorú Vám predstavujem, má jednu výhodu a to tú, že nemusíte roztvárať knihu násilím, aby ste videli aj na písmenká, čo sú príliš blízko vnútorného okraja. Keď položíte knihu na stôl otvorenú, nezavrie sa Vám (čo sa o profesionálne zviazanej knihe nedá povedať). A hlavne – táto väzba Vás nebude stáť ani cent! (okrem nákladov na materiál).

  Potrebujeme na ňu knihu vytlačenú vyššie popísaným spôsobom, pravítko, novinový papier, štetec, chemopren (musí to byť chemopren, žiadne iné lepidlo) a voľný (čiže nie o stôl primontovaný) zverák.  

  Postup: Za pomoci pravítka veľmi presne vyrovnáme všetky listy budúcej knihy, aby v žiadnom smere neprečnievali. Z oboch strán knihy potom priložíme novinový papier, radšej niekoľko vrstiev (ako izolácia) a opatrne, aby sa nám listy ani nepohli z vyrovnanej polohy, vložíme do zveráka. Chrbty listov, teda tá strana, ktorú chceme zviazať, smeruje dole. Zarovnáme knihu vo zveráku tak, aby ju zverák zovrel priamo v strede a dobre (podotýkam dobre!!!) ju vo zveráku utiahneme. Listy by mali byť zovreté tesne pod hranou.

  Potom otočíme zverák na opačnú stranu a niečím ho podoprieme, aby budúci chrbát knihy bol vodorovne. A teraz nasleduje najdôležitejší krok: Natrieme na listy rovnomernú vrstvu chemoprenu a štetcom ju pozorne rozotrieme až k okrajom (pozor na pretečenie a na prilepenie izolačných novín – tomu treba zabrániť). Necháme zaschnúť a potom natrieme druhú vrstvu. Opäť necháme zaschnúť… a je to. Vyberieme hotovú zviazanú knihu.

  Znie to neuveriteľne, ale ten chemopren vytvorí mimoriadne pevnú a ohybnú väzbu, pričom ho nebude vôbec vidno. Ak sa to urobí správne, nevtečie medzi stránky a zároveň drží každú z nich pevne na svojom mieste. Ani ja som tomu neverila, kým som to u kamaráta nevidela. Ten chrbát knihy je potom ešte dobré z vonkajšej strany prelepiť papierom, aby nebolo vidno sopľavú farbu chemoprenu, ale to je len estetická záleźitosť, kniha funguje aj bez toho.

 • tiez som si uzil svoje. ale da sa pouzit i disperzne(Hercules). biela spriehladnie a nesmrdi tolko.

  ale skus vytlacit nie stvirstranku ale povedzme 32stran rucnym prepocitavanim. dnes nastastie sa tlaciarne posuvaju dopredu a da sa vytlacit booklet iba jednym krizikom. zvysok poriesi tlaciaren sama.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button