Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

strossovci

AUTOR

strossovci

24.júl

 

Ráno po daždi. Vzduch voňal vlhkou hlinou. Starý muž vyšiel na verandu svojho domu a položil ruku na mokré zábradlie. Rozhliadal sa po okolitých záhradách. Z vedľajšieho dvora k nemu doliehali vzrušené výkriky.  

„To je paseka," prikyvoval starec. Rukou si prešiel po vráskavej plešine a pomaly schádzal zo schodov. „Prekliata víchrica, zasa budem mať celý deň robotu."

Chodník lemoval rad kvetináčov s muškátmi. Vietor ich rozhádzal. Muž zo všetkých misiek trasúcimi rukami povylieval vodu. Zodvihol každý kvetináč, starostlivo ho očistil, utlačil hlinu pri koreni rastliny a vrátil ho na svoje miesto. Pomaly si narovnal chrbát a šuchtal sa k drevenému záhradnému domčeku. Zastal a ešte raz sa poobzeral. Mokrá tráva sa leskla v žiari vychádzajúceho slnka. Už teraz bolo horúco. Po celej záhrade boli roztrúsené polámané halúzky. Dokonalý trávnik bol zohyzdený lístím zo susedovej lipy. Muž zagánil cez plot na vysoký strom.

Pomaly siahol do vrecka tesilových nohavíc a vybral kľúče. Spolu so zväzkom vytiahol aj dokrkvanú látkovú vreckovku. Spadla na zem. Pomaly ju zodvihol, poskladal a utrel si ňou ústa. Odomkol domček a vybral z neho hrable s dlhou drevenou rúčkou. Začal pracovať. Presnými pohybmi pomaly ťahal hrable po mokrej tráve. V diaľke začul húkať hasičské auto. Otočil hlavu k susedovej záhrade. „Ešteže mi plot nepolámalo," zašomral. Za plotom, v záhone červených ruží trčala zapichnutá strecha susedovho domu.  

Ďalšie príspevky

Komentáre

9 Responses to 24.júl

 • Po prvom čítaní som mal pocit, že to nemá pointu, ale potom som si len povedal, že je asi príliš neskoro a tak si to musím prečítať znovu.
  Po druhom čítaní som si povedal: Jéj to je pekne napísané.
  Ale stále som v tom nevidel pointu, tak som sa dal na tretie čítanie.
  Po treťom čítaní som našiel pointu. Teda aspoň som si to myslel, lebo potom som si prečítal nadpis. 🙂
  Ten nadpis! To by ma nenapadlo, naraz som sa na celý príspevok zahľadel novým pohľadom, ktorý si vynútil štvrté čítanie.
  Po piatom čítaní som to ešte letmo preletel očami šiesty krát a mal som pocit deja-vu. Kto vie prečo? 😀
  Ale až siedme čítanie mi ponúklo to čo som hľadal. Uspokojenie a dobrý pocit z čítania.
  V tejto eufórii sebauvedomenia som sa ako blázon pustil do ôsmeho čítania. To bola taká sranda, že pri deviatom čítaní som sa už len rehotal sám na sebe, že ma to ešte baví čítať. Ale skutočne.
  Vážne neviem, čo to spôsobilo, ale tento príspevok, proste môžem čítať dookola a čím viac ho čítam, tým viac vecí sa snažím do jeho obsahu napasovať. :D:D:D
  No nič.
  Radšej to ukončím, lebo ma to láka na jedenáste čítanie, ale to už by som prisudzoval každému slovnému spojeniu v priamej reči nejaký symbolický význam a našiel by som v tom vážne aj také veci, ktoré tam zjavne na prvý pohľad vôbec nie sú.
  Bláznivé.

  Teším sa na ďalší z tvojich príspevkov.
  S pozdravom Dušan Damián. 😀

 • Ja tiež začínam chápať len matne :D:D:D:D a tomu dátumu vôbec nerozumiem, ale celkom ma to zaujíma.  Bože čo to je za dátum?
  Dobre, už zo seba nejdem robiť blba 😀

 • Tak neviem, mám sa pustiť do podrobného vysvetľovania? Nestratí to svoje čaro? Možno Dušana sklamem, že tam nie je to, čo tam po 10 čítaniach/Bože fakt?/ našiel? Ale Palome možno aspoň vysvetlím, čo bolo 24.júla. Ide o víchricu, ktorá sa minulý týždeň prehnala Malackami a zopár striech to tu skutočne zhodilo. Prežili sme tu fakt asi hodinu hrozného strachu a ráno bolo také krásne a slnko tak úžasne svietilo. Svietilo na polámané stromy, popadané komíny a rozbité autá. Chcela som vystihnúť ten kontrast. A potom je to o ignorantstve, neznášanlivosti, zlosti starých ľudí, pedantnosti a čo ja viem? Nesklamalo vysvetlenie?

 • Určite nesklamalo.
  Prvú časť tvojho vysvetľovania som pochopil po štvrtom čítaní a tú druhú po piatom.
  Ja len, že som v tom mal chuť stále niečo hľadať. :D:D:D To som totiž celý ja. 🙂

  Ale musím ti povedať, že sa do toho dajú napasovať aj obludné biblické významy. Pred spaním som ešte rozmýšľal, či vôbec vieš čo si napísala.

  PS: Žartujem. :D:D:D
  (ale fakt som si to prečítal toľko krát)

 • Pekne. Biblické významy som tam určite ja nedávala, ale šak hľadaj ešte chvíľu, nech je sranda. A ďakujem!

 • Ďakujem, vysvetlenie postačilo 🙂 tú druhú polku – teda ignorantstvo a neznášanlivosť, to mi došlo celkom jasne 😀 napríklad ja si ani nemyslím, že to musí byť len neznášanlivosť a ignorantstvo starých ľudí, ale prišlo mi to celkom aktuálne aj u mladých ľudí. Dokonca ani toho ušomraného starca som nevnímala ako starca.

  Pekné dielko 🙂 naozaj.

 • Zuzana, asi budeš prvá autorka na svete, ktorá dosiahla, že príbeh čitateľa „zacykluje“ a po 1283. čítaniach skončí v blázninci 🙂 Je to naozaj dobrá poviedka.

 • Díky, cením si to.

 • ignoranti sú ako mladí, tak starí. Toto bol len jeden konkrétny ufrflaný dedek. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button