Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

VI. kapitola – nadviazanie na V.kapitolu

Toto je krátke a len také formálne nadviazanie na piatu kapitolu. Je však potrebné, pretože je tam nebadaný dejový zvrat, ktorým však budem pokračovať neskôr, lebo v histórii sa toho stalo veľa a príbeh nezávisí len na postavách z "jedinej kasty"… Druhá časť šiestej kapitoly je však určite zaujímavejšia, aj keď musím povedať, že je to len ďalšie ticho pred búrkou. Pár zapletených postáv, ktoré sa nakoniec skomolia dokopy. Ale to zas až v siedmej kapitole 🙂 tak príjemné čítanie.

 

Na druhý deň muži Lakotov – Hunkpapov tancovali Tanec Slnka vo veľkom, osobitnom típí, postavenom práve pre tento účel. Indiáni vždy vedeli zaodieť ktorúkoľvek životnú udalosť posvätným javom a práve preto bol ich život plný rituálov slávností a obradov. Tancovalo sa za zvuku bubnov a piesne často pripomínali mýty, nepokladalo sa však za zábavu, ale za istú formu  modlitieb.

Indiáni tancovali na počesť významných udalostí, akými boli napríklad začiatok lovu, alebo odchod do boja. Slávnostné prijatie chlapca medzi dospelých mužov slávili práve Tancom Slnka, ktorý trval celé štyri dni. V prvý deň muži krúžili okolo típí, napodobňujúc pohyby Slnka, v nasledujúci deň pískali na orlích kostiach na počesť Búrkového vtáka a v ďalšie dva dni ich zavesili pomocou špeciálnych hákov prichytených pod kožou na prsiach, či na chrbát na dlhé lano pripevnené k vrchu hlavného stĺpa obradného típí. Mužov roztočili a nechali ich krútiť sa veľkou rýchlosťou až do vyčerpania, alebo až kým sa im po čase nepretrhla koža, pričom sústredene mysleli na Slnko v nádeji, že im tak Wakan Tanka zošle videnie, ktoré zohrá dôležitú úlohu v ich živote. Indiáni verili, že len keď sa človek priblíži smrti, môže sa stretnúť s Veľkým Duchom, teda s Wakan Tankom.

Hunkesni tancoval, až napokon odpadol únavou. V ten deň mu jeho pyšný otec vplietol do vlasov prvé biele orlie pero. Na počesť Hunkesniho statočnosti a oddanosti v boji usporiadal Sediaci Býk hostinu a daroval svojmu synovi, ako svojmu budúcemu nástupcovi vlastné meno.

Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button