Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

kopaLadu
Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

ĽADOCHOD NA HRONE

Január 2009 – nízke teploty začiatkom roka spôsobili vytváranie súvislého ľadu na Hrone. V nádržiach bol ľad hrubý 10-20 cm. Koncom januára sa ľad polámal a  prúd ho odniesol – na niektorých úsekoch sa však rieka tak zaplnila ľadom, že sa vyliala z brehov a ohrozovala blízke obce (Tekovská Breznica, Psiare, Kozárovce). Miestami boli kryhy nakopené aj do výšky 2 m. „Ľadová rieka“ dosahovala miestami až 100 m šírku, pričom koryto s prúdiacou vodou nebolo vôbec vidno. 24. januára bol ľad uvoľnený pomocou náloží za asistencie vrtuľníka.


Voda zatopila cestu Kozárovce – Psiare, takže pre dopravu bola uzavretá.
Rómska osada za Kozárovcami bola evakuovaná. 


Aby sa voda nedostala pod cestu do dediny, rúry popod cestu boli založené
vrecami s pieskom. Dobrovoľníci tu pracovali celú noc. Prítomný bol aj mi-
nister Kaliňák. Kopiaci sa ľad, hroziaci, že sa prevalí cez cestu, spôsoboval miestnym obyvateľom zimomriavky. Mnohí nespali celú noc. 

 


Na tomto mieste v lete vystupujeme z lodí, aby sme sa občerstvili v známom
motoreste STOP.


Polícia tu naozaj urobila vodičom STOP, kvôli zatopenej ceste.


Za Kozárovcami Hron priteká k Tlmačom. Tu sa začína vodná nádrž
Veľké Kozmálovce. Bola pokrytá súvislou trojkilometrovou vrstvou ľadu
hrúbky 10-20 cm. 


Vrtuľník po prevedenom prieskume uložil na ľad dynamit, pomocou
ktorého sa ľad uvoľnil. 


Hať Veľké Kozmálovce mohutne vypúšťala vodu, aby hladina klesla a ľad sa polámal.


Hať Kalnica tiež spustila bubny. Je o 7 km nižšie, nijaký ľad vo vode nevidieť.

 


Niečo pozitívne. Obec Kalná nad Hronom obnovila areál pamätníka bojov z
2. svetovej vojny. Pri vynovenom sovietskom tanku T-34 vyrástol utešený areál
s prístreškami a zámkovou dlažbou. Blízke parkovisko bude v lete iste obľúbeným nástupiskom vodákov na splav dolného Hrona. 


Na stene pamätnej izby bojov sú dodnes stopy guliek bojujúcich strán, v r. 1944 tu zastala frontová línia takmer na pol roka, napokon Sovietska armáda Nemcov vytlačila smerom cuhauze.  


Pohľad proti prúdu: Voda v Kalnej bola vysoká, takmer povodňová, pre otvorené priehrady nad ňou. V lete to vyzerá celkom inakšie: plávať sa dá len cez pravú (na obr. vzdialenejšiu) stranu rieky. Na ľavej (na obr. bližšej) strane trčia z Hrona zvyšky drevených kolov starého mosta.  

 

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Komentáre

9 Responses to ĽADOCHOD NA HRONE

 • Ahoj Vlado, mohu dát tvůj článek o Hronu na http://www.padlo.cz?
  Míla Pražák

 • Ahoj Míla,

  jasně, potešilo by ma to.

  Ahoj niekedy na teplejšom Hrone.
  V.

 • pozdravujem Vas Vlado,
  aj ja som vlado-kozoroh a som z lipt.mikulas stredny vek.Robim vselico a rad.Voda je uzasna substancia leta a zimy.Poeťicki by som smeu aj inačie ale ťeraz sa nejďem onďiať s veršiky…
  Mam rad zimu slnko pohyb cerstvy vzduch a prirodu.Mozno pod dojmom vodackeho serialu ci zazitku uplne inej krajiny z LODE /splav Oravy/…a preto tato reakcia.
  Uz z blogu vidno ze okolo Vas su fajn ludia a ja by som bol rad keby som sa mohol pridat k partii VODAKOV Hrona.Vela som toho nenasplavoval no rychlo odkukam od inych aj sa naucim.Moje skusenosti so splavovanim vody nicmoc:splav Oravy,raft:Suseca,Bovec,Mlynarica a nieco v Azii …tiez morsky kayaking.
  Vsetko ako clen teamu pod dohladom profika.Inak som chlapec univerzal… a hadam ze by som zapadol. Odpiste mi.Verim ze u vas bude dobra vola a stane sa.
  PS:su to pekne zabery

  vv

 • Ahoj Vlado, … radi Ťa v partii privítame. Máme pár konštantných a osvedčených akcií typu „romantika jak sviňa“ + štipka adrenalínu: v máji Dunajské ramená, v júli Starý Dunaj a Hron, v auguste Hron + ďalšie rieky podľa nálady (t.r. možno nemecký Dunaj s T.I.D.). Ozvi sa začiatkom mája na enigma@enigma.sk kvôli podrobnejším informáciám. Ak ma chceš stretnúť osobne, budem od 20. do 22. marca 2009 na Európskom festivale kajakárskych a vodáckych filmov v Tatranskej lomnici – hotel Morava.

 • příroda je mocná čarodějka

 • Ahoj Vlado z Mikuláša!
  Keď si spomenul Tvoj ,,stredný vek“, či vieš,čo je to u muža stredný vek?: dôchodok Ti nedajú, lebo si príliš mladý a ženy Ti nedajú, lebo si príliš starý! a môžeš si na tejto stránke pozrieť aj môj blog.

 • V pokročilejšom veku treba využiť afrodiziaká. Napr. Porsche 911 turbo tiptronic.

 • Ľady su zaujimave pisem o tejto situacii pracu SVOC, tak dufam, ze to komisiu bude zaujimat. No len je to kazdorocne sa opakujuca MÚ, takze by sa s tym malo nieco robit, pretoze sa to bude opakovat, lebo kazdy rok pride zima a v zime rieky mrznu…

 • … napadlo mi, že by sme príp. tú SVOČ prácu aj mohli na tomto webe uverejniť – najmä vodákov by to iste zaujímalo. Mohlo by to vyjsť v oddelení e-KNIHY (ináč e-book je uznávaná publikačná činnosť – mnohokrát čitateľsky úspešnejšia, ako knižné vydanie – dôvod: je zadarmo). Ak sa Vám takáto možnosť pozdáva, ozvite sa po dokončení práce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button