Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Dušan Damián

AUTOR

dusandamian

Žofkina pošva – alebo slovenská rozprávka po novom

Bolo to…

Teda stalo sa to ešte v dobách keď neboli hodinky ani kalendáre, preto nevieme kedy presne to bolo.

Tiež všetky mapy boli kreslené asi pre milú Jarmilu, takže nevieme ani kde presne to bolo.

Vlastne keď sa tak nad tým zamyslím, ani nevieme, či to vôbec bolo, ale to riešiť nebudeme.

Budeme sa správať akoby to bolo a prisúdime tomuto príbehu aj patričnú dôležitosť a mravné poučenie.

Lebo čo by to bolo za príbeh bez mravného poučenia, však? 

 

Bolo sychravé poobedie a vietor, ktorý sa preháňal slabo vykúreným hradom sa pohrával ajs kráľovou plešinkou, ktorú len viac a viac zvetrával.

Kráľ, vlastným menom Imrich IV.(pre manželku Imino), s tým mal večne problémy. Jeho hlava bola pomaly taká lesklá, že sa z nej koruna stále zošmykovala. Tento jeho stav, ale aj vysoký vek, ktorý žiaľ nepoznáme, prezrádzal, že v krajine je najvyšší čas na nového kráľa.

Ale tu bol ďalší problém.

Kráľ nemal synov. Mal len tri dcéry a vädnúcu manželku.

Ono to vždy dá zabrať nájsť vhodných ženíchov pre svoje dcéry, ale tu už kráľ vsadil na osvedčený fígeľ svojich predkov.

Dvornému čarodejníkovi Tullmovi Čáryprachovi prikázal aby zvolal beštie súce na únos princezien, aby si jeho dcéry vhodne rozhodili.

Plán to bol v skutku geniálne jednoduchý. Čáryprach poznal všetky skrýše divých beštii a tak mohol bohatierom poradiť kam sa majú vydať na osloboditeľskú púť. Tá princezná, ktorá bude oslobodená a navrátená kráľovi ako prvá sa stane kráľovnou a jej osloboditeľ bude novým kráľom.

Lenže čosi sa skomplikovalo.

Prvú princeznú uniesol horský obor Antal, bol princeznou taký očarený, že ju zaraz pripravil o poctivosť. Keď však otehotnela, Antal si ju ako slušný obor už musel vziať za ženu. A hoci z tohto vzťahu vzišli pekné a zdravé deti polobri, v kráľovskom zákonníku sa píše, že kráľom sa môže stať len čistokrvný bohatier ľudského rodu.

Druhú princeznú uniesol drak Šupák, ktorý sa raz tak rozohnil vo svojom príbytku, že odvtedy o princeznejani nechyrovať. Môžeme len dúfať, že je nažive.

Tretiu a najmladšiu dcéru uniesol strašný… Teda lepšie povedané strašne hlúpy Trol. A stalo sa čosi, čo skrížilo kráľove plány nadobro.

Tretia princezná, panna Žofka zlatovlasá, bola taká papuľnatá, že Trola načisto poplietla a on, keďže nebol znalý miestnych pralesov, úplne stratil orientačný zmysel a ajs princeznou zablúdil.

Ale, čo je vážnym problémom?

No predsa, že nevedno kde.

Kráľ sa preľakol, pretože to by znamenalo, že by kráľovstvo mohlo i zaniknúť. Čáryprach usilovne leštil svoj pevný a veľký krištáľový ďalekohľad, ale ani ten mu nepomohol. Panna Žofka nebola nikde v kráľovstve.

Čáryprach bol vlastne starý šarlatán a okrem kartových trikov vedel dobre tak akurát namiešať odvar s kvasených hrozien.

Bol to obrovský žiaľ v kráľovstve, ale napokon sa kráľ rozhodol urobiť to napriek tomu po starom a povolal bohatierov, ktorí boli odhodlaní, hnať sa nemilobohu svetom, za vidinou krásnej panny Žofky a koruny kráľovstva.

A zo zhýčkaných pážat a veľmožov napokon sa našli dvaja bohatieri. Slaviboj zvaný vysoký z rodiny kráľových bratrancov a figliar Ivan zvaný tiež Ivan z rodiny zemepánov od bublavých vôd.

Obaja sa statočne podujali nájsť pannu Žofku a získať korunu kráľovstva pre seba.

A kdesi tu.

Tuto medzi dvoma sokmi.

Práve tu náš príbeh začal.     

Dušan Damián
Kedysi som bol výrečnejší a slová zo mňa prýštili ako gejzíry. No tak ako kedysi, keď som na tento blog prišiel, i dnes sa občas zamýšľam nad tým, či som tvrdým človekom s mäkkým jadrom, alebo mäkkýš s tvrdou podstatou. V duchu podobných myšlienok sa ešte občas rozlievam do veršov a piesní dosiaľ nespievaných. Keby ma chcel ktokoľvek kontaktovať, môže tak urobiť na týchto e-mailoch: dusandamian@centrum.sk alebo dusandamian@gmail.com
Ďalšie príspevky

Komentáre

11 Responses to Žofkina pošva – alebo slovenská rozprávka po novom

 • mám jedinú poznámku….
  POSÍM PROSÍM PROSÍM bla bla bla 1000ktrát prosím, však mi to pošleš na e-mail ak to m áš celé??? Pre moje krásne hnedé oči :D:D Ty si Pavol Dobšinský 2´, až na to, že rozprávky nezbieraš, ale ich píšeš. Aj keď ktovie či sa z toho nakoniec vôbec vykľujw rozprávka :D:D:D

 • A ten názov!!!! Žofkina pošva – alebo slovenská rozprávka ponovom… :D:D:D:D:D:D:D:D veeeľmi veľmi sympatické čítanie 😀

 • Tak som veľmi milo zaskočený…
  Je to ešte staršie dielko, ktoré teraz postupne prepisujem tak, aby som sa zaň nemusel hanbiť… 😀
  Ale ak ho vážne chceš, ja nemám problém. Len ho ešte musím celé po-opravovať a trochu oživiť.

  Diki za koment, naozaj ma potešil. 😀

 • Jasne že mi pošli 😀 e-mail mam maria.mazuchova@pobox.sk nick na azete yamajka261 a icq cislo 448366562….

 • parada, fakt super, uz sa tesim ako to bude pokracovat. kedysi davno som sa aj ja pokusala napisat rozpravku, ale to bolo pre moju malu neter a ani neviem ako to vtedy dopadlo. ale toto je fakt skvele!
  nech ta muza stekli a veselo ti pomaha 🙂

 • Vrela vdaka.
  No bude to tazsie nez som si myslel, prerobit tuto rozpravku tak, aby som citatelov nesklamal, ale nikto sa nemusi bat, ze by som sa nechal ovplyvnit a pokazil to.
  Ale necham este svoje pero isty cas bludit po papieri.

  Opat dakujem. … 😀

 • aa:D..super úžasná rozprávka..hehe…aj ja by som bola rada keby už bola celá…joj…veľmi dobre vymyslená…moholo by si to aj mne poslať???:D hehe

 • môžeš pokračovať.

 • No, zistil som, že pokračovať bude ťažšie než som si pôvodne predsavzal.
  Síce je to už hotové, ale nie je to stále ono.
  Nerád by som upustil z tejto nôty, takže uvidíme.
  Ale vrelá vďaka za komentáre.
  Cením si to. 😀

 • sa pridávam, len doplním otáznik a síce, „môžeš pokračovať?“

 • Ako to myslis, ci mozem pokracovat?
  Ci to vobec dokazem nejako rozvinut? alebo Ci sa na to citim? 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button