Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Vlado Preložník

AUTOR

Vlado Preložník

NPR Boky

Národná prírodná rezervácia Boky sa rozprestiera na južných úbočiach Kremnických vrchov medzi obcami Budča a Hronská Dúbrava. V údolí tečie Hron, popri ktorom vedie štvrorprúdová cesta. Cez rezerváciu vedie náučný obojsmerný letný chodník s dĺžkou 5 km a 13 informačnými tabuľami. Túru môžete začať cca 1,5 km pred obcou Budča pri vyústení doliny Veľký Sietenec, alebo v Hronskej Dúbrave. 

Chodník pred vami otvorí nádherné výhľady na údolie Hrona a protiľahlé Štiavnické vrchy. Pod nami, lemovaný stromami tečie Hron. V diaľke v širokom sedle vidíme obec Ostrá Lúka, známu kaštielom rodiny Ostrolúckych. V rodinnej hrobke je tu pochovaná aj ich dcéra Adela, priateľka Ľudevíta Štúra. Blízko obce je prameň minerálky Ostrolúcka.

 

Najväčším čudom NPR Boky je skalný hríb Čertova skala. Odhadovaná hmotnosť tejto skaly je 15-20 ton. Hrôza pomyslieť, čo by sa stalo, keby sa hríb odlomil a skotúľal po strmom svahu dolu. Ak by ho nezastavili stromy, ktoré by podľa mňa lámal ako zápalky, šinul by si to rovno cez frekventovanú rýchlostnú cestu priamo do Hrona. Takže, ak budete plávať okolo Budče a budete počuť sprava z lesa zvuk lámajúceho sa dreva …  

  ***

Viac o túre k Čertovej skale nájdete na

https://blog.enigma.sk/weblogy/feri/splavujete-rieky/celkom-pekny-vylet
https://blog.enigma.sk/weblogy/vlado-preloznik/splavujete-rieky/jesen-2011-certova-skala

Vlado Preložník
Bývam na úpätí pohoria Tribeč, blízko Nitry. Som dlhoročný splavovač riek, jazier a morí. Okrem toho sem-tam vydávam knihy.
Ďalšie príspevky

Komentáre

6 Responses to NPR Boky

 • Kua, já pod tým kamenom jazdím skoro každý den!

 • Pěknej macek!

 • Čertova skála je viklan?

 • o tomto som urobila projekt na nemcinu…inspirovalo ma to, tak dakujem…:D

 • Nie, nie je to viklan (po slovensky kývavec), je to skalný hríb, alebo aj sopečná bomba. Čertova skala je unikát aj v rámci Európy.

  Citujem z
  http://www.cestovanie.sk/potulky-slovenskom/priroda-a-turistika/skalny-hrib-certova-skala-geologicka-rarita-slovenska/

  Skalný hríb vznikol rozdielnym zvetrávaním nadložnej skaly a podložia. Samotný balvan – tzv. sopečná bomba, je tvorený sopečnou andezitovou horninou, kým jej podložie pórovitejším andezitovým tufom. Pretože podložný tuf zvetráva rýchlejšie, než kompaktnejší andezit nad ním, na mieste ich spojenia vznikla odvetraním tufu práve táto zúženina, ktorá je podstatou zvláštnosti daného javu. Skalné útvary podobného charakteru môžu byť vzhľadom na podložie nestabilné a keďže sa na ňom môžu akoby kývať, označujeme ich pojmom kývavce, alebo viklany. Pri Čertovej skale sa najnovšími výskumami ale zistilo, že by mala byť pevne spojená so svojim podložím a preto sa geológovia prikláňajú ku názvu skalný hríb.

 • … trochu neskoro, ale ďakujem za návštevu tejto fotoreportáže, hádam niekoho aj inšpiruje si tam zájsť – ide jar, je to ideálna rodinná vychádzka, na ktorú tak skoro nezabudnete.
  Ako sa tam dostanete? Ak idete po trase BA – NR – BB, za odbočkou na Hronskú Dúbravu zbystrite pozornosť a čakajte výjazd z rýchlostnej cesty R1 na Budču. Po opustení R1 prejdete cestu po nadjazde doľava na miestnu komunikáciu pod lesom. Sledujte les vľavo, a keď sa v ňom otvorí odbočka do širokého údolia (Veľký Sietenec, ste na mieste. Zaparkujte auto, prečítajte si informačnú tabuľu  a vydajte sa po značke šikmo po stráni za svojim cieľom – skalným hríbom Čertova skala. Trasa nie je dlhá, ani náročná, ak keď vedie strmou stráňou, stúpa len pozvoľna. Aj s prestávkami a neodmysliteľným fotografovaním trvá tam i späť cca 2 hodiny. Výhľady z nej sú očarujúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button