Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Dialóg v augustovom dni roku 1968

RÁNO

GUSTO: Dobre oholený, úspech zaručený. A po oholení ranná nedeľná kázeň na vrchu. Naučil som sa ju naspamäť. V hlave sa to predsa len najlepšie uchováva aj prenáša. Problém nie je naučiť sa naspamäť, ale zabudnúť. Napríklad, po skúškach tie nudné a nepotrebné poučky. Ja si totižto pamäť šetrím pre skvosty svetovej literatúry.

PETER: Je síce nedeľné ráno, ale prečo je to kázeň na vrhu? Veď sme na balkóne.

GUSTO: Je to kvôli podobenstvu o svetle sveta v kázni na vrchu. „Vy ste svetlom sveta.“ Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5. … Kde sa začína fantázia, mýtus, legenda, realita? A kde končí? Taký je začiatok a koniec cesty poznania. Vo dne je osvietená svetlom sveta. V noci sa ukrýva vo večnom kolobehu života bájneho vtáka Fénixa. Ku koncu života zhorí ako padajúca hviezda. A zakaždým sa znovu zrodí z vlastného popola. Ako energia a hmota, ktoré nevznikajú, nezanikajú, iba menia svoju formu. Einstein pomocou štvorca rýchlosti svetla vložil medzi energiu a hmotu symbol rovnosti. Sloboda, rovnosť, bratstvo! Tak vykríkol vyslobodený duch energie, ktorá bola spútaná v začarovanej Aladinovej lampe. Bol to jeden z najväčších objavov v dejinách ľudstva. A ako sa prvýkrát využil? Ráno 6. augusta 1945 nad Hirošimou zhorela padajúca hviezda. Do výšky stúpal obrovský hríb z popola vtáka Fénixa. A potom padal na zem ako čierne slzy. Bol to hrôzostrašný začiatok novej atómovej doby. … Byť alebo nebyť v pravý čas na správnom mieste? To je rozšírená Hamletova otázka. A tu je ten čas a to miesto. Je 18. august. Meniny má krásna Helena. Kvôli nej sa začala vojna v Tróji. A po jej skončení sa začalo putovanie Odysea. Sme na dôstojníckej slobodárni, vojenský útvar číslo také a makové, ktoré vrabce vyzobali.

PETER: Kontráš sa už kvôli tým vrabcom na teba sťažoval.

GUSTO: A čo ty na to?

PETER: Pripomenul som mu, že to bol anonymný dotazník. Zrejme až tak anonymný nebol. Potom, že to máš za pár. A nakoniec, že je to len sranda.

GUSTO: A sranda musí byť, aj keby nebolo na chlieb náš každodenný… Hašek a Heller písali o oboch svetových vojnách s nadpriestoročasovým zmyslom pre srandu. Vojak Švejk a kapitán Yossarian sú najväčší bojovníci, lebo bojujú proti nezmyselnosti vojny. A Yossarian slúžil u letectva ako my. … Takže, čo nás dnes čaká a neminie?

PETER: Sľúbil si, že mi pomôžeš s mojim lietadlom. Je to makačka. Doobeda to nestihneme. Naobedujeme sa a budeme pracovať aj poobede, aby sme stihli večeru.

GUSTO: A po večeri v péveeske aj film Hvězda zvaná Pelyněk. Videl som ho ešte v civile. Nádherný film! Jeho dej sa odohráva v dobe Švejka a jeho svetovej vojny. Predtým som videl film Niekto to rád horúce. Porovnával som tanečné a spevácke show Bohdalovej s hollywoodskou Superstar Monroe. Bohdalová je omnoho lepšia a dokonca ani Brežnev sa jej nevyrovná!

„Okná na spálni Brežneva sú vždy dlho do noci vysvietené, lebo si pred spánkom prekladá zo saka na pyžamo všetky svoje vyznamenania. Pritom hľadí do zrkadla a vraví: Ja star, ja očeň star. … Ja superstar!“

Brzobohatý zase umelecky pôsobivo uviedol podobenstvo o hviezde Palina. „A zatrúbil tretí anjel.“ Zjavenie, kapitola 8.

DOOBEDA

GUSTO: Boh vojny Mars by si zgustol na tomto pohľade. Cez buzerplac rezko pochodujú naši zdatní vojaci. Pritom spievajú tú istú pieseň, ktorú budú večer vo filme spievať vzbúrení vojaci. Pridajme k tomu tvoj hrdinský tenor a môj sýty barytón.

„Okolo Hradce v malé zahrádce rostou tam tři růže. Cárárá!

Jedna je červená, druhá je bílá, třetí kvete modře.“

PETER: Dúfam, že aj naša práca nám pôjde tak dobre ako spev.

POOBEDE

GUSTO: „My letci máme oceľové vtáky.“ Pohľad na naše lietadla ma vždy nadchne! Na ich lesklých povrchoch sa odráža obloha s letiacimi vtákmi. Organické vtáky, mechanické lietadlá a magickí anjeli. Sládkovič sa vo svojej Maríne pýta. „A čo je mladosť? 25 rokov?“ A odpovedá. „… je anjel v prachu zaviaty!

Sládkoviča v piesni dopĺňa jeho menovec Braxatoris s Dusíkom.

„Marína, rád Ťa mám, ako vták voľný let.

Keď mieri k výšinám, by spevom skrášlil svet.“

Tak do práce, aby sme stihli večeru aj film.

PETER: Buď práci česť!

NOC

GUSTO: „Človek mieni, pán boh mení! Hlas ľudu, hlas boží.“ Znie to síce ako protirečenie, ale je to tak. Pôvodne myšlienka o socializme s ľudskou tvárou vyrástla zo šľachetného a úprimného srdca, ako červená ruža z okolia Hradca. Ale v Československu vraj zúri kontrarevolúcia. Postupne sa začali šíriť takéto a podobné nezmysly. Nuž a proti hlúposti má zdravý rozum malé šance na úspech. A to je vždy začiatok konca.

„Mladý lekár má službu na gynekologickom a pôrodníckom oddelení. Má ho vystriedať ďalší lekár. Ten ale nepríde. Musí preto odkrútiť službu aj za neho. Síce to zvládol, ale je smrteľne unavený. Ráno kráča po slnkom zaliatej ulici. Sleduje okoloidúcich ľudí. S úľavou si povzdychne. Konečne vidím ľudské tváre! Tváre!!“

Socializmus s takouto tvárou mohol vymyslieť trebárs aj unavený Bulgakov. Študoval medicínu v Kyjeve. Potom praxoval v malej dedinke. Keď tam pôrodná baba niečo zbabrala, tak to naprávala lekárska veda. Takže aj Bulgakov si užil svoje! Počas rokov 1966 a 1967 bol uverejňovaný na pokračovanie jeho román Majster a Margaréta. V Moskve, v „žurnale“ Moskva. Mohol som ho vykšeftovať za jedinú fotku Miss August 1967. Je v červených dvojdielnych plavkách. Na hlave červená čiapka. Až na tie plavky vyzerá ako v rozprávke o Červenej čiapočke. A má aj také ľubozvučné rozprávkové meno. Dede Lind. Za román som ale veľkodušne dal celý Playboy. A veru neľutujem. Je to paráda!

„Tma prišla od Stredozemného mora a zahalila mesto, ktoré miestodržiteľ tak nenávidel.“

Ukážka je z kapitoly 25, kde sa opisuje ukrižovanie. Pôsobivo vystihuje dusnú atmošku dnešných dní. Aj socializmus s ľudskou tvárou ukrižujú. Nazvú to bratská pomoc. Nie priateľská. Priateľa si môžeš vybrať. Brata nie.

PETER: Podľa teba teda prídu?

GUSTO: Určite! A nielen podľa mňa. Aj podľa teba. Netvár sa, že o tom nevieš.

PETER: Veď je to len šuškanda.

GUSTO: Šuškanda? A čo spravodajská služba? Ktorý zdroj je vlastne spoľahlivejší a dôveryhodnejší? … Nuž, ťažko povedať.

„Manévre v Izraeli. Americký poradca navrhne náčelníkovi štábu, aby to spustil. Náčelník sa nahne k svojmu pobočníkovi a zašepká mu do ucha. Poradca sa začuduje. Náčelník iba riekne. Je to O. K., ono sa to rýchlo roznesie!“

Dejiny sa opakujú. Zo šuškandy, aj z hlásenia spravodajskej služby, boli už dopredu dobre známe dátumy 22. jún 1941 a 7. december 1941. Napadnutie Sovietskeho zväzu a útok na Pearl Harbor. A čo na to papaláši v Sovietskom zväze a USA?

PETER: Nič.

GUSTO: A sú to dve najväčšie mocnosti. Čo potom môžeme očakávať od našich papalášov?

PETER: Nič. … A to prídu tak skoro, že si už teraz nastavuješ náramkové hodinky?

GUSTO: Prídu asi za 2 alebo 4 dni, aritmetický priemer je 3. Najpravdepodobnejší dátum je 21. august 1968. A nenastavujem si hodinky. To sa iba dotýkam prstencového ruženca na remienku hodiniek. Bolo to asi pred dvoma mesiacmi. … Už si spomínam, v nedeľu 16. júna. Spolužiačka ma práve kvôli posväteniu ruženca pozvala do jej rodnej dedinky na „Rusnaky“. Vďaka opušťáku som mohol prísť. Oslavovali 13. jún 1968, keď bola obnovená ich cirkev, ktorú zrušili v nešťastný piatok 28. apríla 1950. Gréckokatolícky farár, aj pravoslávny pop, vyzvali všetkých, aby si pripili. Na vzájomnú znášanlivosť a ohľaduplnosť. Na spoločnú reč v modlitbách, náboženských piesňach a koledách. Na spoločné posvätené ružence a obrazy.

„Televízny prenos obrazu s koncertom Pop Music Show sa prvýkrát v dejinách uskutočnil už v cárskom Rusku. Pop preniesol posvätený obraz z jednej do druhej zemljanky. Sedel pod obrazom a hral na balalajke!“

Žiaľ, nie všade sa takto oslavovalo. … A prečo sa vlastne dotýkam ruženca? Pokúsim sa to vysvetliť. „Vieš aký je rozdiel medzi kométou a majorom?“

PETER: To poznám. „Kométa je hviezda s chvostom a major je chvost s hviezdou.“

GUSTO: Major má na výložke päťramennú hviezdu. Vo večernom filme sa spomínala hviezda Palina. Nuž a hviezda s prsteňom sú spojené v ruženci. Ruženec je totižto hviezda na prsteni. Má 11 ramien…

PETER: Prepáč, že ťa prerušujem. Náš radista by povedal, že nie sme naladení na rovnakú vlnovú dĺžku. Je to iná reč. Ráno to ešte šlo. Možno preto, že už z detstva poznám príbehy o vtákovi Fénixovi, Aladinovej lampe, Helene Trójskej a Odyseovi.

GUSTO: Takže sa iba trápne predvádzam.

PETER: Tak som to nemyslel.

GUSTO: Veľký mysliteľ prehovoril. Ibaže zatiaľ nie si ako mysliteľ uvedený v žiadnej učebnici! … Ale máš pravdu. Bojovníci ako my majú aj myslieť. Odyseus vymyslel dreveného koňa s úkrytom pre bojovníkov. Vďaka tomu Gréci zvíťazili nad Trójanmi. „Pravda víťazí!“ Tak znie bojové heslo na zlomenej československej šabli z roku 1928. Nedávno som si ju kúpil v starožitníctve. Pekné podobenstvo. Ale zvíťazí pravda? Je 11 bojovných lampasákov a 1 zbabelý. Koho si budú ľudia v budúcnosti viac pamätať?

PETER: Toho zbabelého.

GUSTO: O zbabelosti je v Majstrovi a Margaréte písané v kapitole 26.

„Pilát s tvárou vykrivenou od napätia prižmuroval oči a čítal:… uzrieme čistú vodu rieky života… ľudstvo bude hľadieť k slnku cez priezračný krištáľ… Vtom sa zimnične roztriasol. Medzi posednými riadkami rozlúštil slová:…niet väčšej chyby ako… zbabelosť…“ A o pár riadkov ďalej. „Matúš otvoril ústa a s vytreštenými očami hľadel na miestodržiteľa, ktorý ticho pokračoval: – Nie je to veľa, ale aspoň niečo som urobil.“

Pokúsime sa aj my aspoň niečo urobiť?

PETER: Nuž, pokúsiť sa môžeme. … Ale o čo, ako a s čím?

GUSTO: Riešenie sa nám ponúka v Majstrovi a Margaréte už v 1. kapitole.

„– Preto, – odpovedal cudzinec a prižmúrenými očami pozrel na oblohu, kde v predtuche večerného chladu nečujne krúžili čierne vtáky, – lebo Anuška už kúpila slnečnicový olej, a nielenže ho kúpila, ale aj rozliala. Takže schôdza sa nekoná.“

Rozliaty olej! Dá sa využiť ako účinná zábrana proti pristátiu v noci. Lebo vlci prichádzajú v noci. A spôsob, ako sa u nás pristáva, dobre poznajú. Veď ho predsa oni vymysleli. Pokúsim sa ťa naviesť na spoločnú reč. Prosím ťa, začni s opisom pristávania.

PETER: Pilot s pomocou leteckých rádiomajákov je navádzaný na pristávaciu dráhu, ktorá je vysvietená ako na kolotoči.

GUSTO: Alebo je osvietená svetlom sveta. Veď svet je ako kolotoč. Ráno som o tom kázal. Rádiomajáky aj svetlá sa ale dajú rýchle vypnúť. A keď sa vypnú, tak nastupuje ich najskúsenejší stíhací pilot, s krycím menom Vlk. Pristal by naslepo, zaroloval na koniec dráhy, urobil čelom vzad a rozsvietil silné diaľkové svetlá, ktoré sú pripevnené pod obidvoma krídlami. Ďalší piloti by už pristávali na osvietenú dráhu. Lenže podvozok lietadla, s Vlkom na palube, sa šmýka po rozliatom oleji. Lietadlo preto prešvihne dráhu a rozflákne sa. Letisko sa neobsadí zo vzduchu. Až neskôr ho obsadia pozemné jednotky. Trošku sa to oddiali. Ale nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.

„Umývač okien vypadne z okna na najvyššom poschodí mrakodrapu. Pred očami sa mu mihajú poschodia. Pri každom mu hlavou prebleskne myšlienka, že zatiaľ to nie je najhoršie.“

Pri nácviku sa bude rozlievať namiesto oleja iba voda. „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku!“ Celý nácvik sa dá za krátky čas a v pohode stihnúť.

PETER: Dnes si celý deň pil iba svoj návykový zelený čaj a ja svoje nenávykové červené víno. Na rozdiel od teba som viac menej spoločenský unavený. Ale dobrý spánok to napraví. Pokračovanie sa preto odkladá na zajtra ráno.

Ďalšie príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button