Literárny blog Kope Vás múza?

Cestovateľský blog Cesty a rieky

Dušan Damián

AUTOR

dusandamian

Modlitba za Pána

Nemaj strach Bože!

Veď tvoje svetlo viesť ma môže.

Len nemaj strach!

A i tak, z môjho tela bude raz prach.

Ale nie z mojej duše,

tá totiž, ako šíp z kuše,

zaletí k tebe do neba.

Preto báť sa ti vôbec netreba.

Nemaj strach Bože!

Ja raz prídem do tvojej lóže.

Tak sa už neboj viac!

Zatiaľ môžeme spolu aspoň hľadieť na Mesiac.

A kto vie?

Možno raz keď sa konečne stretneme…

Pozveme aj ďalších ľudí zo Zeme.

A možno, že aj z iných svetov.

Veď aj na lúke je viac kvetov.

Tak sa prosím neboj, Pane!

K modlitbe už zvieram dlane.

Kajúcne ja hľadím na ne.

Ach Pane…!

Kiež by si sa nebál!

Daj nech sa tak stane!

Amen.

Dušan Damián
Kedysi som bol výrečnejší a slová zo mňa prýštili ako gejzíry. No tak ako kedysi, keď som na tento blog prišiel, i dnes sa občas zamýšľam nad tým, či som tvrdým človekom s mäkkým jadrom, alebo mäkkýš s tvrdou podstatou. V duchu podobných myšlienok sa ešte občas rozlievam do veršov a piesní dosiaľ nespievaných. Keby ma chcel ktokoľvek kontaktovať, môže tak urobiť na týchto e-mailoch: dusandamian@centrum.sk alebo dusandamian@gmail.com
Ďalšie príspevky

Komentáre

19 Responses to Modlitba za Pána

 • ..má to veľmi peknú myšlienku…
  …a dokonca som tu našla jeden verš – Možno raz keď sa konečne stretneme – ktorý používam ja v jednej mojej básničke, na tom ju mám založenú…ale to sem nepatrí, to je o inom,…takže pochvala autorovi…

 • Veľmi pekne dakujem. Tato modlitba vznikla z myslienky, ktora ma uz dlhsie prenasledovala. A sice, ze sa modlime vzdy sposobom, ze nieco od Boha chceme. Hoci aj ja som ju skoncil slovami: Daj nech sa tak stane!" ale cele je to o tom, ze sa snazim Boha uistit, ze nezidem z cesty.

   

  Jeden odbornik na modlitby mi povedal, ze by som tuto basen nemal nazyvat modlitbou, lebo nema typizovanu strukturu.

   

  Ale ja tvrdim, ze literarna tvorba by nemala byt o strukture ale o autorovom citeni. A ked ma muza nakopne tak sa nestaram ako pisem ale co pisem. Tolko teda ku tomu.

   

  A este na zaver zelam vsetkym autorom: Nech nas stale sprevadzaju muzy. Pri autorkach to mozu byt aj muzi. 😀

 • Bez Božej vôle sa vraj ani lístok na strome nemôže pohnúť. Takže ak nejaké malé dieťa dostane, povedzme, rakovinu, je to z Božej vôle. V takejto situácii sa rodičia úpenlivo modlia k Bohu, aby ich dieťa vyzdravelo. Modlia sa teda vlastne k páchateľovi, pravda?

 • mas pravdu kacir…presne tak to ludia beru, ked sa stane nieco zle, hovoria si, ze sa  tak stalo z Bozej vole a potom sa k Bohu modlia, aby im v tom zlom pomohol k lepsiemu!…je to dost zamotane, dufam, ze Boh z toho nie je pomotany … zvlastne, ale nikdy ma to nenapadlo tak, ako si to napisal… hm….

 • Je samozrejme, aspon pre tri najrozsirenejsie nabozenstva sveta, ze Boh je vsemohuci a teda vsetko sa deje z jeho vole.

  Ano, aj choroby mozeme nazvat Bozim dopustenim. Ale myslim, ze k tejto teme by sa hodilo pripomenut, aby si ludia precitali z Biblie aspon pribeh o Jobovi. Sice nezodpoveda priamo na tuto temu, ale celkom slusne vysvetluje Boziu logiku.

  Pre tych, co by nevedeli: Boh ludi skusa a Diabol pokusa. Kazda skuska, kazde Bozie dopustenie nas stavia pred krizovatku rozhodnuti. Veriaci clovek, ktory miluje Boha musi preukazat pokoru a zmierit sa so vsetkym co vo svojom pozemskom zivote zazije. Lebo veriacemu cloveku nejde o pozemsky zivot, ale v prvom rade o spasenie svojej duse a o krasny posmrtny zivot v nebi po Bozom boku.

  Ti ludia co podlahnu klamu materializmu a nechaju sa strhnut diablom, cize obvinuju Boha a odvracaju sa mu chrbtom, ti iba dokazuju aka slaba bola ich viera, ak vobec nejaku mali.

  Ale to najdolezitejsie co treba povedat je, ze Boh predsa miluje kazdeho cloveka, ci uz hriesnika alebo svatca. Ale kazdy clovek dnesneho sveta ma v sebe urcity podiel svatosti i hriesnosti a preto ku kazdemu ma Boh individualny pristup.

  Cize za vsetko co urobime budeme raz sudeny. A ako je to aj v zivote, tak aj vo viere. Nieco za nieco. Preto nemozeme nikdy obvinovat Boha ako prveho. Vzdy musime hladat priciny najskor v sebe a az potom postupne rozsirovat hladanie na okolie.

  A este jedna malickost na zaver: Boh je vsadepritomny. Cize hocikoho by sme obvinovali obvinujeme aj Boha. To plati aj pre nas samych. Preto by sme mali zit tak, aby sme nemuseli nikoho obvinovat. 😀

 • To, že Boh nás „skúša“ je holý nezmysel.
  Vysvetlím:
  Skúšať niekoho znamená, že ho vystavíte nejakej situácii a sledujete, ako sa s ňou vyrovná. Podľa výsledku skúšky sa zariadite – napr. dáte človeku známku (ak ste učiteľ), zmeníte vzťah k nemu (ak ste napr. jeho nepriateľ či priateľ), zmeníte svoje správanie, potrestáte či odmeníte ho a pod.

  Boh nemôže nikoho „skúšať“ – je totiž vševediaci – takže dopredu vie, ako skúška dopadne. No a skúška, o ktorej dopredu vieme, ako dopadne, nie je nijaká „skúška“ – je to vlastne podvod, alebo manipulácia s nejakým úbožiakom, ktorý je na nás závislý. Ale koho by podvádzal Boh? Sám seba? Áále choďte…

  Boh sa tiež nemôže na nikoho „nahnevať“. (Starý zákon je plný „Božieho hnevu“.)
  Vysvetlím:
  Nahnevať sa na niekoho znamená, že niekto sa nespráva podľa mojich predpokladov. Že urobil niečo, čo som nečakal. Že ma svojím správaním nemilo prekvapil. No a Boh, keďže je vševedúci, nemôže byť ani milo, ani nemilo prekvapený, teda ani nahnevaný – nebol by to totiž Boh. Nahnevaný Boh je (žiaľ, veľmi účinným) výmyslom kňazov, aby držali celé stáročia ľudí v podriadenosti. Boh totiž, ako vševediaci, vie na 3.000.000 rokov dopredu, čo sa v ktorú sekundu udeje. Nemôže ho teda nič „prekvapiť“, teda ani „nahnevať“. Môže sa nad tým, čo sa deje, akurát tak zhovievavo usmievať – podobne ako v slávnej filmovej scénu pri bazéne, keď Bolkovi Polívkovi s chápavým úsmevom opakuje: „Já vím, já vím“ … 🙂

  Boh nás teda nebude môcť ani súdiť, ani na Zemi, ani v Nebi – pozná totiž naše najskrytejšie pohnútky. My, ľudia, často „nechápeme“ ako mohol niekto vykonať nejaký zločin, napr. vraždu. Boh vrahovmu konaniu dokonale rozumie, pretože pozná všetky súvislosti – a tak by ho určite nevedel odsúdiť. Ja viem, porušil jeho 5. prikázanie, to je fakt – ale Boh vedel už 500 rokov pred jeho narodením, že ho poruší – a vedel aj presne PREČO sa tak stane. Tak ako a za čo by ho mohol trestať. To, že človek má podľa cirkevných dogiem „slobodnú vôľu“, priamo odporuje tvrdeniu, že Boh je vševedúci. V „nebi“ nás preto budú zrejme súdiť ľudia, nie bohovia (K. Čapek o tom napísal peknú poviedku).

 • Vzhľadom na to, že nie som pravoverný kresťan, ani žid a ani moslim, necítim potrebu obhajovať Božie skúšanie, ale napriek tomu si myslím, že tvoj výklad skúšania sa nezhoduje s tým, čomu verím ja.

  Na úvod niečo na zamyslenie:

  „Je Boh všemohúci? Ak je všemohúci, dokázal by stvoriť balvan tak ťažký, že by ho ani sám neudvihol. Ale ak by existoval balvan, ktorý by ani Boh neudvihol, tak potom Boh nemôže byť všemohúci.“

  Po prvé, uvažujme o Božom vedomí a Bohu. Boh je vševediaci, všadeprítomný a všemocný. Všetko sú to absolútne prívlastky, ktoré Bohu dali ľudia, lebo v ľudskom ponímaní je Boh tak výnimočný ako nič iné.

  Nemáme o ňom nezvratné dôkazy, ale napriek tomu aj mnohí ateisti o ňom neustále diskututujú.

  S Božím vnímaním je to asi tak, že Boh presne nevie ako sa zachováme, ale pozná všetky možnosti nášho výberu. A o tom je jeho skúšanie.
  Pri riadení sveta vesmíru a utváraní všetkých zákonov, dáva veciam toľko možností rastu, že musí sledovať ako rastú a ktoré možnosti využívajú.

  On nás skúša preto, aby našu slobodnú vôľu usmernil do ciest, ktoré sú pre náš rozvoj tie najvhodnejšie a Diabol nás zasa usmerňuje do ciest, ktoré sú najvhodnejšie preňho.

  Čo sa týka Boha v Biblii:

  Musím sa najskôr opýtať, či ten kto chce kritizovať Bibliu, ju aspoň čítal?
  Starý zákon alebo stará zmluva je z čias, keď bolo ľudské vnímanie omnoho jednoduchšie, primitívnejšie, preto aj Boh konal inak ako neskôr v Novom zákone.
  Napríklad v čase keď vznikal Korán, už Boh ako taký, o samote, ani nevystupuje.
  Čím ďalej sa posúvame k súčastnosti, tým viac Boh využíva na konanie svojeje vôle mnohých zástupcov, poslov, anjelov, prorokov atď.
  To dôležité na tom je, že Boh časom mení svoje spôsoby.

  Dal nám slobodnú vôľu, aby sme sa mohli rozvíjať a svojím skúšaním Boh zisťuje, akým spôsobom nás má ďalej usmerňovať.

 • V nebi nás nečaká doslovne súdny proces podľa nejakého zákona. Nemáme nárok na obhajcu, ani právo nevypovedať.

  Boh vie o našich činoch a nepotrebuje nijaké dôkazy, lebo on neklame a my tam klamať nemôžeme.

  V nebi nás čaká len inventúra nášho života a podľa nej pudeme posúdení. Respektíve súdení, ale nie v zmysle sudca-obžalovaný, ako o tom moderne hovoria mnohé filmy a divadelné hry.

  Jednoducho sa dozvieme zrvujúcu pravdu o nás samotných. Naše hodnotenie bez protekcie. A potom, ak skutočne pochopíme zmysel toho všetkého, môže nám byť odpustené. Teda môžeme byť spasení.

 • boh je jedna dokonala bytst… je stale rovnaky vsak?? ako sa stale hadam s jednou veriacou kamoskou… fajn.. nemam proti bohu nic… ale preco v minulosti… upalovali carodejnice ked stale hlasali boziu lasku? bolo to s bozej lasky ? nevadilo im ze porusuju jedno 10 bozich prikazani.. ktore nam boh dal aby sme mohli prist do neba…
  a predsa ich kazdy uctieval ako sluzobnikou najvyssich a cirkev sa snazila zbohatnut na ludskej hluposti a preavala odpustky.. a hlupi skorumpovany ludia … si ich kupili lebo sa bali aby nahodou neprisli do pekla.. vsetko je to hlupe.. keby mal clovek slobodnu volu ako o tom kazdy hovori nemoze sa bat ze pride niekde kde nechce… ked sa raz chcem dostat do neba tak verim.. a to staci netreba hlupe chodenie do kostla… a bat sa vecneho pokusenia.. pokial osm raz cista tak som a moje svedomie mi nedovoli urobit nic zle.. ale pokial ano… tak potom nao ta viera cela je… uz nieklolko tisicroci ludia veria v boha… a musia byt dobry.. nezabijat… a ked existuje jedno nebo preco sa neradia jednymi zakonmi vsetky stvorenia.. clovek nezabiuje… zviera zabije.. a clovek je co ? nie je dokonala bytost.. je to tiez zviera.. nehovorim tym ze mozeme zabit.. hovorim o tych hlupostiach co su popisane ako pravidla a davaju ludom narok na zivot…
  ako hovory la vay oko za oko zub za zub… hlupa cirkev nic nevyriesi.. nehadyem vsetkych do jedneho vreca to nie. hovorim o cirkvy ako organizacii ktora zniciula celu ludsku vieru v boha… a vsetci co ptria do cirkvz su ubohy lebo uz nevedia co si maju sami pocnut tak sa davaju do zhromazdeni kde im diktuju ako maju zit len preto aby nasli zarucenz sposob ako sa dostat k bohu… tyto ludia su obycajni klamari podla mojho nazoru… ked raz boh povedal mnozte sa mislel tzm mnozte sa… nemyslel tym ze mame byt zavrety v klastoroch a bat sa nosit tricka na ramienkach.. to uz nieje otazka viery. je to otazka pocasia… zit v cirkvy a s cirkevnymi pravidlami znamena vecne sa zalizat pod perinu a nestaviat sa zivotu do tvare takemu aky je… toto bola taka strucna charakteristiky toho co citim k cirkvy ako takej…nieje spravne ked niekto hovorijedno a robi druhe.. hlasa laska a cistotu a obetuvava baranka a pije vino.. lebo to ma predpisane … nech sa nad tym cirkev…zamysli…

 • Na Sandora La Vay-a by som sa nespoliehal. I ked oko za oko a zub za zub ma svoju logiku, dokonca aj tradiciu starsiu nez sama biblia, je to velmi dvojsecne.
  A hoci satanizmus sa snazi ponuknut riesenie pre „drsny zivot“ alebo“pravy zivot“, je to len dalsia organizacia podobna cirkvi, ktora postupne skorumpuje ak sa tak uz nestalo a opat to bude o „vodu kaze vino pije“.
  Lebo aj satanisti platia clenske poplatky 😀

 • hmm.. nie som satanistka.. ale zaujimaju ma taketo veci a pritahuje ma skor ta „zla“ strana ktoru kazdy nenavidi… takze k tejto teme mam toho strasne vela povedat 😀 dufam ze nevadi za ja sa tu budem rozkecavat hmm.. no tak 🙂 sice v dnesnej dobe sa najde viac tych ludi ktry si myslia ze byt satanista tak su nieco viac a nieco ine pri com ani nevedia o com taky satanizmus je… ale nazivajme veci pravym menom… je to zlo… ale iba proti zlu sa obracia… kto moze za vsetky boje co sa tyka nabozenskej otazky… rasy ci pohlavia? mozu za to satanisti?? urcite nie… za vsetkomoze organizacia ktora uctieva boha a riadi sa jeho pravidlami… ludia proti sebe bojuju a stale to zvaluju na nieco vyssie… nikdy nie na seba.. ci uz na boha alebo na satana… to je jedno.. zakazdym si za to moze sam alebo za to moze iny clovek… uctievame predsa boa , ktory nepotrebuje obety… potrebuje len nasu cistu lasku.. alebo tak nie je? preco potom prelievame krv v boji za milosrdneho boha… a utiekame sa pod jeho ukrizovane narucie…
  neuctievam ani boha, ani satana. a ani niekoho uctievat nebudem… som slobodny clovek a zodpovedam sama za seba nie? ked urobim nieco zle nebudem sa s toho tesit ani spovedat… bude ma hrzyt svedomie kym to nenapravim.. a myslim e takto by to malo byt… aj ked… tie viery maju nieco do seba… preto ma to tak velmi zaujima a nevynecham jedinu knihu tomu venovanu 😀

 • Mozno skutocne veris len svojmu svedomiu, ale co si myslis, ze je tvoje svedomie. 😀
  Vies, tiez ma pritahuju mnohe veci tykajuce sa viery. Vo vseobecnosti vsak ide vsade o to iste.
  Ludia sa len nevedia dohodnut.
  Lebo nedorozumenia nesuvisia s vierou, ale s postojom ludi.
  Judaizmus, Krestanstvo, Islam, a iné vlastne nie sú zlé filozofie a ani Satanizmus, ktory je vsak viac komercny. Vsetky maju hlboky a logicky zmysel.
  Problem nie je v BOHU, ale v ludoch. Lebo aj katolicka cirkev straca popularitu kvoli ziskuchtivym ludom a farizejom.
  Aj komunizmus ako ho hlasal Lenin by mohol fungovat, keby sa ludia skutocne zriekli naroku na vlastnictvo. Ale to nedokazali ani popredni komunisti, lebo aj oni tuzili mat viac ako ostatni. A tym sa vytvorila riadiaca elita – co uz bolo v rozpore s povodnou filozofiou.
  Tak je to aj s kazdym nabozenstvom ci vierou. Samotne ciele su spravne ale ludia z vlastnej prirodzenosti ich nedokazu dodrziavat.
  Ak by to niekto dokazal bol by to uz nadclovek a to uz je zase dalsia filozofia. 😀
  V skutocnosti je cele ludstvo spojene jednou jedinou logikou a tou je – „Prezije len najsilnejsi“. I ked sa ju mnohi snazia oblbnut a preto sa zem blizi k preludneniu. 😀

 • Tak som sa pozrela na ten tvoj blog.
  Mas tu celkom dobre dielka.
  Toto ma zaujalo asi najviac.
  A este viac komentare, ktore sa uz pomaly odklanaju od temy.
  Ale k dielku 😀
  Je to pekna modlitba, keby bola kanonizovana, tak by som sa nou aj pomodlila. 😀
  Dobre tot vsjo. 😀
  A nech ta muza kope, alebo ta nejako inak motivuje. 😀

 • Ale toto sa aj celkom hodi k Vianociam. Taka modlitbicka. Inak pekna je.

 • Mily platonik, nemyslis, ze k Vianociam sa hodi vacsina modlitieb. 😀

 • Tazko povedat, ci sa na Vianoce hodi vacsina modlitieb, ale tato je taka kazdodenna, ranna i vecerna… 😀

 • nie som kritik, preto nejdem kritizovať. Popravde som tu len krátko a učím sa od vás-skúsenejších. Tak som sa prehrabávala aj v Tvojej tvorbe, ktorá nemá konca kraja 😀 No a táto báseň ma nadchla. Som veriaca, a presne ako si spomenul i ty, poväčšine sa modlíme k Bohu keď niečo chceme, potrebujeme…sme v trápení…No tvoja báseň- modlitba je o niečom inom…snažíš sa Boha uistit, ze nezídeš z cesty- a to je chválihodné a zároveň dosť odvážne a zaväzujúce. Proste za túto báseň palec hore 🙂

  Držím palce, až si plodný i naďalej 😉

  R.

   

 • V prvom rade musím povedať, že ma milo prekvapilo, že sa moje staršie príspevky ešte stále čítajú. 

  A som veľmi rád, že sa ti táto modlitba páči. 

  I ja som veriaci, a osobne si myslím, že už viera sama o sebe je veľmi odvážnym záväzkom. (Skeptik by povedal nerozumným.) 😉

  No čo viac môže človek ponúknuť Bohu, než seba, svoju vieru, odhodlanie a lásku. 

  To bola moja inšpirácia, vyjsť zo seba a nebáť sa povedať: Ja to zvládnem. Zvládnem stáť pri tebe.“ A myslím, že on to pochopí aj bez kánonu. 

   

  Takže ešte raz, ďakujem za komentár a želám ti veľa autorských úspechov. 

   

  S pozdravom,

  Dušan Damián

   

  PS: V poslednej dobe sa mi to stáva pomerne často, ale z tvojho prejavu mám pocit, že už sme sa niekedy rozprávali. 🙂

   

 • Priznám sa Ti, že ja som trošku taká zástankyňa starého 🙂 Veď sa hovorí, že čo je staré, to je dobré a hodnotné (a ja som o tom presvedčená. Rada sa „hrabem“ v starom, pretože veľa tam nachádzam. A ty si ma tiež nesklamal, síce ťa nepoznám.

  Veľmi pekne si to napísal o tej viere a Bohu, ja len ešte dodám, že vieru treba predovšetkým žiť, lebo inak všetko stráca zmysel…

  A ako si sa zaradil k ľuďom empatickým, myslím si (vyveď ma z omylu ak nie je tak) že je to tak, lebo robíš druhým tak, ako by si chcel, aby oni robili tebe. 😉

  Vďaka ešte raz za takéto dielko, veľmi ma teší, ak nadaný veriaci vie využiť svoj talent, a nehanbí sa v ňom prezentovať aj svoju vieru.

  Želám ti veľa veľa úspechov, nielen v tvorbe, ale v živote celkovo…

  Raden

  P.S.: Už som sa zľakla, že si píšem s veriacim, čo verí na minulé životy 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post_bottom_background_and_button